خبرنگاران ضرورت ایجاد یادمان ملل و بهسازی منظر فرهنگی تخت جمشید

به گزارش استدیو مرینا، شیراز- خبرنگاران- تمدن های باستانی، سابقه ای دیرینه در طول تاریخ دارند؛ بین النهرین، مصر، چین، یونان، روم و دیگر تمدن ها به ویژه ایران که هر یک شکلی از توسعه جوامع انسانی را در این کره خاکی، یادآور و معرفی می نمایند.

خبرنگاران ضرورت ایجاد یادمان ملل و بهسازی منظر فرهنگی تخت جمشید

با ما همراه باشید و درباره وبلاگ هیچکس بیشتر بدانید.

سرزمین پارس و ایران باستان با بهره گیری از الگوی مدیریتی مختص خود نظیر سکونتگاه ها نیز ساختارمند و نظام مند شدند که این تمدن با سیستم فرهنگی منحصربه فرد فردی که داشته است، دوران پرفراز و نشیبی را در طول تاریخ گذرانده و برونداد این پیشینه تاریخی، دستاوردهایی چون الگوسازی جهانی و اشتراکات فرهنگی با دیگر کشورهای کنونی، بوده و هست.

کاخ های حکومتی سلسله هخامنشیان در شهر پارسه معروف به تخت جمشید، یادگاری ساخته شده از ملل مختلف با مدیریت ایرانیان بوده که اکنون یک میراثی جهانی است و بهره برداری از این میراث جهانی با شناخت همه جانبه هنر و معماری پیشینیان، اهمیتی شایان توجه دارد؛ این میراث ماندگار در طول تاریخ با مداخلاتی هدفمند و غیر هدفمند روبرو بوده که در قرن اخیر و در ابتدای دهه دوم به صورت علمی مورد کاوش و اقدامات حفاظتی و پژوهشی نهاده شد و در ادامه برای گردشگران و صنعت گردشگری این امکان فراهم شد که بهره بردار این گنجینه بشری باشند.

ورود به محوطه و عرصه جهانی این مجموعه از شهر کمتر شناخته شده و کاوش نشده پارسه می گذرد که با ساختار فیزیکی موجود این محوطه، مخاطبین ابتدا از میدان ملل و بعد از محور اختصاصی تا به سوی پلکان ورودی تخت گاه و دروازه ملل، امتداد می یابد.

سیما و منظر هر عرصه ای به ویژه در بدو ورود، معرف نمادین شخصیتی آن محدوده بوده و با ویژگی های فیزیکی خود، مخاطب را به سوی مقصد اصلی که هدف حضور در آن فضا و مکان است، راهنمایی می نماید.

منظر ورودی این محدوده باستانی که باید بیانگر هویت و تاریخ ایران و همچنین در شأن این تمدن کهن باشد، چهره ای زیبا و در خور ندارد و تصویر ذهنی مناسبی بر مخاطب خاص و عام، شکل نمی دهد.

نگارنده بر این باور است که جهانیان و ایرانیان با هر فرهنگ و آداب و رسوم و همچنین با هر ادیان الهی که دارند، در گذر از این محوطه جهانی با یک سلسله مراتبی به مقصد برجسته گردشگری ایران خواهد رسید؛ با توجه به اقدامات مربوط به طراحی و اجرای گام به گام فازهای اجرایی محور اختصاصی ورودی تخت جمشید، ضروری است ابتدای این جهت که میدان ملل واقع شده، پروژه ای را تعریف و در گام نخست نیز یادمانی با موضوع ملل به مرحله ایده پردازی، طراحی و اجرا گذاشته گردد.

روبروه خلاقانه با بعضی پروژه ها به نسبت موقعیت مکانی آن ها اهمیت می یابند و با شرایط خاصی که در هر محدوده جغرافیایی وجود دارد و سعی بر آن است تا اثری پدید آورند که ویژگی های هویتی و همچنین تمدن و فرهنگ سرزمینی را داشته باشد.

بنای یادبود یا یادمان، نوعی معماری است که اگر به صورت فرایند محور به مرحله بهره برداری برسد می تواند با ارزش آفرینی که با تکیه بر بنیان های فرهنگی اجتماعی دارد معرف صندلی حقیقی هر جامعه ای باشد.

ملل کلید واژه ای است که به نام میدان ابتدای محور اختصاصی در جهت ورودی تخت جمشید، گره خورده است و طراحی یادمانی در این موقعیت مکانی می تواند بیانگر اندیشه ایرانی و نماد باورهای ملت ایران برای خود و کشورهای بین المللی دوست باشد.

یادمان ملل می تواند با رعایت اصول زیبایی شناسی و با بهره گیری از تفکر خلاق و نوآوری و همچنین توجه به بوم و شاخص های بومی که در بستر و با هماهنگی محیط پیرامونی خود دارد چه در روز و چه در شب، اثری ماندگار و میراثی ارزشمند برای امروزیان و آیندگان به عنوان منظر فرهنگی تخت جمشید باشد؛ همچنان که می توانیم چهره صلح دوست ایران را در سطح بین الملل، معرفی و تبلیغ کنیم.

به قلم سعید زحمت کشان؛ کارشناس معماری و فعال میراث فرهنگی

منبع: ایرنا
انتشار: 2 فروردین 1400 بروزرسانی: 2 فروردین 1400 گردآورنده: studiomerina.ir شناسه مطلب: 1473

به "خبرنگاران ضرورت ایجاد یادمان ملل و بهسازی منظر فرهنگی تخت جمشید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران ضرورت ایجاد یادمان ملل و بهسازی منظر فرهنگی تخت جمشید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید