درآمد صادرات اسباب بازی چین از درآمد نفتی ایران بیشتر است

به گزارش استدیو مرینا، محمد نهاوندیان، معاون مالی رئیس جمهور در افتتاحیه پنجمین جشنواره ملی اسباب بازی با اشاره به ضرورت حمایت جدی از صنعت اسباب بازی گفت: صنعت اسباب بازی باید جدی گرفته گردد، چون یک راه مناسب برای مقابله با تحریم هاست. واضح است که در چنین شرایط مالی باید از هر فرصتی برای مقابله ای عزتمندانه با تحریم و شرایط تحریمی بر اقتصاد کشور استفاده کنیم.

درآمد صادرات اسباب بازی چین از درآمد نفتی ایران بیشتر است

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

او با تاکید بر ضرورت حمایت سیستم بانکی کشور از صنعت اسباب بازی اظهار کرد: در سالی که گذشت چین رکورد فروش سه میلیارد دلاری در ماه را در حوزه اسباب بازی زده است. در شرایط کنونی درآمد حاصل از صادرات اسباب بازی در چین بیشتر از صادرات نفت در کشور ماست؛ بنابراین ضروری است از حوزه اسباب بازی حمایت گردد.

معاون اقتصادی رئیس جمهور تاکید نمود: بانک ها باید حمایت ویژه از صنعت اسباب بازی داشته باشند. همچنین می توان از تبصره 18 که مربوط طرح های اشتغال زایی است در حوزه اسباب بازی نیز استفاده کرد. از سوی دیگر می توان از صندوق کارآفرینی، صندوق شکوفایی و نوآوری و بانک توسعه صادرات اختصاص ویژه ای برای صنعت اسباب بازی داشت.

نهاوندیان با اشاره به ضرورت رقابت فراوریکنندگان ایرانی با فراوری کنندگان خارجی در حوزه اسباب بازی گفت: حتماً باید فراوریکنندگان و صادرکنندگان ایرانی در نمایشگاه های بین المللی حضور داشته باشند. همچنین برندسازی در حوزه اسباب بازی باید مورد اهتمام قرار گیرد.

او در ادامه با تاکید بر ضرورت تقویت تشکلی صنف اسباب بازی گفت: فراوری کنندگان و فعالان حوزه اسباب بازی باید از تعامل با هم قرار گیرد در صورت احتیاج باید جلساتی در اتاق اصناف و اتاق بازرگانی تشکیل گردد. صنف اسباب بازی حتماً باید سخنگو و متولی داشته باشد.

نهاوندیان همچنین با اشاره به ارزش اقتصادی بالای بازی های رایانه ای گفت: شنیده می گردد که در حوزه بازی های رایانه ای رقم های عجیب و غریب وجود دارد؛ بنابراین می توانیم در کنار حوزه اسباب بازی بازی های رایانه ای جدی بگیریم.

معاون اقتصادی رئیس جمهور با اشاره به شعار پنجمین جشنواره ملی اسباب بازی گفت: برای این جشنواره شعار تمرین زندگی انتخاب شده است. این یک عنوان عمیق است، چون باید بازی را تمرین زندگی بدانیم و به عنوان محور جدی در برنامه های آموزشی و پرورشی به آن بپردازیم. این شعار باعث می گردد که فاصله بین فضاهای ذهنی با واقعیت ها کاهش یابد.

نهاوندیان با بیان این که نباید بازی را صرفاً بازی بشماریم بلکه باید بازی را امری جدی بدانیم گفت: بازی در تربیت نسل آینده نقش مهمی دارد و باید در برنامه ریزی ها مورد اهتمام قرار گیرد. از جمله مولفه های مورد احتیاج برای جامعه، تمرین عقلانیت، تصمیم گیری، توجه به معیارهای تصمیم گیری، انتخاب، آموزش کار جمعی، مسئولیت پذیری و جوابگوی است که بچه ها می توانند این مفاهیم را در عین بازی یاد بگیرند.

معاون اقتصادی رئیس جمهور با تاکید بر این که می توان بسیاری از کاستی های فرهنگی را به وسیله بازی ها جبران کرد، گفت: باید تمرین تحمل یکدیگر، تمرین انتخاب و تمرین اخلاق عملی به وسیله بازی به بچه ها یاد بدهیم. دقت داشته باشیم که تمرین اخلاق عملی صرفاً با خطابه ها و توصیه به دست نمی آید.

او ادامه داد: بچه ها به وسیله اسباب بازی خرید و فروش و معامله را یاد می گیرند که یک تمرین اقتصادی بزرگ برای آنها است. اما باید دقت کنیم که آیا درون این بازی ها آموزش اندیشه اخلاق عملی نیز وجود دارد آیا بچه ها تفاوت درآمد حلال و حرام را یاد می گیرند؟ اگر آموزش اخلاق عملی در تجارت و اقتصاد به بچه ها داده نگردد ممکن است اینها در بزرگسالی وقتی در فرصت های اقتصادی با سود کلان مواجهه می شوند لغزش اخلاقی داشته باشند. بنابراین اسباب بازی فرصتی است که به واقعیت های جدی زندگی در یک بستر غیر جدی می پردازد.

نهاوندیان در ادامه سخنرانی با اشاره به رابطه دو سویه فرهنگ و اقتصاد گفت: در اقتصاد پارادایم سه گانه ساختار، رفتار و عملکرد وجود دارد. بدین ترتیب که عملکرد اقتصادها نتیجه ساختارها و رفتارها است. نوع ساختار اقتصاد در عملکرد تأثیر می گذارد همچنین رفتارهای فعالان اقتصادی، سیاستگذاری ها و فضای حقوقی کسب و کار عملکرد اقتصادی را رقم می زند.

او ادامه داد: بازی و اسباب بازی امکان مناسبی برای شکل گیری رفتارهای اقتصادی است. می توانیم به وسیله بازی مفاهیم کوشش، تعاون، رویکرد راه چاره گرایانه، رویکرد ارائه راه چاره و نگاه بلند مدت و همچنین مثبت گرای و امیدواری را به بچه ها یاد داد.

نهاوندیان با بیان این که رشد و رفاه جامعه عامل اصلی برای مقابله با فساد است توضیح داد: نباید به رشد اقتصادی منفی نگاه کنیم، چون لازمه اعتلای روحی و فرهنگی جامعه، رشد اقتصادی است.

پنجمین جشنواره ملی اسباب بازی با شعار تمرین زندگی امروز (هفتم دی ماه) در مرکز آفرینش های فرهنگی و هنری کانون پرورش فکری بچه ها و نوجوانان کار خود را شروع کرد. این نمایشگاه تا 13 دی ماه ادامه خواهد داشت.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 22 دی 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: studiomerina.ir شناسه مطلب: 558

به "درآمد صادرات اسباب بازی چین از درآمد نفتی ایران بیشتر است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درآمد صادرات اسباب بازی چین از درآمد نفتی ایران بیشتر است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید