نرخ فولاد در بورس باید 90 درصد قیمت جهانی باشد

به گزارش استدیو مرینا، به گزارش خبرنگاران، بهرام شکوری رئیس کمیسیون معادن اتاق بازرگانی ایران، در خصوص آخرین شرایط بازار فولاد و حواشی پیش آمده اظهار کرد: زنجیره فولاد مهم ترین بخش صنایع معدنی است چرا که بیشترین اشتغالزایی، تولید و ارزآوری را در این بخش برای چرخه اقتصادی کشور به عمل می آورد.

نرخ فولاد در بورس باید 90 درصد قیمت جهانی باشد

وی اضافه کرد: به همین دلیل نیز سرمایه گذاری های عظیمی در این بخش انجام گرفته و هرچه جلوتر می رویم به هدف تولید سالانه 55 میلیون تن فولاد نزدیک تر می شویم.

رئیس کمیسیون معادن اتاق بازرگانی ایران بیان نمود: حواشی اخیری که در صنعت فولاد کشور به وجود آمده بحث قیمت گذاری دستوری آن است و باعث بروز مسائلی در این صنعت شده و دود این مسائل بیشتر در چشم تولیدکننده می رود.

شکوری ادامه داد: یکی از مهم ترین این مسائل است بود که تولید کنندگان مواد اولیه را با قیمت های سنگین از صنایع بالا دستی مانند سنگ آهن و کنجاله تهیه می کنند و قیمت نهایی فولاد برای آن ها بالا تر از قیمت های جهانی تمام می شود.

وی شرح داد: این مشکل باعث گله مندی و ضرر دو بخش شد اول صنایع بالادستی که معدنی ها و صنایع معدنی را تشکیل می دهد و صنایع پایین دستی مانند تولید کننده های لوله و پروفیل و دیگر تولیدات فرآورده های فولادی.

رئیس کمیسیون معادن اتاق بازرگانی ایران ابراز کرد: این مسائل پیش آمده برای کشوری که با مازاد تولید فولاد روبرو است به هیچ عنوان قابل قبول نیست همچنین تولید کننده ها به دلیل به صرفه نبودن تولیدات اشتیاق خود را از دست داده اند.

شکوری مطرح نمود: در این راستا دولت تصمیم گرفت تا محصولات صنعت فولاد تماما در بازار بورس عرضه شود و این تصمیم می توانست تاثیر بسیار مثبتی در این صنعت و بازار داشته باشد، اما آن طور که باید، عرضه محصولات در بازار بورس به خوبی صورت نگرفت.

وی مطرح نمود: عرضه فولاد در بورس همچنان برای تولید کنندگان به صرفه نیست و آن ها به طور میانگین حدودا 10 درصد از محصولات خود را در این بازار و مابقی را در بازار های آزاد عرضه می کنند.

رئیس کمیسیون معادن اتاق بازرگانی ایران در انتها اظهار کرد: عرضه فولاد و فرآورده های آن در بازار بورس یک فرآیند کاملا مناسب برای تمامی بخش های مربوطه است، اما به این شرط که تمام مراحل به خوبی انجام گیرد و قیمت عرضه در بورس حداقل 90 درصد قیمت های جهانی باشد.

منبع: باشگاه خبرنگاران

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 22 فروردین 1400 بروزرسانی: 22 فروردین 1400 گردآورنده: studiomerina.ir شناسه مطلب: 1511

به "نرخ فولاد در بورس باید 90 درصد قیمت جهانی باشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نرخ فولاد در بورس باید 90 درصد قیمت جهانی باشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید