زنان برقع پوش بندر؛ پدیده ای مرموز در جنوب ایران

به گزارش استدیو مرینا، برقع هایی که زنان بندری بر چهره می گذارند، شاید قابل توجه ترین بخش پوشش آن ها باشد.

زنان برقع پوش بندر؛ پدیده ای مرموز در جنوب ایران

به مردم ساکن استان هرمزگان، در ساحل جنوبی ایران، بندری می گویند. این منطقه از حدود سال 2000 قبل از میلاد مرکز تجارت بود و یکی از ایستگاه های جاده ی ادویه به شمار می رفت؛ به همین دلیل در اینجا اقوام و فرهنگ های مختلف (نظیر آفریقایی، عرب، هندی و ایرانی) در هم آمیختند. پوشش بیشتر مردم بومی بندر متفاوت از دیگر جاهای ایران است؛ مثلا زنان برخلاف چادر سیاه، که در بقیه جاها پوشیده می شود، لباس های رنگی می پوشند و مردان هم به سیاق اعراب لباس می پوشند. اما برقعی که زنان بندر، چه شیعه و چه سنی، بر چهره می گذارند شاید قابل توجه ترین بخش پوشش آن ها باشد.

رسمی باستانی

زنان بندری سده ها است که برقع بر چهره می گذارند. تاریخچه این سنت ناشناخته است؛ بعضی می گویند از زمان حکومت پرتغالی ها شروع شد. در آن زمان زنان با گذاشتن برقع سعی می کردند از اربابان پرتغالی که در پی زیبارویان بودند، فرار کنند.

تابستان های داغ خلیج فارس

برقع ها همچنین می توانند محافظان خوبی برای چشم ها و پوست در برابر آفتاب تند خلیج فارس باشند. در واقع می توان برقع های مشابهی را در مناطقی مثل عمان، کویت و دیگر بخش های شبه جزیره عربستان یافت.

طراحی های بی شمار

برقع های متعددی را می توان در استان هرمزگان دید. بعضی تقریبا تمام صورت را می پوشانند، در حالی که بعضی دیگر کوچک تر هستند و پیرامون چشم در آن ها نمایان است. برقع های چرمی هست و در عین حال برقع هایی قلاب دوزی شده هم دیده می شود. تمام آن ها حداقل بخشی از پیشانی و بینی را می پوشانند. چادر هم نقش پوشاندن سر و دهان را ایفا می کند. مردم بومی تنها با نگاه کردن به شکل و رنگ برقع زنان می توانند موقعیت و خاستگاه آن زن را تشخیص دهند.

برقعی برای جنگ

این برقع ها که شبیه سبیل ساخته شده اند بیشتر در جزیره قشم رواج داشت. گفته می شود قرن ها پیش این طرح به وجود آمد تا زنان بومی را سرسخت و خشن نشان دهند. موقعیت استراتژیک جزیره آن را در معرض هجوم قرار می داد؛ برای همین زنان از این گونه برقع ها بر چهره می گذاشتند که شبیه مردان شوند.

زنان جوان بندر به مرور دارند این سنت را کنار می گذارند اما عادات قدیمی به سختی از بین می فرایند

اگرچه که زنان بندر معمولا دیگر برقع نمی گذارند، اما وقتی از آن ها بخواهید عکس بگیرید احتمالا بدون آن جلوی دوربین ظاهر نمی شوند. در این فرهنگ محافظه کار، صحبت کردن زنان با غریبه ها، به خصوص با مردان، پدیده معمولی نیست حتی اگر هم این کار را بکنند برقع می گذارند؛ چرا که بدون برقع خیلی شایسته نیست.

زندگی پشت برقع

به خاطر برقع های مرموز، اغلب چنین پنداشته می شود که جامعه بندر بسته و غیر قابل نفوذ است. اما اگر تنها چند روزی در آنجا وقت بگذرانید، خواهید دید که بسیاری از زنان با خوشحالی جلوی دوربین ها ظاهر می شوند و با کمال میل از فرهنگ و سبک زندگی شان می گویند.

منبع: کجارو / bbc.com
انتشار: 29 بهمن 1400 بروزرسانی: 29 بهمن 1400 گردآورنده: studiomerina.ir شناسه مطلب: 1919

به "زنان برقع پوش بندر؛ پدیده ای مرموز در جنوب ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زنان برقع پوش بندر؛ پدیده ای مرموز در جنوب ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید