شهرداری قرارداد واگذاری زمین کتابخانه مرکزی شیراز را نمی دهد

به گزارش استدیو مرینا، به گزارش خبرنگار خبرنگاران در فارس، چهارمین و آخرین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی استان فارس در سال جاری برگزار گشت.

شهرداری قرارداد واگذاری زمین کتابخانه مرکزی شیراز را نمی دهد

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری فارس در این نشست ضمن اشاره به موفقیت های حوزه کتاب و کتابخوانی در 8 سال گذشته، بیان کرد: در سال های اخیر اتفاقات بسیار خوب و امیدوارکننده ای در بحث کتاب و کتابخوانی افتاده است که قابل توجه بوده؛ اما کافی نیست. باید ضمن توجه به مسائل سخت افزاری در زمینه نرم افزاری و ترویجی هم تلاش شود.

کیوان نیازی به اهمیت علاقه مندکردن بچه ها به کتابخوانی اشاره کرد و گفت: اگر ما بچه ها و دانش آموزان را از همان ابتدا به کتاب و کتابخوانی علاقه مند کنیم، بیشتر راه را رفته ایم؛ زیرا فرهنگ کتابخوانی باید از دوران کودکی نهادینه شود، در این صورت بسیاری از معضلات اجتماعی حل می شود.

وی بر لزوم به سرانجام رسیدن کتابخانه مرکزی شیراز تأکید کرد و گفت: به سرانجام رسیدن کتابخانه مرکزی شیراز به تلاش، همدلی و همکاری تمام دستگاه ها نیاز دارد تا به بهترین شکل ممکن انجام شود. از همه ادارات به ویژه شهرداری و سازمان برنامه و بودجه انتظار می رود در این زمینه نهایت همکاری را داشته باشند.

نیازی در این دیدار به بحث نیم درصد درآمد شهرداری نیز پرداخت و افزود: از شهرداری های کل استان انتظار داریم با انجام درست قانون، مطالبات کتابخانه های عمومی را به موقع پرداخت کنند تا این اعتبارات صرف توسعه کتابخانه های عمومی استان شود.

در ادامه این نشست، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان فارس به مصوبات جلسه پیشین اشاره کرد و گفت: با توجه به تأکید دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور، لازم است دستگاه های اجرایی همکاری لازم را با اداره کل کتابخانه های عمومی استان برای به نتیجه رسیدن کتابخانه مرکزی شیراز داشته باشند. در حال حاضر طراح پروژه تعیین شده؛ اما هنوز شهرداری قرارداد واگذاری زمین را تحویل نداده است.

روح الله منوچهری با اشاره به تلاش برای ایجاد کتابخانه در شهرهای فاقد کتابخانه ادامه داد: در سال جاری 3 شهر فاقد کتابخانه استان، کتابخانه دار شدند و پروژه کتابخانه ای یک شهر دیگر کلنگ زنی شد. همچنین طبق مصوبه انجمن کتابخانه های عمومی شیراز، مجتمع های فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان در شهرهای داریان و خان زنیان که در حال حاضر بی استفاده است، می تواند برای ایجاد کتابخانه اختصاص داده شود و در این زمینه نیازمند همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هستیم.

وی ضمن اشاره به پیگیری تحویل ساختمان اداری اداره کل کتابخانه های عمومی توسط شهرداری و ضرورت جابه جایی اداره کل کتابخانه ها به ساختمان جدید، خواستار تسریع اقدام شهرداری شیراز در این زمینه شد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی فارس با بیان اینکه تا به امروز در سطح استان 4 سالن مطالعه مجوز قانونی فعالیت گرفته اند، گفت: پیش از این سالن های مطالعه برای اخذ مجوز با سردرگمی زیادی روبرو بودند؛ در حال حاضر تمام سالن های مطالعه و کتابخانه های مستقل الزاما با مجوز اداره کل کتابخانه ها اجازه فعالیت دارند.

وی در ادامه ضمن ارائه گزارشی از فعالیت های کتابخانه ها در سال 99، بیان کرد: در حال حاضر 9 پروژه کتابخانه ای در استان توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، 10 پروژه توسط اداره کل راه و شهرسازی و 25 پروژه توسط اداره کل کتابخانه های عمومی استان در حال اجرا است. از ابتدای سال 99 تا به امروز 3.38 درصد تعداد کتابخانه، 2.43 درصد در تعداد کتاب و 1.86 درصد در زیربنا رشد داشته ایم.

یادآور می شود: ارائه گزارش درباره فرایند پیشرفت کتابخانه مرکزی شیراز و پیش بینی بودجه برای ساخت کتابخانه مرکزی، پیگیری تحویل ساختمان درآمد شهرداری به اداره کل کتابخانه ها و جابه جایی اداره کل کتابخانه ها به ساختمان درآمد و پیگیری چگونگی اجرای بخشنامه نهاد درباره سالن های مطالعه و کتابخانه های مستقل از دیگر مسائل مطرح شده در این جلسه بود.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 7 فروردین 1400 بروزرسانی: 7 فروردین 1400 گردآورنده: studiomerina.ir شناسه مطلب: 1482

به "شهرداری قرارداد واگذاری زمین کتابخانه مرکزی شیراز را نمی دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شهرداری قرارداد واگذاری زمین کتابخانه مرکزی شیراز را نمی دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید