اقدام بنیاد مستضعفان برای شکستن نرخ های کاذب

به گزارش استدیو مرینا، خبرنگاران : مهم ترین سرتیترهای صفحه های مالی مطبوعات 3اردیبهشت در ابتدای هر دهه در نیم قرن گذشته از این قرار بوده است:مذاکرات نفتی ایران و آلمان شروع می گردد

اقدام بنیاد مستضعفان برای شکستن نرخ های کاذب

به گزارش خبرنگاران ، تکرار اشتباهات محصول ندانستن ها است،اگر از گذشته اطلاع داشته باشیم شاید از آن درس بگیریم و مسیرهای اشتباه را تکرار و تجربه نکنیم.یکی از حوزه هایی که می تواند ماشین زمان به آن سفر کند اقتصاد است، اقتصاد ایران در نیم قرن گذشته همچون سایر حوزه های حیات اجتماعی با فراز و فرود های بسیاری روبرو شده است. اتفاقات مشابهی بر اقتصاد ایران رفته و تصمیمات متفاوتی برای آن گرفته شده است اما به نظر می رسد با نتایج یکسان روبرو هستیم.در نیم قرن با اقتصاد ایران اخبار مهم مالی ایران و دنیا را مرور می کنیم.سال اول هر دهه را به عنوان نقطه آنالیز تاریخ مالی قرار داده ایم.این مطلب با عنوان نیم قرن با اقتصاد ایران منتشر می گردد،در طول آنالیز تاریخ مالی پنج دهه گذشته ممکن است به حوادث مهم و اثر گذار برخورد کنیم که این اخبار و وقایع را نیز منتشر می کنیم. روزنامه اطلاعات به دلیل سابقه 90 ساله آرشیو قوی و رویکرد صرف خبری در بازتاب وقایع پایه این آنالیز قرار گرفته است.

سوم اردیبهشت 1351؛ مذاکرات نفتی ایران و آلمان شروع می گردد

مذاکرات نفت بین ایران و آلمان در آلمان غربی فردا شروع می گردد. این مذاکرات تنها در خصوص خرید ده میلیون تن نفت از ایران نیست؛ بلکه مربوط به همکاری نفتی ایران و آلمان نیز خواهد بود.

در زمینه همکاری هنوز هیچ سابقه و نکته ای برای طرفین روشن نیست. هر دو طرف برای پی ریزی یک نوع همکاری که چارچوب آن در سفر ویلی برانت به تهران مشخص شده مذاکرات را شروع خواهند کرد. در تهران دو نخست ویر موافقت کردند که همکاری نفتی خود را از سر چاه تا مصرف نماینده شروع نمایند.

هم اکنون آلمان غربی در ابوظبی به دنبال یک معامله نفتی عظیمی است در نظر دارد 20 درصد سهام شرکت نفت انگلیس را خریداری کند.

این معامله به دلایل فراوان به نفع آلمان است چون آلمان واقعا بازار عظیم نفتی حال و آینده است و اگر از هم اکنون فکری برای تامین سوخت صنایع غول پیکر خود نکند، در سال های آینده نگرانی فکر بیشتری پیدا خواهد نمود، اما نفت ابوظبی اگر هم معامله گردد باز مسائل آلمان غربی را حل نخواهد نمود و آلمان به دنبال تامین منابع وسیع تری است، به همین جهت مذاکرات با ایران را شروع نموده است.

مذاکرات توسط شرکت ملی نفت ایران به ریاست دکتر فلاح و کمپانی وبا انجام می گیرد. این دو شرکت هر دو دولتی اند و نقطه نظرهای دو دولت را تعقیب خواهند کرد.

مذاکرات فردا بغرنج و پیچیده است. به همین جهت هیچ کسی انتظار ندارد که این مذاکرات به سرعت منتج به توافق نزدیک گردد، اما این اعتماد وجود دارد که دو دولت در مذاکرات نقطه نظرهای خود را روشن سازند و اگر روی خطوط اصلی توافق و تفاهم کردند، بعد آن را تعقیب و دنبال نمایند.

سوم اردیبهشت 1371؛ ایران خواهان کاهش سقف فراوری اوپک برای افزایش قیمت نفت است

غلام رضا آقازاده، وزیر نفت به منظور شرکت در اجلاس وزیران کشورهای عضو اوپک و کشورهای صادرنماینده مستقل نفت و نیز اجلاس کمیته وزارتی نظارت بر بازار که در وین برگزار می گردد، در رأس هیاتی تهران را به مقصد اتریش ترک کرد.

آقازاده هنگام ورود به وین از کاهش سطح فراوری نفت اوپک جانبداری کرد. وی در آستانه یک رشته از مذاکرات وزیران نفت اوپک تاکید نمود، قیمت ها مناسب نیستند و برای افزایش آن باید سقف فراوری را کاهش داد. آقازاده اضافه نمود که خواهان مشخص سقف فراوری به میزان 22.5 میلیون بشکه در روز است. وزیر نفت گفت: گمان نمی کنم بتوانیم به این سطح دست یابیم. ما همواره با عربستان مشکل داشته ایم.

آقازاده بیان نمود: ایران در حال حاضر روزانه 3.2 میلیون بشکه فراوری نفت می نماید و از آخرین کنفرانس اوپک به بعد فراوریش را کاهش داده است.

رئیس بنیاد مستضعفان و جانبازان سیاست های بنیاد در زمینه تعدیل نرخ انواع کالاها در کشور را تشریح کرد.

محسن رفیق دوست با اشاره به اینکه بعضی از کالاها با نرخ بالاتر از حد معمول در کشور توزیع می گردد، گفت: بنیاد مستضعفان و جانبازان موظف شده است با محاسبه دقیق نرخ کالاهای مصرفی نسبت به تعدیل نرخ هر نوع جنس موردنیاز مردم اقدام کند و با وارد کردن نوع خارجی آن کالا و یا اقدام برای فراوری بیشتر آن جنس در کشور، نرخ های کاذب را بشکند.

وی اضافه نمود: بر این اساس بنیاد مستضعفان و جانبازان با مشاهده نرخ کاذب گوشت مرغ، گوسفند و گاو از دو ماه قبل از اقدام به ورود گوشت مرغ از خارج و توزیع آن به قیمت 1550 ریال کرد و توانست نرخ فروش این کالاها را پایین بیاورد.

وی اضافه نمود: گروه های خرید بنیاد همچنین کار خرید گوشت گاو و گوسفند را از چند کشور خارجی انجام داده اند که به زودی توزیع آن در کشور شروع می گردد.

سوم اردیبهشت 1381؛ شروع ثبت نام سمند با قیمت قطعی 98 میلیون ریال

شرکت ایران خودرو ثبت نام خودرو سمند را با بهای 98 میلیون ریال شروع کرد. حمید لیلاز، رئیس روابط عمومی ایران خودرو گفت: قیمت قطعی هر دستگاه خودرو سمند 98 میلیون ریال مشخص شده و زمان تحویل خودرو یک سال پس از تاریخ ثبت نام در ماه مشابه سال آینده خواهد بود.

وی ادامه داد: چنانچه خودرو در موعد مقرر تحویل نگردد، به ازای هر ماه تاخیر مبلغ یک میلیون و 640 هزار ریال به متقاضی مسترد می گردد و در صورت انصراف خریدار اصل مبلغ پرداختی به اضافه 16 درصد سود ودیعه (به نسبت مدت) و در مدت 20 روز از تاریخ انصراف، بازگشت داده می گردد.

به گفته وی، کولر، فرمان هیدرولیک، قفل مرکزی، شیشه برقی و رادیوپخش جزو لوازم استاندارد است، اما بهای لوازم و اضافه بهای رنگ های خاص، جداگانه دریافت می گردد.

به دلیل عدم کشش بازار داخلی، کشاورزان منطقه جیرفت، سال جاری محصول هندوانه خود را حراج کردند. هر کیلوگرم هندوانه کمتر از 100 ریال از کشاورزان خریداری می گردد.

محمد وزیری یکی از کشاورزان منطقه که 500 هکتار هندوانه کشت نموده، می گوید: به دلیل پایین بودن قیمت ها حتی برداشت هندوانه به صرفه نیست.

احمد فرامرزی یکی دیگر از هندوانه کاران دهستان زهکلوت از توابع کهنوج گفت: در صورتی که محصول این مناطق به خارج از کشور صادر نگردد، این مشکل ادامه خواهد داشت.

وی اضافه نمود: هندوانه های کشت شده در این منطقه به دلیل کیفیت بالا قابلیت صادر شدن به خارج از کشور را دارند.

یک عضو شورای اسلامی جهادآباد از توابع جیرفت نیز بالا بودن نرخ کرایه حمل و نقل را از دیگر دلایل حراج محصول خود بیان کرد.

صادق نیک نفس بیان نمود: بعضی مواقع باید کل قیمت 10 تن هندوانه را بابت کرایه به راننده پرداخت کنیم.

نرخ کرایه هر کامیون ده تن به مقصد تهران، شیراز، اصفهان، قم و استان های غربی کشور 250 تا 300 هزار تومان است.

نوع ارز

نرخ به ریال

یورو

7.062

دلار استرالیا

4.275

دلار آمریکا

7.924

یکصد ین ژاپن

6.082

درهم امارات

2.158

ریال عربستان

2.113

دینار کویت

25.854

دینار بحرین

21.020

ریال قطر

2.177

ریال عمان

20.583

پوند سوریه

163

سوم اردیبهشت 1391؛ افزایش 40 درصدی مطالبات معوق از محل بنگاه های زودبازده

بانک مرکزی در گزارشی به دلایل توقف طرح بنگاه های کوچک زودبازده پرداخت مهم ترین استدلال بانک مرکزی برای اقدام افزایش حدود 40 درصدی مطالبات معوق بانک ها از محل تسهیلاتی است که به بنگاه های زودبازده اختصاص پیدا نموده است.

بانک مرکزی از توقف تسهیلات دهی به این بنگاه ها در سال 89 خبر داده و پنج دلیل برای این کار عنوان نموده که شاید مهم ترین آنها اضافه شدن به تسهیلات معوق بانک ها به میزان 40 درصد باشد.

همچنین با وجود این میزان تسهیلات معوقی که بنگاه های زودبازده ایجاد نموده؛ نرخ بیکاری تفاوت چندانی پیدا ننموده و حتی در سال گذشته فرایند صعودی نیز داشته است. در سال 85 نرخ بیکاری 11.3 درصد بود. در سال 88 نرخ بیکاری معادل 11.9 درصد شد و در سال 89 نرخ بیکاری به 11.5 درصد رسید؛ اما در سال 90 این نرخ به بالاترین میزان در 5 سال گذشته رسید و به 12.3 درصد رسید.

در گزارش بانک مرکزی آمده است تسهیلات پرداختی بانک ها از این محل تا خاتمه اسفند 89 با 9.7 درصد افزایش به مرز 25 هزار میلیارد تومان رسید.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 5 خرداد 1400 بروزرسانی: 5 خرداد 1400 گردآورنده: studiomerina.ir شناسه مطلب: 1591

به "اقدام بنیاد مستضعفان برای شکستن نرخ های کاذب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اقدام بنیاد مستضعفان برای شکستن نرخ های کاذب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید