تکثیر سلول های پیش ساز قلبی عروقی در محیط مناسب توسط محققان کشور

به گزارش استدیو مرینا، سلول های پیش ساز قلبی عروقی حاصل از تمایز سلول های بنیادی پرتوان انسانی، منابع سلولی ارزشمندی برای اهداف تحقیقاتی و درمانی هستند. این بازه وسیع استفاده، فراوری و نگهداری سلول های مذکور را در مقیاس زیاد، ضروری می سازد.

تکثیر سلول های پیش ساز قلبی عروقی در محیط مناسب توسط محققان کشور

به منظور یافتن محیط کشتی تعریف شده و کارا برای تکثیر سلول های پیش ساز قلبی عروقی اولیه که سلول های مزودرمی قلب ساز نامیده می شوند، محققان در پژوهشگاه رویان و دانشگاه تهران پس از غربالگری شیمیایی، محیطی حاوی سه عامل A83-01، bFGF و CHIR99021 را معرفی کردند که می تواند بدون بروز نشانه های تومورزایی طی 10 پاساژ 1014 سلول مزودرمی قلب ساز ایجاد کند.

سلول های ایجادشده الگوی بیان ژن، پایداری کروموزومی و توان تمایزی خود را طی پاساژهای متمادی حفظ کردند؛ همچنین پس از تزریق به حیوان مدل آزمایشگاهی دچار ضایعه قلبی، بی خطر بودن و توان حفاظت از سلول ها و بافت قلب توسط این سلول ها تأیید شد.

نتایج این پژوهش که در نشریه بین المللی Scientific Reports به چاپ رسیده است، نشان داد این سلول ها مقاومت مناسبی در برابر انجماد طولانی مدت دارند.

محیط معرفی گردیده در شرایط کشت چسبیده به کف و کشت سوسپانسیون (کشت سه بعدی سلول ها به شکل معلق در محیط) کارایی دارد، البته برای فراوری پرشمار سلول، کشت سوسپانسیون لازم است.

در مجموع، محیط زاینده، ساده و دارای ترکیبات معین که در این پژوهش معرفی گردید، امکان حفظ خودنوزایی سلول های پیش ساز قلبی-عروقی حاصل از تمایز سلول های بنیادی پرتوان انسانی را فراهم می نماید. این سلول ها منبع مناسبی برای مطالعات قلبی عروقی محسوب می شوند.

دکتر حسین بهاروند، دکتر ناصر اقدمی، صدف وحدت و همکارانشان در پژوهشگاه رویان و دانشگاه تهران این پروژه را به نتیجه رساندند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 26 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: studiomerina.ir شناسه مطلب: 654

به "تکثیر سلول های پیش ساز قلبی عروقی در محیط مناسب توسط محققان کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تکثیر سلول های پیش ساز قلبی عروقی در محیط مناسب توسط محققان کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید