مقایسه ترسناک زلزله 6 یا 7 ریشتری احتمالی تهران با زلزله امروز ، مردم تا 72 ساعت انتظار امدادرسانی نداشته باشند

به گزارش استدیو مرینا، رئیس سازمان پیش بینی و مدیریت بحران شهرداری تهران گفت: در صورت وقوع زلزله بالاتر از 6 و نیم ریشتر در تهران قطعا با یک فاجعه روبرو خواهیم شد.

مقایسه ترسناک زلزله 6 یا 7 ریشتری احتمالی تهران با زلزله امروز ، مردم تا 72 ساعت انتظار امدادرسانی نداشته باشند

به گزارش استدیو مرینا به نقل از ایلنا، رضا کرمی محمدی رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهرداری تهران در مورد شرایط شهر تهران پس از زلزله شب گذشته گفت: زلزله 5 ریشتری آسیب جدی به جایی وارد نمی کند و در نتیجه به شهر تهران نیز آسیب وارد نشده و گزارشی نیز اعلام نشده است.

او ادامه داد: تنها در بعضی نقاط مردم خونسردی خود را از دست دادند و عجله باعث شد بعضی از این لحاظ صدمه ببینند.

  • احتمال تحرکات گسل مشا وجود دارد

کرمی محمدی با اشاره به فعال شدن گسل مشا گفت: اگر زلزله ای 6 ریشتری در تهران رخ دهد قدرت آن 32 برابر زلزله شب گذشته است و اگر به 7 برسد، هزار برابر قدرت دارد و مساله خیلی جدی برای تهران است. با توجه به اینکه محتمل است این گسل تحرکاتی داشته باشد، منطقی است که همه در حالت آماده باش باشند و به همین منظور ستاد هماهنگی شکل گرفت و در انتظار دستورات ستاد مدیریت بحران هستیم.

رئیس سازمان پیش بینی و مدیریت بحران شهرداری تهران گفت: در صورت وقوع زلزله بالاتر از 6 و نیم ریشتر قطعا در تهران یک فاجعه داریم.

او در پاسخ به این سوال که آیا شب گذشته مردم به سوله های مدیریت بحران مراجعه داشتند یا خبر گفت: خوشبختانه مردم به سوله ها مراجعه نکردند و بیشتر در سطح پارک ها حضور داشتند. پایگاه های مدیریت بحران در مجموع به منظور امدادرسانی در نظر گرفته شده است و با هلال احمر و اورژانس و مراکز مدیریت هماهنگی های لازم برای حضور در سوله ها و استفاده از آنها را فراهم کردیم.

کرمی محمدی با بیان اینکه سوله های مدیریت بحران برای اسکان مردم جایی ندارند و بیشتر برای امدادرسانی درنظرگرفته شده اند، گفت: در چنین شرایطی مردم باید به مراکز امن اضطراری مراجعه نمایند.

  • پارک ها و بوستان های پایتخت تا 72 ساعت آینده شبانه روزی باز هستند

او در پاسخ به این سوال که آیا پارک ها و بوستان های پایتخت در شب های آینده نیز باز خواهند بود گفت: تا 72 ساعت آینده پارک ها و بوستان های پایتخت به صورت شبانه روزی باز هستند.

کرمی محمدی با بیان اینکه در صورت وقوع اتفاق بار اصلی یاری رسانی بر دوش مردم است توضیح داد: مردم در 72 ساعت اول انتظار هیچ امدادرسانی جدی نمی توانند داشته باشند که در همه جای جهان به همین صورت است لذا در صورت وقوع زلزله در لحظات اول پس از وقوع، مردم باید به همدیگر یاری نمایند و حفظ خونسردی لازمه این شرایط است.

او درخصوص هجوم مردم به سمت پمپ بنزینها پس از زلزله گفت: رفتن مردم به پمپ بنزین ها پس از زلزله اشتباه است و باید نسبت به آن فرهنگ سازی صورت گیرد. درست است که ماشین برای حرکت به بنزین احتیاج دارد اما اگر زلزله شدیدی در تهران رخ دهد، امکان رفتن تا سر کوچه نیز فراهم نیست و باک پر ممکن است حتی به آتش سوزی نیز منجر گردد.

رئیس سازمان پیش گیری و مدیریت بحران شهرداری تهران ادامه داد: از طرفی هیچوقت مسئله ای برای بنزین وجود نخواهد داشت.

  • مسئولان مساله را خیلی جدی نمی گیرند

کرمی محمدی درخصوص آمادگی زیرساخت های شهر تهران در صورت وقوع زلزله احتمالی گفت: در بخش های مختلف ظرفیت های خیلی خوبی وجود دارد و هماهنگی ها نیز بد نیست. البته یک نقصی وجود دارد و تا زمانی که موضوع جدی نگردد متاسفانه مسئولان مربوطه مساله را خیلی جدی نمی گیرند در حالی که اکنون زمانی است که حتما باید ستادها تشکیل شده باشند.

  • ظرفیت های پایتخت برای زلزله عظیمتر پاسخگو نیست

او در ادامه گفت: اگر اتفاقی رخ دهد در یک محدوده و چارچوبی معین ظرفیت خوبی موجود است اما این برای زمانی است که زلزله خیلی عظیم نبوده و کمتر از 6 ریشتر باشد، اما زلزله که عظیمتر گردد ظرفیت های ما پاسخگو نیست و باید به یاری خود مردم و یاری های بین المللی اتکا کرد.

کرمی محمدی گفت: با توجه به اینکه در زلزله 5 ریشتری اتفاق خاصی رخ نمی دهد درخواستی نداریم، اما اگر زلزله عظیمتری باشد به یاری های بین المللی احتیاج است و دولت باید سازوکارهای آن را در نظر بگیرد.

  • شهروندان اپلیکیشن شهرآماده را حتما نصب نمایند

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهرداری تهران از شهروندان درخواست کرد اپلیکیشن شهر آماده را حتما نصب نمایند چرا که اطلاعات مهم و موثری بر روی آن واقع شده است.

وی اضافه نمود: مراکز اضطراری، نقشه ها و شبکه راه های اضطراری که مردم نباید در آن حضور داشته باشند در این اپلیکشین تهیه و تدوین شده است. همچنین اقداماتی که در حین و بعد از زلزله باید انجام گردد و محتویات کوله های نجات در این اپلیکشین معین شده است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 15 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: studiomerina.ir شناسه مطلب: 952

به "مقایسه ترسناک زلزله 6 یا 7 ریشتری احتمالی تهران با زلزله امروز ، مردم تا 72 ساعت انتظار امدادرسانی نداشته باشند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقایسه ترسناک زلزله 6 یا 7 ریشتری احتمالی تهران با زلزله امروز ، مردم تا 72 ساعت انتظار امدادرسانی نداشته باشند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید