آخرین سرعت چاپ پول در اقتصاد ایران

به گزارش استدیو مرینا، بانک مرکزی آمارهای پولی را پس از 6 ماه به روز کرد. بر این اساس، سرعت رشد نقدینگی از سال گذشته بیشتر شد و به بیش از 28 درصد رسید.

آخرین سرعت چاپ پول در اقتصاد ایران

جهت دریافت مشاوره خدمات تعرفه طراحی کاتالوگ از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ کاتالوگ های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

به گزارش خبرنگاران، نقدینگی موجود در کل اقتصاد در سرانجام آذر ماه 98، به بیش از 2262 هزار میلیارد تومان رسید. این عدد در قیاس با آذر ماه سال قبل، 28.2 درصد رشد را نشان می دهد. رشدی که نسبت به سال گذشته، تندتر شده است. در آذر ماه سال 97، رشد نقطه به نقطه نقدینگی، معادل 22.1 درصد بود. پس رشد نقدینگی در 12 ماه منتهی به آذر ماه امسال، در قیاس با 12 ماهه منتهی به آذر ماه 97، به میزان 6.1 واحد درصد تندتر شده است. رشد بالای نقدینگی در حالی است که مطابق گزارش مرکز آمار حجم فراوری ناخالص داخلی کشور در طول 3 فصل ابتدایی سال، روندی کاهنده را ثبت نموده است که می ­تواند به معنای پتانسیل تورمی در نقدینگی باشد. هر چند میزان تورم ­سازی نقدینگی موجود، به سرعت گردش پول بستگی خواهد داشت.

میزان خلق نقدینگی

میزان نقدینگی در سرانجام سال قبل، در حدود 1883 هزار میلیارد تومان بود. در واقع در 3 فصل ابتدایی امسال، به حجم نقدینگی به اندازه 20.2 درصد افزوده شده است. در حالیکه در مدت مشابه سال قبل، حجم نقدینگی به میزان 15.3 درصد رشد نموده بود. کل نقدینگی تزریق شده به اقتصاد در 9 ماه ابتدایی سال نزدیک به 380 هزار میلیارد تومان بوده است. یعنی به طور میانگین در هر روز از سال 98، بیش از 1370 میلیارد تومان نقدینگی جدید خلق شده است. این در حالی است که در مدت مشابه سال قبل، در هر روز 850 میلیارد تومان به حجم نقدینگی افزوده شده بود. در نتیجه سرعت خلق این شاخص پولی نسبت به سال قبل در هر روز بیش از 60 درصد بیشتر شده که قابل تامل است.

شرایط شبه پول

نقدینگی متشکل از دو جز کلی پول و شبه پول است. شبه پول به مجموع سپرده ­های غیردیداری موجود در شبکه بانکی گفته می­گردد؛ یعنی سپرده ­های قرض ­الحسنه پس­ انداز، سپرده های سرمایه ­گذاری مدت ­دار و سپرده­ های متفرقه. کل حجم شبه ­پول در سرانجام پاییز 98، نزدیک به 1900 هزار میلیارد تومان بوده است(رقم دقیق 1898.8 هزار میلیارد تومان). در نتیجه سهم شبه ­پول از کل نقدینگی برابر با 84 درصد شده است. این در حالی است که در آذر ماه گذشته، سهم شبه ­پول از نقدینگی 86.1 درصد بود. پس از قدرت شبه ­پول در نقدینگی کاسته شده است. شبه ­پول بخش غیرسیال نقدینگی را تشکیل می­ دهد و هر چه از نقش اش کاسته گردد، به معنی فعال شدن بخش سیال نقدینگی یعنی پول است که قدرت انتقال و جابجایی راحت­ تری دارد. از نکات جالب توجه در اقلام شبه­ پول، افت سپرده­ های موجود در صندوق­ پس­ انداز مسکن است که نشان دهنده ناامید شدن خریداران مسکن از این صندوق است. حجم سپرده­ های موجود در این صندوق در 9 ماه ابتدایی امسال به میزان 16 درصد کاهش یافته است. اما سایر حساب­های قرض ­الحسنه در امسال رشد 15.5 درصدی را ثبت نموده­­ اند. قابل توجه ترین رشد در بین اقلام شبه ­پول متعلق به سپرده­ های بلندمدت است که رشد 25.4 درصدی را در امسال ثبت نموده ­اند. اما رشد سپرده­ های کوتاه مدت معادل 9.6 درصد بوده است، در حالیکه در 9 ماه ابتدایی سال گذشته سپرده ­های کوتاه مدت 36 درصد افزایش حجم داشته ­اند. این مسئله نشان می­دهد که با توجه به تورم به وجود آمده و تغییرات ایجاد شده در محاسبه سود سپرده ­های کوتاه مدت توسط بانک مرکزی، از جذابیت این نوع سپرده­ کاسته شده است.

قدرت نمایی پول

پول بخش سیال نقدینگی را تشکیل می ­دهد که شامل سپرده­ های دیداری و اسکناس و مسکوک دست اشخاص می ­گردد. سپرده ­های دیداری عمدتا شامل سپرده­ های جاری می ­شوند که در 9 ماه ابتدایی امسال، رشد 43.8 درصدی را ثبت نموده­ اند که نسبت به تمامی اقلام پولی، بالاترین رشد محسوب می ­گردد. همچنین رشد نقطه به نقطه سپرده­ های جاری معادل 64.1 درصد گزارش شده است. در آذر ماه سال گذشته، رشد نقطه­ ای سپرده ­های جاری معادل 49.1 درصد بوده است. با این اوصاف، اوج­ گیری سپرده ­های جاری شدت گرفته است. این مسئله می ­تواند نشان دهد که مردم نسبت به سال گذشته ترجیح می دهند که پول نقد بیشتری در دسترس شان باشد. یک تحلیل می تواند این باشد که با توجه به تورم ایجاد شده در اقتصاد ایران، بسیاری ترجیح می دهند تا سرمایه خود را در دسترس داشته باشند تا در صورت لزوم سریعا به یک دارایی، مانند ارز، طلا، مسکن یا سهام بورسی تبدیل نمایند. افزایش مبادلات مسکن در ماه های اخیر و رونق بورس، می تواند شاهدی بر این ادعا باشد. از نگاه دیگر، می توان این فرضیه را محتمل دانست که فعالیت های سفته­ بازی در اقتصاد عمومیت بیشتری نسبت به سال قبل یافته است.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 29 بهمن 1398 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1400 گردآورنده: studiomerina.ir شناسه مطلب: 665

به "آخرین سرعت چاپ پول در اقتصاد ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آخرین سرعت چاپ پول در اقتصاد ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید