مراجعه تاکسی ها به مراکز معاینه فنی 3 برابر شد

به گزارش استدیو مرینا، شهر: به مناسبت هفته هوای پاک با رویکرد اهمیت انجام معاینه فنی در کاهش آلودگی هوا، حمایت، تشویق و ترغیب رانندگان تاکسی به استفاده از خدمات مراکز معاینه فنی شهر تهران، مراجعه اول معاینه فنی تاکسی ها در هفته هوای پاک از 29 دی تا 5 بهمن جاری در تمامی مراکز معاینه فنی شهر تهران به استثناء واحدهای سیار معاینه فنی به صورت رایگان انجام می شود.

مراجعه تاکسی ها به مراکز معاینه فنی 3 برابر شد

حسین مقدم، مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودروهای تهران در مصاحبه با شهر، با بیان اینکه طرح معاینه فنی رایگان به مدت یک هفته با تدبیر معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران و مشارکت ستاد معاینه فنی و همچنین سازمان تاکسیرانی در تأمین هزینه های آن، اجرا شده، توضیح داد: رانندگان دارای پروانه تاکسیرانی معتبر می توانند از این خدمات ویژه در این هفته استفاده کنند. شایان ذکر است از شروع شروع این طرح رانندگان تاکسی استقبال بسیار خوبی داشته و میزان مراجعات تاکسی ها در مقایسه با روزهای قبل در حدود سه برابر افزایش داشته است.

او با تأکید براینکه در ایام سال نیز معاینه فنی خودروهای تاکسی با تخفیف 50 درصدی انجام می شود، اضافه کرد: درضمن جهت تسهیل در ارائه خدمات به رانندگان تاکسی و به حداقل رساندن زمان معطلی، این خودروها در سه مرکز منتخب الغدیر، شقایق و چمران به صورت ویژه در خارج از نوبت پذیرش می شوند و یک خط مختص این خودروها در این ایام پیش بینی شده است.

مقدم درباره دستور شهردار تهران مبنی بر طرح معاینه فنی تهران برای خودروهای تهران، بیان نمود: حسب دستور شهردار محترم راهکارهای قانونی جهت این الزام در حال پیگیری است که به صورت منطقی جهت جلوگیری از تضییع حقوق شهروندان این اتفاق بایستی هر چه سریعتر افتد. قطعاً خودرویی که خارج از کلانشهر تهران تردد می کند نیاز به کنترل و بازرسی با استاندارهای یک کلانشهر را در بحث آلایندگی ندارد.

مراجعه 46 درصد از خودروهای پلاک تهران به مراکز معاینه فنی تهران

مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودروهای تهران درباره میزان مراجعات خودروهای پلاک تهران به مراکز معاینه فنی شهر تهران، گفت: به صورت میانگین حدود 46 درصد از این خودروها به مراکز معاینه فنی شهر تهران مراجعه می کنند که بر اساس سیاست های مدیریت شهری و راهکارهای تشویقی این میزان درحال افزایش است.

او در توضیح دلیل مراجعه تعدادی از خودروها به مراکز معاینه فنی خارج از شهر تهران، بیان نمود: این یک تصور اشتباه از سنوات گذشته است که تهران سختگیرانه ترمعاینه فنی انجام می دهد. با اتصال مراکز به سامانه یکپارچه ملی معاینه (سیمفا) از چهار سال گذشته رویه انجام معاینه فنی در کل کشور به صورت یکسان انجام می شود و حداقل های شاخص کنترلی در ضوابط و دستور العمل های ابلاغی وزارت کشور و سازمان حفاظت محیط زیست تعریف و مراکز معاینه فنی کل کشور مکلف به رعایت آن هستند. البته ممکن است که بعضی از مراکز خارج از شهر تهران تخلف و ضوابط را رعایت نکنند که بایستی با تشدید نظارت توسط دستگاه های ذیربط این مشکل نیز مرتفع شود.

به گفته مقدم؛ با توجه به شرایط خاص شهر تهران و شرایط آلودگی در این کلانشهر گریزی نیست که معاینه فنی تهران با استاندارهای بالاتر و سختگیرانه تری بالاتر از حداقل ها در مقایسه با سایر نقاط کشور انجام شود و خودروهای پلاک تهران ملزم به اخذ معاینه فنی از مراکز شهر تهران شوند. بدون تردید خودروهایی که خارج از شهر تهران تردد می کنند نیازی به رعایت این استاندارد نداشته و سختگیری برای این خودروها به نحوی موجب جفا در حق آن ها خواهد شد.

مراجعه 1378000 دستگاه خودرو به مراکز معاینه فنی تهران

او درباره آمار مراجعه خودروهای شهر تهران از ابتدای سال تا انتها دی، گفت: یک میلیون و 378 هزار دستگاه خودرو به مراکز معاینه فنی شهر تهران مراجعه کرده که در مقایسه با سال گذشته تقریباً تغییری نداشته است. در حال حاضر روزانه پنج هزار دستگاه خودرو به مراکز معاینه فنی شهر تهران مراجعه می کنند و شرایط مراجعات در شرایط عادی قرار گرفته است. همچنین تقریباً تمامی مراکز فاقد صف انتظار هستند.

مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودروهای تهران با بیان اینکه از آمار اعلامی، 989هزار دستگاه خودرو مربوط به مراجعات اول بوده، اضافه کرد: 17 درصد از آن در آزمون آلایندگی گازهای خروجی از اگزوز، 11 درصد در آزمون همراستایی چرخ ها، 4درصد در آزمون کمک فنر، 14 درصد در آزمون تست ترمز و 16درصد به علت عیوب ظاهری مردود شده اند.در مجموع 37 درصد از خودروها به علت نقص فنی پیروز به اخذ معاینه فنی در مراجعه اول نشده اند.

به گفته مقدم؛ در این 10 ماه، 935 هزار گواهی معاینه فنی صادر شده که 244 هزار گواهی آن مربوط به معاینه فنی برتر است. در مجموع در حدود 26 درصد از خودروهای مراجعه کننده به مراکز معاینه فنی شهر تهران دارای معاینه فنی برتر هستند.

او با بیان اینکه در 10 ماهه امسال؛ 12 هزار و 103 دستگاه خودروی سنگین به مراکز معاینه فنی خودروهای سنگین مراجعه کرده، گفت: شایان ذکر است شهر تهران از بضاعت سه مرکز معاینه فنی تک خطه مختص خودروهای سنگین برخوردار بوده که دو مرکز آن در توقفگاه های شرکت واحد واقع شده است.

مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودروهای تهران در ادامه با اشاره به شروع آزمون شدت صوت در مراکز معاینه فنی شهر تهران از دهم آبان، اضافه کرد: از ابتدای شروع این آزمون تا انتها دی، 40 هزار و 291 دستگاه خودرو آزمون شده که 498 دستگاه به دلیل شدت صوت بالاتر از حد مجاز مردود شده اند.

به گزارش شهر، شهروندان جهت اطلاع از آخرین شرایط کاری مراکز،قبل از مراجعه به سایت رسمی ستاد معاینه فنی خودروهای تهران مراجعه کنند. همچنین در مدت زمان اداری می توانند در صورت هرگونه سئوال با سامانه پاسخگو 96006000 تماس حاصل کنند.

خبرنگار: ملیکا هاشمی

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 1 اسفند 1399 بروزرسانی: 1 اسفند 1399 گردآورنده: studiomerina.ir شناسه مطلب: 1405

به "مراجعه تاکسی ها به مراکز معاینه فنی 3 برابر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مراجعه تاکسی ها به مراکز معاینه فنی 3 برابر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید