صنایع دستی در روستا، اشتغال و حفظ محیط زیست

به گزارش استدیو مرینا، یکی از مهم ترین دلایل فعالیت در شغل های کاذب، بیکاری های پنهان، مهاجرت به شهرها و آسیب رساندن به منابع طبیعی از جمله جنگل ها و حیات وحش توسط برخی از ساکنین روستاها، نبود اشتغال پایدار و اقتصاد ضعیف وابسته به کشاورزی است و از سویی بروز برخی حوادث مانند سیل، خشکسالی و عدم فروش محصول، موجب تشدید مسائل ساکنین روستاها می شود.

صنایع دستی در روستا، اشتغال و حفظ محیط زیست

صنایع دستی یکی از بومی ترین حرفه های قابل توسعه در روستاها است که می تواند جامعه عظیمی از افراد روستاها را از چرخه تامین مواد اولیه تا تولید محصول نهایی در برگیرد و از طرفی رونق جهانگردی و کسب وکار را در روستا در پی داشته باشد. متاسفانه تا به امروز فرایند کامل تولید محصولات صنایع دستی با هدف گذاری تامین بومی مواد اولیه و شناسایی بازار هدف پایدار، به صورت متمرکز شکل نگرفته است که برنامه ریزی عملیاتی و دقیق تری را در این حوزه می طلبد.

امروزه تقویت و شناسایی صنایع دستی اصیل و بومی در روستاها از مهم ترین برنامه های پژوهشی محسوب می شود و می بایست با شناسایی پیشکسوتان رشته های بومی در هر منطقه و فراهم کردن شرایط و فضای آموزشی، تجربیات این پیشکسوتان به نسل جدید انتقال یابد تا از برخی رشته های رو به فراموشی این هنر صنعت، بیش از پیش محافظت شود.

یکی از راه هایی که می تواند در این انتقال تجربه به نسل های جدید تاثیر گذار باشد و اهمیت ارگان های موثر در تقویت آموزش روستاها را نمایان سازد، تامین مادی و معنوی پیشکسوتان است تا این سرمایه های حوزه صنایع دستی بتوانند بدون دغدغه معیشتی، تجربیات خود را به نسل جوان انتقال دهند.

عامل انسانی روستاهای حاشیه جنگل ها یکی از عوامل آسیب رسان به طبیعت و حیات وحش این مناطق است که به دلیل نداشتن شغل مناسب و اقتصاد ضعیف بسیاری از خانواده های روستایی، ناگزیر به استفاده بی رویه از منابع جنگل، شکار حیوانات و گسترش دامداری به جای دامپروری می شوند و از این طریق آسیب جدی و جبران ناپذیری به محیط زیست و منابع طبیعی وارد می شود.

یکی از راه های مناسب برای جلوگیری از این آسیب های انسانی به طبیعت و حیات وحش، استفاده از ظرفیت بالقوه روستاهای حاشیه جنگل هاست که می توانند عاملی موثر در جذب جهانگرد و توریسم باشند. وجود جهانگرد در منطقه به طور مستقیم زمینه فعال شدن کارگاه های صنایع دستی و ایجاد بوم گردی ها و در نتیجه مهاجرت معکوس به روستاها را فراهم می سازد. رونق صنایع دستی در روستاها گذشته از حفظ اصالت بومی و محلی، می تواند گام موثری در ایجاد اشتغال پایدار بر پایه فرهنگ روستا، به حداقل رساندن آسیب های انسانی به منابع طبیعی و حفظ زیست بوم باشد.

* کارشناس ارشد پژوهش هنر و کارشناس معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی استان گلستان

منبع: میراث آریا
انتشار: 29 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: studiomerina.ir شناسه مطلب: 1100

به "صنایع دستی در روستا، اشتغال و حفظ محیط زیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صنایع دستی در روستا، اشتغال و حفظ محیط زیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید