خبرنگاران اهدا عضو نوجوان گیلانی به سه بیمار زندگی دوباره بخشید

به گزارش استدیو مرینا، رشت - خبرنگاران - مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی گیلان گفت: اهدا عضو نوجوان 16 ساله دچار مرگ مغزی در این استان به سه بیمار نیازمند به پیوند عضو، زندگی دوباره بخشید.

خبرنگاران اهدا عضو نوجوان گیلانی به سه بیمار زندگی دوباره بخشید

فیروز نصیرزاده روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار استدیو مرینا گفت: اهدای عضو جمشید نایبی 16 ساله اهل شهرستان صومعه سرا که سی ام خرداد به دلیل تصادف دچار مرگ مغزی شده بود با رضایت خانواده اش انجام شد.

وی گفت: دو کلیه این نوجوان دچار مرگ مغزی، در مرکز فراهم آوری عضو رازی رشت برداشته و به بیماران نیازمند پیوند زده شد و کبد این نوجوان برای پیوند به بیماران نیازمند به بیمارستان شیراز منتقل شد.

این اولین اهدا عضو در سال جاری است.

اعلام رضایت برای اهدای اعضا از سال 1387 در گیلان انجام شد؛ باربد چمن زیبای ، کودک چهارساله اولین اهدا کننده عضو در این استان است که با رضایت خانواده کلیه اش به مردی 42 ساله پیوند زده شد.

هر فرد مرگ مغزی در صورتی که خانواده اش خیلی زود برای اهدا عضو رضایت دهد، می تواند جان هشت تا 53 نفر را نجات دهد، بر اساس آمارها، هر 10 دقیقه یک نفر به فهرست انتظار برای پیوند عضو اضافه می شود، هر دو ساعت یک نفر به خاطر نرسیدن عضو پیوندی جان خود را از دست می دهد.

کلیه ها، قلب ، کبد، پانکراس، روده، ریه ها، استخوان، مغز استخوان و برخی بافت های بدن از جمله پوست و قرنیه چشم ، تاندون، غضروف و دریچه قلب از پیوندهای متداول است.

قانون پیوند اعضا، فروردین 1379 در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید، بر اساس این اعضای بیماران فوت شده یا بیمارانی که مرگز مغزی آنها آشکار و مسلم شده را می توان به شرط وصیت بیمار یا موافقت ولی دم برای پیوند به بیمارانی که ادامه حیاتشان به پیوند عضو بستیگی دارد، استفاده کرد.

منبع: ایرنا
انتشار: 3 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: studiomerina.ir شناسه مطلب: 1047

به "خبرنگاران اهدا عضو نوجوان گیلانی به سه بیمار زندگی دوباره بخشید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران اهدا عضو نوجوان گیلانی به سه بیمار زندگی دوباره بخشید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید