آتش بس ائتلاف سعودی با هدف انحراف افکار عمومی است

به گزارش استدیو مرینا به نقل از المسیره، محمد عبدالسلام سخنگوی جنبش انصارالله یمن از تشدید حملات هوایی و زمینی ائتلاف متجاوز سعودی علیه یمن خبر داد.

آتش بس ائتلاف سعودی با هدف انحراف افکار عمومی است

وی اضافه نمود: ائتلاف متجاوز بر دامنه حملات هوایی و زمینی خود اضافه نموده و آتش بسی که اعلام کرده با هدف انحراف افکار عمومی آن است.

سخنگوی جنبش انصارالله یمن تاکید کرد: اگر اندک تمایلی برای صلح وجود داشت قطعنامه شورای امنیت برای توقف جنگ بی حاصل و رفع محاصره ظالمانه صادر می شد نه اینکه به یک بیانیه بی ارزش ائتلاف بسنده شود.

گفتنی است که ترکی المالکی سخنگوی رسمی ائتلاف متجاوز سعودی-اماراتی روز چهارشنبه ادعا کرد که برای مقابله با شیوع ویروس کرونا، به مدت دو هفته (از پنجشنبه 21 فروردین) در یمن آتش بس اعلام می شود. طبق ادعای مالکی، این آتش بس با هدف فراهم سازی شرایط مناسب برای دعوت از فرستاده دبیرکل سازمان ملل برای برگزاری نشست بین دولت مستعفی یمن و دولت صنعا قابل تمدید خواهد بود.

این در حالی است که از نگاه تحلیلگران؛ آتش بس اعلام شده از سوی عربستان درست در زمانی اجرایی شده که انصارالله در حال آزادسازی استان مهم و راهبردی مارب است که شهر مارب مرکز این استان به عنوان قلب یمن نیز معروف است. به همین دلیل انصارالله نیز با دیده شک و تردید به این آتش بس نگریسته و آن را اقدامی با هدف توقف پیشروی های انقلابیون دانسته است. ائتلاف سعودی با وجود اعلام آتش بس دو هفته ای خیلی زود نشان داد که این مسئله تنها یک مانور تبلیغاتی است. در واقع آتش بس عربستان یک ترفند با هدف تقویت نیروها در جهت مقابله با انصارالله است. مسئله مهمی که مایه نگرانی ریاض است، بازپس گیری استان الجوف و آزادسازی احتمالی استان مأرب توسط رزمندگان یمنی است. در صورت حصول چنین امری، تحول میدانی عظیمی برای انتها بخشیدن به تجاوزات ائتلاف سعودی-اماراتی به وجود خواهد آمد. از همین رو است که ریاض امیدوار است از طریق آتش بس بتواند نیروهای وابسته به خود را در اطراف شهر الحزم مرکز استان الجوف تقویت کند و مانع از بازپس گیری مأرب شود. افزون بر آنچه گفته شد، عربستان نگران فروپاشی دولت عبد ربه منصور هادی رئیس جمهور مستعفی و فراری یمن است که وزرای آن به شدت دچار اختلاف شده اند و نیروهای سعودی و اماراتی در عدن، تعز و سقطرا به شدت درگیر هستند. در چنین شرایطی است که موازنه قوا به سود ارتش و کمیته های مردمی یمن تغییر کرده است. در واقع آتش بس در یمن زمانی به واقعیت می پیوندد که عربستان به محاصره همه جانبه یمن انتها دهد، زیرا هدف از آتش بس کمک برای مقابله با کروناست و این هدف نیز در سایه محاصره همه جانبه یمن تامین نمی شود؛ بنابراین نمی توان این ژست صلح طلبانه عربستان را در سایه تداوم حملات باور کرد و خیلی زود فریب رسانه ای عربستان در یمن برملا شد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 15 خرداد 1399 بروزرسانی: 15 خرداد 1399 گردآورنده: studiomerina.ir شناسه مطلب: 891

به "آتش بس ائتلاف سعودی با هدف انحراف افکار عمومی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آتش بس ائتلاف سعودی با هدف انحراف افکار عمومی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید