عمارت طارمسری رشت واجد ارزش ثبت ملی است

به گزارش استدیو مرینا، معاون میراث فرهنگی گیلان گفت: عمارت طارمسری واقع در محله چهاربرادران رشت به لحاظ نوع معماری واجد ارزش ثبت ملی است.

عمارت طارمسری رشت واجد ارزش ثبت ملی است

به گزارش استدیو مرینا به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان، ولی جهانی معاون اداره کل گیلان روز شنبه 30 فروردین ماه 98 با بیان اینکه عمارت طارمسری واقع در محله چهاربرداردان رشت به لحاظ نوع معماری واجد ارزش ثبت ملی است گفت: عمارت یکی از تاجران رشتی به نام غلامرضا طارمسری، پس از بازدید میدانی واجد شرایط ثبت در فهرست آثار ملی شناخته شد.

او ادامه داد: این عمارت دو طبقه مهمانسرای یک تاجر رشتی بوده و در گذشته واحد مسکونی آن نیز در جوار همین عمارت قرار داشت، ولی متاسفانه تخریب و نوسازی شده است.

جهانی ضمن تقدیر از مالک جدید این عمارت برای احیای دوباره بنا پس از 10 سال متروک بودن، اظهار کرد: یکی از شهروندان رشتی این عمارت را از وراث خریداری و برای سکونت خانواده اش بازسازی نموده است.

او با بیان اینکه با توجه به معماری بنا و کاشی های استفاده شده به نظر می رسد قدمت بنا بیشتر از یکصد سال باشد خاطرنشان کرد: با توجه به متروک بودن بنا طی 10سال، مالک جدید به بسیاری از عناصر معماری بومی در احیای بنا وفادار بوده است. حفظ کاشی های لعابدار راه پله ها، سنگفرش باقی ماندن کف حیاط واشان کشی و در و پنجره های چوبی و ... موجب شد تا عمارت واجد ارزش برای ثبت در فهرست آثار ملی شناخته گردد.

منبع: میراث آریا
انتشار: 23 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: studiomerina.ir شناسه مطلب: 906

به "عمارت طارمسری رشت واجد ارزش ثبت ملی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عمارت طارمسری رشت واجد ارزش ثبت ملی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید