اعلام تبدیل میراث صنعتی یزد به بزرگترین هتل کارخانه خاورمیانه

به گزارش استدیو مرینا، ایسنا/ براساس آخرین اخبار بدست رسیده، تبدیل میراث صنعتی یزد به بزرگترین هتل کارخانه خاورمیانه صورت می گیرد.

اعلام تبدیل میراث صنعتی یزد به بزرگترین هتل کارخانه خاورمیانه

داستان چیست؟

میراث صنعتی یکی از داشته های مهم کشورمان بشمار می رود که نه تنها در بردارنده تاریخچه ارزشمندی است، بلکه سند محکمی برای نشان دادن توسعه و جدال سنت و مدرنیته به شمار می رود و از این حیث حائز اهمیت است.

یکی از مهمترین اقدامات در راستای حفظ میراث صنعتی، احیای این زیرساخت ها با تعریف کاربری های جدید و مرتبط است که یزد در این حوزه با انجام اقدامات بسیار خوبی توانسته از پیشگامان کشور در این رابطه باشد.

کارخانه اقبال، کارخانه درخشان، کارخانه جنوب و کارخانه سعادت از کارخانجات بسیار بزرگ و صنعتی یزد بشمار می فرایند که با کاربری جدید و در حین حفظ تاریخ و هویت ارزشمند میراثی احیا شده و هر کدام در حوزه مختلفی به ویژه در بخش فناوری و اشتغال بکار گرفته شده اند.

کارخانه سعادت که از کارخانجات بزرگ نساجی یزد و از مواریث مهم صنعتی در چند قدمی بافت دنیای یزد بشمار می رود، بعد از حدود 20 سال متروک بودن، اخیرا با تعریف کاربری جدید، در حال احیاست.

خلق اولین هتل کارخانه ایران و بزرگترین هتل کارخانه خاورمیانه در دل این کارخانه صنعتی اقدام ارزشمندی است که نه تنها به حفظ این میراث صنعتی و تاریخ صنعتی یزد کمک بزرگی می کند بلکه از این بسترهای متروکه، بذر کارآفرینی، اشتغال و اقتصاد می رویاند همانطور که نائب رئیس هیئت مدیره این هتل کارخانه و مجری این طرح از اشتغالزایی برای بیش از 300 نفر در همین رابطه خبر می دهد.

سرمایه گذاری 350 میلیاردی در این میراث صنعتی

اصغرآقا نبیل از ظرفیت اشتغالزایی این مجموعه یاد می کند و می گوید: مجموعه مذکور با مساحت 48 هزار متر مربع و با اعتباری حدود 350 میلیارد تومان در مراحل ساخت و پرداخت است.

وی با بیان اینکه کاربری های متعددی برای این مجموعه تعریف شده، اظهار می کند: بخش هایی شامل فازهای فرهنگی مانند سینما و گالری های متعدد، بخش های تجاری، هتل کارخانه 5 ستاره و مجموعه تجاری تفریحی در این هتل کارخانه در حال ساخت است.

نائب رئیس جامعه هتلداران از ظرفیت بیش از 400 تخت در این هتل یاد می کند و می گوید: میراث صنعتی، ظرفیت مناسبی برای تبدیل شدن به زیرساخت های گردشگری دارند و نه تنها منجر به استفاده بهینه در سرمایه می شوند بلکه از آسیب و تخریب آنها نیز جلوگیری می شود.

وی با بیان اینکه کارخانه سعادت از کارخانجات بزرگ نساجی شهر یزد در گذشته بوده، بیان می کند: کاربری های مرتبط می تواند تاریخچه سازه منحصربفرد این میراث صنعتی را حفظ کند و زیرساخت های گردشگری یزد را ارتقا دهد.

میراث صنعتی نقطه عطف جدال سنت و مدرنیته

اهمیت میراث صنعتی که خصوصا از سرمایه های کشورهای توسعه یافته بشمار می رود در یزد، قابلیت های فراوانی دارد به طوری که مدیر کل میراث فرهنگی استان یزد نیز در این باره می گوید: بسکمک از کشورهای مهم دنیا که میراث تاریخی ضعیفی دارند، در میراث صنعتی کشور خود سرمایه گذاری می کنند.

وی از ارسال پفراینده ثبتی تعدادی از کارخانه های قدیمی یزد به وزارت میراث در راستای حفاظت از این مواریث صنعتی خبر می دهد و می گوید: کارخانه های اقبال، جنوب و سعادت از قبل در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده و امیدواریم بتوانیم مابقی کارخانه های تاریخی یزد را نیز بعنوان میراث صنعتی به ثبت برسانیم.

با توجه به اینکه یزد یکی از استان های صنعتی کشور بشمار می رود، در این زمینه از جایگاه خوبی برخوردار است اما نقطه عطف میراث صنعتی در یزد به چه زمانی مربوط می شود؟

سیدمصطفی فاطمی با اشاره به ورود مدرنیته به شهر یزد از دوران پهلوی اول و بدنبال تغییر کالبد شهر با خیابان کشی ها و ورود برق و تلگرافخانه به این شهر اضافه می کند: دو گروه در یزد به تغییر ساختار کالبدی و اقتصادی شهر دست زدند و با ایجاد کارخانجات نساجی به طور رسمی تقابل سنت و مدرنیته را در این شهر رقم زدند.

وی اضافه می کند: یکی از این گروه ها طرفداران سیدضیا طباطبایی و دیگری گروه های دولتی بودند که منجر به تغییر ساختار اقتصادی شهر به سمت صنعتی شدن و مدرنیته شدند.

این مسئول تصریح می کند: البته در همان دوران، مخالفت های جدی در این رابطه نیز رخ داد، چرا که بیشتر مردم در خانه های خود تولیدی داشتند و تعدادی از مذهبیون نیز معتقد بودند که با تعطیل شدن فعالیت در خانه ها و روی آوردن به کارخانجات و فعالیت های صنعتی، وابستگی به بیگانگان ایجاد خواهد شد.

فاطمی به ایجاد کارخانه های متعددی مانند درخشان، افشار، سعادت، جنوب، اقبال و هراتی در بدو صنعتی شدن یزد اشاره می کند و می گوید: برخی از صاحبان این کارخانه ها به افرادی که در کارخانه های خود به تولید و فعالیت های متعددی مشغول بودند، سهام می فروختند که در آن زمان به این مسئله، شیر (shir) کردن به معنای واقعی شِیر (share) کردن سهام گفته می شد.

منبع: همگردی
انتشار: 11 اسفند 1399 بروزرسانی: 11 اسفند 1399 گردآورنده: studiomerina.ir شناسه مطلب: 1427

به "اعلام تبدیل میراث صنعتی یزد به بزرگترین هتل کارخانه خاورمیانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعلام تبدیل میراث صنعتی یزد به بزرگترین هتل کارخانه خاورمیانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید