اعتراضات ضدنژادپرستی در آمریکا به روایت آمار، عدم بازدارندگی اقدامات تنبیهی، عامل افزایش خشونت پلیس

به گزارش استدیو مرینا، تظاهرات سراسری در آمریکا علیه خشونت پلیس و نژادپرستی در 600 شهر و 50 ایالت این کشور برگزار گردید؛ اتفاقی که بخشی از آن به دلیل عدم بازدارندگی قوانین تنبیهی علیه پلیس روی داد.

اعتراضات ضدنژادپرستی در آمریکا به روایت آمار، عدم بازدارندگی اقدامات تنبیهی، عامل افزایش خشونت پلیس

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری استدیو مرینا، خشونت مرگبار پلیس آمریکا که منجر به مرگ جورج فلوید سیاه پوست ساکن شهر مینیاپولیس از توابع ایالت مینه سوتا شد، ناآرامی هایی را در این کشور رقم زد که طی حداقل نیم قرن گذشته بی سابقه بود. آخرین مورد از ناآرامی های گسترده آمریکا در سال 1992 در شهر لس آنجلس رقم خورد. انتشار ویدئوی ضرب و شتم رادنی کینگ، شهروند سیاه پوست منجر به آشوب وسیع در این شهر شد اما جنبه کشوری و حتی ایالتی نیافت.

در اعتراضات حدوداً دوهفته ای علیه توحش پلیس آمریکا، 600 شهر آمریکا در سراسر 50 ایالت این کشور درگیر تظاهرات شدند.

این تظاهرات تنها در محدوده مرزهای آمریکا باقی نماند و به سایر نقاط جهان نیز کشید. شهرهای آکلند، بارسلونا، برلین، بریزبن، مادرید، کپنهاگ، دوبلین، لاگوس، نایروبی، کیپ تاون، پاریس، ریودوژانیرو، سیدنی، سئول، توکیو، وین، آتن و ده ها نقطه دیگر جهان شاهد تظاهرات علیه نژادپرستی بودند. بر اساس آمار رسمی، در بیش از 50 کشور در سراسر قاره های جهان، تظاهرات اعتراضی برپا شد و جنوبگان، تنها قاره ای در جهان بود که تظاهرات در آن برگزار نشد.

ابوالفتح: چشم اندازی از فروکش کردن آشوب های آمریکا دیده نمی گردد/ورود ایالات متحده به بحران عمیق امنیتی

6 دلیل برای بحرانی شدن اوضاع آمریکا پس از قتل جورج فلوید/ سیاه پوستان پرچم ابرقدرت را به آتش کشیدند

شدت اعتراضات به حدی بود که در 40 شهر آمریکا حکومت نظامی برقرار و گارد ملی آمریکا در 15 شهر استقرار پیدا کرد. گارد ملی ایالات متحده آمریکا National Guard of the United States)) در سال 1903 با حکم کنگره این کشور تشکیل شد. این نهاد نظامی، 456 هزار عضو دارد و تحت امر دولت فدرال و فرمانداران ایالت ها وارد عمل می گردد. گارد ملی، ذیل ارتش و متشکل از نیروهای ذخیره پنتاگون است که در مواقع احتیاج همچون جنگ ها، کنترل بحران ها و آشوب ها فراخوانده می شوند.

آمار مجروحین و جان باختگان در اعتراضات اخیر

آمار دقیقی از تعداد کشته شده ها و مجروحین در دسترس نیست و در غیاب نهادهای رسمی، تنها، بعضی رسانه ها همچون خبرگزاری آمریکایی آسوشیتدپرس آماری در این خصوص منتشر نموده اند.

به گزارش این خبرگزاری، مجموعاً 85 معترض مورد اصابت پلیس قرار گرفتند و از این میان، 24 نفر جان خود را از دست دادند. این در حالی است که تعداد مجروحین آشوب ها هزار و 300 نفر گزارش شده اند. از سوی دیگر، 130 پلیس نیز در درگیری های اخیر مجروح شده اند.

گاردین نیز گزارش کرد که بیش از 10 هزار نفر از شروع اعتراضات در 25 می (5 خرداد) دستگیرشده اند. همچنین، 135 قبضه سلاح در جریان دستگیری ها توقیف و 62 مورد دستگیری هم در ارتباط با نقض قوانین حمل سلاح ازجمله شلیک به پلیس صورت گرفته است.

این در حالی است که از نخستین روزهای تظاهرات ضد نژادپرستی که خبرنگار شبکه سی.ان.ان در حین گزارش اعتراضات مینیاپولیس دستگیر شد، بیش از 130 خبرنگار در میانه انجام گزارش خبری، موردحمله پلیس قرار گرفتند.

حمایت رده های سنی آمریکا از تظاهرات ضد نژادپرستی

حمایت رده های سنی مختلف در آمریکا از اعتراضات علیه خشونت پلیس و نژادپرستی پس از قتل جورج فلوید نیز قابل توجه است. افراد 18 تا 34 سال، بیشترین حمایت و سالمندان 65 سال به بالا، کمترین جانب داری از تظاهرات اخیر این کشور را داشته اند، به نحوی که در گروه اول 59 درصد حامی سرسخت تظاهرات بوده و 41 درصد بقیه، تا حدی از این جنبش حمایت نموده اند. 49 درصد سالمندان آمریکایی نیز هوادار معترضین بودند که با این حساب، بیش از نیمی از مردم آمریکا یا در اعتراضات شرکت نموده و یا به شدت حامی آن بوده اند.

فقدان مجازات بازدارنده، عامل ادامه خشونت پلیس

به گزارش نیویورک تایمز، عدم مقررات تنبیهی متناسب، عاملی محوری در ادامه خشونت پلیس علیه مردم آمریکا به ویژه سیاه پوستان بوده است. در طول 10 سال گذشته، از میان اعضای 17 هزار و 985 اداره و نهاد پلیس آمریکا، بخش اندکی با موارد ذیل روبرو بوده اند:

 • برکناری تنها 30 هزار پلیس از 80 هزار پلیسی که مجرم شناخته شدند.
 • مختومه شدن 110 هزار پرونده تخلف بدون ارجاع به دادگاه
 • انجام 3 هزار و 145 مورد تحقیقات در خصوص تجاوز و سوءاستفاده جنسی از سوی پلیس
 • 2 هزار و 307 تحقیق در خصوص خشونت خانگی نیروهای پلیس
 • مرگ 7 هزار و 666 آمریکایی از سال 2013 تا 2019 به دلیل خشونت پلیس
 • 23 هزار مورداستفاده غیرضروری از زور توسط افسران پلیس
 • برکناری 4 هزار و 537 پلیس به دلیل اعتیاد به الکل و مواد مخدر
 • برکناری 9 هزار و 643 نیروی پلیس به علت نژادپرستی و حمله به مردم
 • اخراج 2 هزار و 254 هزار پلیس به دلیل شلیک غیرضروری و منجر به قتل
 • اخراج 5 هزار و 416 پلیس به علت سرقت و اظهارات غیرواقعی
 • علیرغم اینکه در خصوص افسران پلیس اخراج شده حداقل 20 الی 110 تحقیق انجام شد، اما حکم برکناری آن ها یک سال به تأخیر افتاد.

این آمار نشان می دهد که حدود کمتر از یک هشتم از نیروهای خشن ترین پلیس جهان، تحت بازپرسی و تعقیب قرار می گیرند و پایان در خصوص تعداد کمی از آن ها مجازات اعمال می گردد.

4106/

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 21 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: studiomerina.ir شناسه مطلب: 1020

به "اعتراضات ضدنژادپرستی در آمریکا به روایت آمار، عدم بازدارندگی اقدامات تنبیهی، عامل افزایش خشونت پلیس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعتراضات ضدنژادپرستی در آمریکا به روایت آمار، عدم بازدارندگی اقدامات تنبیهی، عامل افزایش خشونت پلیس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید