سی و سه پل در اصفهان؛ دیدنی باشکوه برای ایام عید

به گزارش استدیو مرینا، سفرهای نوروزی در بین ایرانیان همواره محبوب بوده اند. اصفهان اوج شکوه و معماری ایران بوده و به همین خاطر، از گزینه های محبوب ایرانیان است. از بناهای زیبایی که می تواند در نوروز در لیست انتخابی شما و خانواده قرار گیرد، سی و سه پل در اصفهان هست. با ما در این مقاله خواندنی همراه باشید تا شما را با تاریخچه سی و سه پل اصفهان و مصالح سی و سه پل آشنا کنیم.

سی و سه پل در اصفهان؛ دیدنی باشکوه برای ایام عید

فهرست مطالب

بنایی تاریخی و دیدنیتاریخچهمعماری

بنایی تاریخی و دیدنی

سی و سه پل یا پل الله وردی خان پلی است با 33 دهانه، 295 متر طول و 14 متر عرض که توسط الله وردی خان اوندیلادزه بر روی زاینده رود و همزمان با حکومت شاه عباس صفوی ساخته شد و محل برگزاری مراسم جشن آب پاشان و همچنین مراسم خاج شویان ارامنه اصفهان در دوره صفویه بود. اندیشه ساخت سی و سه پل در سال 1008 هجری قمری و در دوازدهمین سال سلطنت شاه عباس یکم بوجود آمد و در سال 1011 هجری قمری الله وردی خان اوندیلادزه گرجی آن را تمام کرد. سی و سه پل در اصفهان یکی از شاهکارهای معماری و پل سازی ایران بوده و از زیبایی و عظمت منحصر بفردی برخودار است.

براساس نظر کارشناسان زمین شناسی و میراث فرهنگی، پایه و فونداسیون این پل بگونه ای طراحی شده که استحکام آن در رطوبت بیشتر است. بنابراین، اگر خشکی رودخانه در دراز مدت ادامه یابد، امکان خطر برای سی و سه پل وجود دارد.

تاریخچه

سی و سه پل بنایی مستحکم بوده که برخی از گرجی تبارها بر این عقیده اند که چون حروف الفبای گرجی سی و سه حرف دارد و الله وردیخان از تبار گرجی ها بود، این نام برایش انتخاب شد. اما، این نظریه کاملا رد گشت، چرا که در ابتدا پل 40 دهانه داشت، اما به مرور زمان و با کشت درختان و انحراف آب برخی از آنها متروکه شدند. در سال 1330، شهردار اصفهان اراضی اطراف پل را آزاد می نماید و پس از باز کردن مجرای عبور آب، دیواری سنگی را در سمت شمال می سازد که هنوز آثارشان دیده می شوند. از سوی دیگر تاریخچه سی و سه پل اصفهان، کارشناسان عدد صد و سی و سه را مربوط به آناهیتا می دانند و معتقدند این پل نیز مانند بیشتر سازه های آبی نمادی از آناهیتا دارد.

معماری

معمار سی و سه پل استاد حسین بنا اصفهانی بوده که پسرش، محمدرضا اصفهانی شاهکاری همچون مسجد شیخ لطف الله را خلق کرد. برخلاف اینکه معمولا پل ها در قسمتهای کم عرض ساخته می شوند، وی برای ساخت این پل عریض ترین قسمت رودخانه زاینده رود را انتخاب نمود، چرا که این قسمت رودخانه در بستری کم عمق، وسیع و آرام ایجاد شده و دارای چشم اندازی تماشایی بود. مصالح سی و سه پل عبارتند از سنگ برای قسمتهای زیرین و آجر و ملات ساروج و گچ برای قسمتهای فوقانی. در دو طرف پل طاق نماهای سرپوشیده ای بچشم می خورند که از یک سو به رودخانه و از سوی دیگر به میان پل مشرف هستند و باعث شده اند تا معبر باریک مسقفی در دو سوی پل ایجاد گردد.

بیشتر بخوانیدمسجد شیخ لطف الله اصفهان | اوج معماری عصر صفویه

پیاده روی پل دارای 99 طاقچه بوده که در آنها تابلوهای نقاشی بچشم می آمدند. در جلوی این پل نیز مجسمه رضا شاه بر روی ستونی به ارتفاع 5 متر وجود داشت که بر اسبی سوار بود. اما، امروزه در میدان 14 اسفند واقع شده است. طاق های پل دارای ستونهایی به ارتفاع 7 تا 9 متر هستند که سقف را سرپا نگه داشته اند و بسیار شکوهمند و مستحکم به نظر می رسند. در ابتدا، این پل 360 متر طول و 40 چشمه داشت، اما امروزه 33 دهانه و 14 متر عرض دارد و با 295 متر طول به عنوان طویل ترین پل زاینده رود از آن یاد می گردد.

در ادامه بخوانیدمعرفی دیدنی های اصفهان | سفر به اصفهان نگین فیروزه ای دنیامنبع: همگردی
انتشار: 21 فروردین 1400 بروزرسانی: 21 فروردین 1400 گردآورنده: studiomerina.ir شناسه مطلب: 1508

به "سی و سه پل در اصفهان؛ دیدنی باشکوه برای ایام عید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سی و سه پل در اصفهان؛ دیدنی باشکوه برای ایام عید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید