سنگ پیش پای توسعه سمنان از منظر استاندار، بی آبی و خام فروشی ناگزیر مواد معدنی!

به گزارش استدیو مرینا، خبرنگاران/سمنان استاندار سمنان با اذعان به اینکه توسعه استان با یک مانع جدی روبرو است گفت: کمبود منابع آبی مهمترین مانع جدی و سنگ پیش پای توسعه استان است و این کمبود آبی در همه بخش های استان از کشاورزی و صنعت گرفته تا معدن و خدمات گردشگری و حتی در بخش شرب استان...کاملا محسوس است.

سنگ پیش پای توسعه سمنان از منظر استاندار، بی آبی و خام فروشی ناگزیر مواد معدنی!

علیرضا آشناگر در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار خبرنگاران با اشاره به میزان کم بارندگی ها در این استان اظهار کرد: اگرچه خوشبختانه در یکی دو سال اخیر به لطف الهی، شاهد افزایش بارش ها در این استان پهناور بودیم اما در مجموع میزان بارندگی سالیانه در استان، پایین است.

وی با بیان اینکه میانگین بلندمدت بارندگی های این استان در یکی دو سال اخیر شرایط بهتری داشته و در مقایسه با سال های قبل از آن ،کمی بهتر است اضافه نمود: استان سمنان علی رغم ظرفیت های بالایی که در بخش های مختلف دارد با یک مانع جدی در حوزه تامین منابع آبی روبرو است و برای تحقق فرایند رو به رشد توسعه و پیشرفت در استان، باید این موانع را به هر نحو ممکن از پیش پای استان برداشت.

عالی ترین مقام اجرایی دولت در استان، برداشتن این مانع جدی را مستلزم چندین گام اساسی ارزیابی و توضیح داد: یکی از راه چارههای اساسی برای برداشتن این مانع جدی، مدیریت منابع آبی در دسترس استان است و به عبارتی باید با فرض اینکه با همین منابع موجود نیز، می توان برای تداوم و تحقق توسعه در استان برنامه ریزی کرد، ضروری است تمهیدات لازم در این بخش اندیشیده گردد. اگرچه احتیاج استان به منابع آبی جدید یک ضرورت انکارناپذیر است و باید برای برطرف این احتیاج کوشش جدی تری کرد.

آشناگر از تغییر الگوی کشت در استان به عنوان یک راه چاره دیگر نام برد و گفت: در این زمینه نیز اقدامات جدی در بخش کشاورزی استان عملیاتی شده است.

وی بر ضرورت کشت محصولات با احتیاج آبی کمتر تاکید و اعلام کرد: کشاورزی در استان باید به سمت کشت محصولاتی سوق داده گردد که متناسب با شرایط اقلیمی و منابع آبی در دسترس استان باشد. ضمن اینکه به موازات آن باید از تکنولوژی های جدید در این بخش بهره بیشتری بگیریم.

استاندار سمنان با اذعان به اینکه استان سمنان در حوزه اصلاح الگوی کشت ،گام های خوب و بلندی برداشته، از تداوم این فرایند به عنوان یک ضرورت اجتناب ناپذیر یاد کرد و اضافه نمود: استفاده از سامانه های نوین آبیاری راه چاره دیگری است که نباید از آن غفلت کرد.

این مقام ارشد اجرایی استان با ابراز خرسندی از اقدامات دولت در حوزه تجهیز بخش قابل توجهی از مزارع ، باغات و اراضی استان به سامانه های نوین آبیاری اعلام کرد: علی رغم گام های بلندی که دولت در این بخش برداشته، انتظار می رود که مساعدت بیشتری در این بخش داشته باشد.

آشناگر ادامه داد: دولت طی چند سال اخیر چه در حوزه مدیریت منابع آبی و چه در بحث نصب کنتورهای هوشمند و راه اندازی سیستم های نوین آبیاری و...اقدامات خوبی در استان سمنان داشته است.

بسته تشویقی استان برای توسعه کشت گلخانه ای

وی با اشاره به توسعه مشهود کشت های گلخانه ای در کشور و استان اظهار کرد: توسعه کشت گلخانه ای یکی از گام های هشت گانه ای است که در استان نیز برای اجرایی شدن آن برنامه ریزی شده و خوشبختانه بخش خصوصی نیز استقبال خوبی در این حوزه داشته است.

رئیس کارگروه تسهیل و برطرف موانع تولید استان از حرکت به سمت کشت گلخانه ای و بهره گیری از تکنولوژی های جدید در بخش کشاورزی به عنوان یک احتیاج جدی نام برد و گفت: در کشت گلخانه ای با استفاده از یک فضای محدود و احتیاج آبی کمتر می توان محصول بیشتری را تولید و روانه بازار کرد و لذا کشاورزان باید از این ظرفیت نهایت بهره را بگیرند.

وی از حمایت مدیریت استان از بخش کشاورزی و کشت گلخانه ای اطلاع داد و اضافه نمود: خوشبختانه گام های خوبی در این حوزه برداشته شده و طرح های متعددی در دامغان، شاهرود، سمنان، گرمسار و دیگر شهرستان های استان شروع شده است. ضمن اینکه مشوق های خوبی به منظور جذب سرمایه گذار در این بخش در نظر گرفتیم.

رشد چشمگیر در اجرای طرح های آبخیزداری استان سمنان

استاندار سمنان از حفاظت از منابع آبی فعلی نیز به عنوان یک راه چاره دیگر برای برطرف معضل کم آبی در استان نام برد و ادامه داد: بهره برداری مناسب تر از سدها و منابع آبی فعلی، جلوگیری از هدررفت منابع، برنامه ریزی برای استفاده بهتر از بارش های خدادادی و آب های سطحی که گاه به سیلاب تبدیل و خساراتی نیز به بار می آورند از دیگر راه چارههایی است که در دستور کار دستگاه های اجرایی مسوول در این بخش قرار گرفته است.

آشناگر از اجرایی شدن طرح های آبخیزداری به عنوان یک راه چاره اساسی دیگر در این بخش نام برد و اضافه نمود: خوشبختانه استان سمنان در این بخش با حمایت دولت، گام های خوبی برداشته است. سال جاری نیز طرح های آبخیزداری زیادی در استان اجرایی و به بهره برداری رسیده است.

عالی ترین مقام اجرایی استان از رشد چشمگیر اعتبارات حوزه آبخیزداری به عنوان نمودی از عزم جدی دولت برای بهره گیری از ظرفیت های این حوزه نام برد و گفت: منابع طبیعی و آبخیزداری استان در این بخش عملکرد خوب و قابل قبولی داشته است ضمن اینکه اخیرا بخش خصوصی و صاحبان صنایع نیز اقبال خوبی به این حوزه داشتند به گونه ای که بعضی از صاحبان صنایع در استان با ارائه طرح هایی تمایل خود را به اجرای طرح های آبخیزداری، ایجاد استخرها و مهار سیلاب ها با هدف استفاده و بهره برداری از این منابع آبی، نشان دادند.

آب چشمه های قطری بالاحره به شاهرود می رسد؟

رئیس کارگروه سازگاری با کم آبی استان از جلوگیری از فرسایش خاک، مهار سیلاب و ذخیره سازی و استفاده از منابع آبی ناشی از اجرای این طرح ها به عنوان بخشی از رهاورد اجرای طرح های آبخیزداری یاد کرد و گفت: باید به گونه ای برنامه ریزی گردد که در هر گوشه ای از استان که رودخانه، آب های سطحی و یا هر گونه منبع آبی دیگری وجود دارد آن را مهار و از آن در راستای یاری به توسعه و تولید در استان بهره گرفت.

دکتر آشناگر از شروع عملیات اجرایی سد فینسک در این استان اطلاع داد و اعلام کرد: اجرایی شدن این طرح می تواند به حل بخشی از مشکل کم آبی در بخش شرب استان یاری کند.

این مقام ارشد اجرایی از کوشش برای تکمیل طرح تامین آب شاهرود از محل چشمه های قطری اطلاع داد و گفت: کوشش های زیادی برای اتمام بعضی پروژه های نیمه تمام در حوزه آبی در استان انجام شده که یکی از مهمترین آنها نیز پیگیری طرح تامین بخشی از احتیاج شرب مردم شهر شاهرود به وسیله چشمه های قطری است که متاسفانه این طرح مدت زیادی بود به دلیل بعضی اختلافات، متوقف شده بود.

مطالبه مردم استان از نمایندگان مجلس یازدهم

وی از برگزاری نشست هایی با مسوولان استان گلستان با هدف برطرف این مشکل اطلاع داد و اضافه نمود: توافق هایی در این زمینه نیز انجام شده است. ضمن اینکه پیشنهاد شد که به جای تامین آب از چشمه ها، چاه هایی در حوزه سرزمینی استان حفر گردد تا بخشی از آب شرب شاهرود تامین و این طرح نیمه تمام تکمیل و به بهره برداری نهایی برسد.

آشناگر از کوشش برای تکمیل پروژه های مرتبط با سد نمرود در غرب استان اطلاع داد و اظهار کرد: این طرح عمرانی نیز به تامین آب شرب مردم در شهرستان های گرمسار و آرادان یاری زیادی می نماید. جدای از همه این طرح ها، ابر پروژه استان در این بخش، طرح انتقال آب خزر به فلات مرکزی است که می تواند به حل معضل کم آبی چه در بخش شرب و چه در بخش صنعت و معدن استان یاری زیادی کند.

وی با اشاره به انجام مطالعات این ابرپروژه اعلام کرد: این طرح ملی سال گذشته با کوشش نمایندگان ردیف بودجه گرفت و سال جاری نیز دارای ردیف بودجه است.

خام فروشی ناگزیر به دلیل نبود آب

استاندار سمنان از پیگیری این ابرپروژه به عنوان یکی از مطالبات مردم از نمایندگان مجلس یازدهم نام برد و ادامه داد: این پروژه یک پروژه مشترک استانی است و همه شهرستان های استان از مزایای آن بهره مند خواهند شد.

عالی ترین مقام اجرایی دولت در استان سمنان از اجرایی شدن این طرح به عنوان یک طرح مهم نام برد و گفت: در حال حاضر معادن غنی و عظیمی در دامغان داریم که ناگزیر به خام فروشی هستند .

درخواست استاندار از نمایندگان استان های شمالی

وی با بیان اینکه برای تولید این منابع معدنی کوشش های زیادی انجام شده اضافه نمود: آب، احتیاج اولیه این معدن و یا بسیاری از معادن دیگر برای تولید مواد معدنی، است ولی متاسفانه برطرف این احتیاج آبی با منابع فعلی استان امکان پذیر نیست.

این مقام ارشد اجرایی خواهان یاری و همراهی بیشتر نمایندگان مجلس و خصوصا نمایندگان استان های شمالی شد و اضافه نمود: ما معتقدیم که مردم منطقه و نمایندگان آنها در مجلس با درک عمیق و دقیق از لزوم برطرف این ضرورت ها و احتیاجها به مرتفع شدن مشکل کم آبی در استان یاری نموده و علاوه بر آن به وسیله اجرای این طرح، در سال جهش تولید به تولید و اشتغال کشور به عنوان یکی از احتیاجهای اساسی کشور و خصوصا استان های همجوار یاری خواهند کرد. ضمن اینکه مسوولان ذی ربط نیز با اجرایی شدن این طرح مهم ، همراهی و همدلی داشته و ما مردم استان نیز قدردان همه آنها خواهیم بود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 17 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: studiomerina.ir شناسه مطلب: 1012

به "سنگ پیش پای توسعه سمنان از منظر استاندار، بی آبی و خام فروشی ناگزیر مواد معدنی!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سنگ پیش پای توسعه سمنان از منظر استاندار، بی آبی و خام فروشی ناگزیر مواد معدنی!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید