تبدیل CO2 به پارچه و پوشک!

به گزارش استدیو مرینا، محققان دانشگاه تورنتو پیروز به ابداع یک کاتالیزور شده اند که می تواند یکی از مضرترین گازهای گلخانه ای را به پارچه، پوشک و دیگر موارد تبدیل کند.

تبدیل CO2 به پارچه و پوشک!

به گزارش استدیو مرینا و به نقل از آی ای، گروهی از محققان کانادا و ایالات متحده یک کاتالیزور جدید ابداع نموده اند که در تبدیل یکی از بدترین گازهای گلخانه ای یعنی کربن دی اکسید(CO2) به محصولات مفید، بسیار عالی عمل می نماید.

فروکافت یا کاتالیز(Catalysis)، تغییر در سینتیک یک واکنش شیمیایی با بهره جویی از یک کاتالیزگر است. هدف از کاتالیز، بیشتر تهییج مرحله آغازین واکنش است. به عبارت دیگر، کاتالیزگر نقش یک آغازگر را بازی می نماید. به واکنشی که در آن کاتالیز صورت پذیرد، واکنش کاتالیتیک یا فروکافته گفته می گردد. کاتالیزور کارایی های زیادی دارد. کاتالیزگر ماده ای است که اگر به مخلوط واکنشی اضافه نموده گردد، سرعت رسیدن ماده به حالت تعادل در سیستم را بدون آنکه خود دستخوش تغییر شیمیایی پایدار گردد، تغییر می دهد و معمولاً آن را افزایش می دهد.

پلایو گارسیا سرپرست این پروژه از دانشگاه تورنتو کانادا گفت: فناوری الکترولیز آب به خوبی شناخته شده است. در این فرآیند، آب و برق را به هیدروژن و اکسیژن تبدیل می نمایند، اما ما در روش ابداعی خود، CO2 را به یک مخلوط اضافه می کنیم و به جای فراوری هیدروژن، می توانیم هیدروکربن های مختلفی مانند اتیلن فراوری کنیم که پرکاربردترین ترکیب آلی در دنیا است.

وی اضافه نمود: بنابراین ما می توانیم مواد اولیه را برای فراوری محصولاتی از قبیل مصالح ساختمانی، منسوجات، رنگ ها، اجزای دستگاه های الکترونیکی و یا حتی پوشک بچه بدست آوریم.

این نوآوری بر اساس تحقیقات گذشته اجرا شده است تا بتواند کاتالیزوری را فراوری کند که می تواند مقدار زیادی CO2 را بر خلاف تنظیمات گذشته که تنها اجازه تبدیل مقدار کمی از این گاز را فراهم می کرد، تبدیل کند.

گارسیا ادامه داد: حدود دو سال پیش، سامانه های الکترولیز CO2 محدود به خروجی های الکتریکی یا جریان چند ده میلی آمپر در سانتی متر مربع بودند، به این معنی که تنها چند مولکول از این گاز می توانست به چیزی مفید تبدیل گردد، اما کشف ما به این سامانه ها اجازه می دهد با کارایی چند صد برابری عمل نمایند و صدها برابر یعنی بیش از یک آمپر در هر سانتی متر مربع جریان فراوری نمایند. به این ترتیب، بسیاری از مولکول های CO2 می توانند در فعالیت هایی بکار فرایند که چند سال پیش غیرقابل تصور بود.

وی اضافه نمود: حتی بهتر، منبع برق مورد احتیاج این فرآیند نیز می تواند از منابع تجدیدپذیر مانند انرژی خورشیدی، باد یا هیدرولیک تامین گردد. بنابراین کاتالیزور ما راهی برای ساخت هیدروکربن های تجدیدپذیر است.

این گروه اکنون در حال توسعه کارآیی و ثبات این سامانه است. هر محصولی که بتواند گازهای گلخانه ای را تبدیل به چیزی مفید کند، در دنیای امروز که به شدت تحت تأثیر تغییرات آب و هوایی است، با استقبال خوبی روبرو خواهد شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 28 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 28 اردیبهشت 1399 گردآورنده: studiomerina.ir شناسه مطلب: 853

به "تبدیل CO2 به پارچه و پوشک!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تبدیل CO2 به پارچه و پوشک!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید