مسائل اقتصادی اجرای واحد های 2 و 3 نیروگاه اتمی بوشهر را 22 ماه به تاخیر انداخته است

به گزارش استدیو مرینا، رئیس سازمان انرژی اتمی در بوشهر گفت: عملیات ساختمانی واحد های 2 و 3 نیروگاه اتمی در حال انجام است، ولی تاخیر هایی به علت مسائل اقتصادی این واحد ها تحمیل شده است.

مسائل اقتصادی اجرای واحد های 2 و 3 نیروگاه اتمی بوشهر را 22 ماه به تاخیر انداخته است

به گزارش از ، محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در بوشهر اعلام کرد: واحد اول نیروگاه اتمی بوشهر برابر استاندارد ها و ضوابط منظم در حال فراوری برق و انتقال به شبکه سراسری است و فراوری برق از 15 روز پیش در این نیروگاه از 50 میلیارد کیلو وات ساعت عبور نموده است.

او در خصوص واحد های 2 و 3 نیروگاه اتمی بوشهر که در حال ساخت هستند، ادامه داد: عملیات ساختمانی واحد ها در حال اجرا است، ولی تاخیر هایی به علت مسائل اقتصادی به این واحد ها تحمیل شده است و از زمان بندی ها عقب هستیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران با بیان اینکه 22 ماه تاخیر در اجرای طرح ساخت واحد های دوم و سوم نیروگاه اتمی داریم، اضافه کرد: این تاخیر که به علت مسائل اقتصادی است خارج از کنترل سازمان انرژی اتمی بوده است و با تمهیدات و تصمیماتی در پی سرعت گرفتن کار و جلوگیری از بیشتر شدن تاخیر هستیم.

اسلامی گفت: برای ما بسیار مهم است که سریع تر و حداکثر مطابق زمان بندی اصلاح شده، بتوانیم به 3 هزار مگاوات فراوری برق هسته ای برسیم.

او اسم کرد: در ساخت واحد های نو نیروگاه اتمی بوشهر در مرحله پی سازی، بتن ریزی و آمارماتور از ظرفیت داخلی استفاده شده است. مدیریت شرکت نیروگاه های هسته ای در مناقصه هایی که برای تهیه اقلام انجام می دهند، در پی این است که از ظرفیت ساخت داخل حداکثر استفاده گردد.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران اعلام کرد: در سال آغازین این شرکت توانست تعداد زیادی از اقلام را به سمت فراوریات داخلی ببرد.

اسلامی بعلاوه گفت: یکی از برنامه های مهم سازمان انرژی اتمی کشورمان و بر اساس مطالعات و محاسباتی که انجام شده است باید برق نیروگاه های هسته ای را در چند واحد دیگر در کشور به 8 هزار مگاوات برسانیم و به زودی به وسیله ساز و کار های گوناگون با استفاده از ظرفیت داخلی و به کارگیری شرکت های عظیم بین المللی سرمایه گذاری برای رسیدن به این هدف را در دستور کار خواهیم داشت.

او اضافه کرد: انرژی هسته ای یک انرژی پاک است و یکی از احتیاج های فوری حال و آینده کشور محسوب می گردد و ما برای توسعه احتیاج به شتاب بخشیدن به فراوری برق هسته ای داریم.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران با بیان اینکه هزار مگاوات برق در نیروگاه اتمی بوشهر فراوری می گردد، اسم کرد: این شرایط پایدار و منظم در حال اجرا است و زیر ساخت ها مطابق استاندارد های بین المللی و مدیریت حرفه ای در نیروگاه بهره برداری می گردد.

اسلامی اعلام کرد: وقتی بازرسی های دستگاه های مرتبط بین المللی برای ارزیابی عملکرد نیروگاه اتمی بوشهر انجام می شد، موارد متعددی شناسایی کردند که به اسم تجربه برتر شناسایی شده و مورد توجه گرفته است، تیم مدیریتی و کارشناسی نیروگاه اتمی بوشهر از نیرو های کیفی با دانش بالا برخوردارند و بسیار آبرومندانه و متعهدانه در حال بهره برداری از نیروگاه هستند که این تجربه برای ما فراوری دانش نموده است.

او اضافه کرد: این تجربه در شرایط تحریم یک دستاورد بسیار متفاوت نسبت به سایر نیروگاه های هسته ای است، که با نبود پشتیبانی از سوی فراوری نمایندگان اقلام و قطعات، توانستند نیروگاه را با شایستگی نگهداری نمایند.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفت: برای فاز های دوم و سوم نیروگاه که در حال ساخت است سعی خواهیم کرد با سرعت بالاتری پیش رویم.

ک

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 26 شهریور 1400 بروزرسانی: 26 شهریور 1400 گردآورنده: studiomerina.ir شناسه مطلب: 1756

به "مسائل اقتصادی اجرای واحد های 2 و 3 نیروگاه اتمی بوشهر را 22 ماه به تاخیر انداخته است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسائل اقتصادی اجرای واحد های 2 و 3 نیروگاه اتمی بوشهر را 22 ماه به تاخیر انداخته است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید