اگر این 5 نشانه را دارید سلامت کلیه شما در خطر است

به گزارش استدیو مرینا، مراقبت از کلیه ها برای سلامت کلی لازم است زیرا این اندام های حیاتی نقش مهمی در حفظ سلامت دارند.

اگر این 5 نشانه را دارید سلامت کلیه شما در خطر است

به گزارش خبرنگاران، نادیده گرفتن سلامت کلیه ها می تواند منجر به مسائل مختلفی ازجمله اختلال عملکرد کلیه، خون در ادرار و فشار خون بالا گردد.

از آنجایی که بیماری های کلیوی می توانند افراد در هر سنی را تحت تاثیر قرار دهند، شناسایی علائم بالقوه مسائل کلیوی و جستجوی فوری مراقبت های پزشکی برای جلوگیری از بدتر شدن شرایط بسیار مهم است.

در ذیل پنج علامت هشداردهنده وجود دارد که نشان می دهد کلیه های شما ممکن است دچار اختلال در عملکرد شده باشند:

پوست خشک

خشکی و خارش پوست می تواند نشانه ای از بیماری معدنی و استخوانی باشد که اغلب با اختلال عملکرد کلیه همراه است. این مورد زمانی اتفاق می افتد که کلیه ها دیگر قادر به حفظ تعادل مناسب مواد معدنی و مواد مغذی در جریان خون نیستند.

آپنه خواب

خواب کافی شبانه ندارید؟ کلیه های خود را چک کنید زیرا نتایج تحقیقات نشان می دهد که این مشکل نشانگر یک بیماری کلیوی در مرحله پیشرفته است.

گرفتگی عضلات

نتایج تحقیقی در سال 2016 نشان داد که بیماران مبتلا به بیماری کلیوی مزمن پیشرفته (CKD) معمولا درد مزمن اسکلتی عضلانی (CMP) را تجربه می نمایند که به طور قابل توجهی بر رفاه کلی و کیفیت زندگی آنان تاثیر می گذارد.

کاهش اشتها

کاهش ناگهانی اشتها می تواند نشان دهنده بیماری کلیوی باشد. بر اساس نتایج مطالعه ای که در سال 2021 در نشریه PubMed منتشر شد، سطوح پایین گرلین آسیله و سطوح بالای سایتوکین های پیش التهابی (TNF-α و IL-6) در بیماران مبتلا به بیماری مزمن کلیوی مشاهده شد که می تواند علت اصلی بیزاری از غذا باشد.

تکرر ادرار

بیماری کلیوی ممکن است مستقیما باعث افزایش تکرر ادرار نگردد، با این حال، در صورت ابتلا به بیماری کلیوی، فرد می تواند در شب همراه با مسائل دیگری مانند فشار خون بالا و دیابت، افزایش ادرار را تجربه کند. افزایش تکرر ادرار ممکن است نشان دهنده مسائل پروستات در مردان نیز باشد.

بیماری های کلیوی لزوما همواره کشنده نیستند اما پزشکان خواهش می نمایند زمانی که در مرحله خفیف هستند، افراد مراقبت های پزشکی را دریافت نمایند. هر مقدار آسیب کلیوی را می توان با آزمایش خون و ادرار هدفمند تشخیص داد. مدیریت دیابت و سطح قند خون نیز برای حفظ عملکرد خوب کلیه لازم است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 27 شهریور 1402 بروزرسانی: 27 شهریور 1402 گردآورنده: studiomerina.ir شناسه مطلب: 2249

به "اگر این 5 نشانه را دارید سلامت کلیه شما در خطر است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اگر این 5 نشانه را دارید سلامت کلیه شما در خطر است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید