مسائل حوزه حمل و نقل، مانع ورود تجار ایرانی به بازار روسیه است

به گزارش استدیو مرینا، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تبریز، شرایط فعلی بازار روسیه را یک فرصت طلایی برای صادرکنندگان بیان کرد و گفت: متأسفانه به علت مسائل ترانزیتی تاجران ما قادر به استفاده از این فرصت طلایی نیستند.

مسائل حوزه حمل و نقل، مانع ورود تجار ایرانی به بازار روسیه است

یونس ژائله در نشست برنامه ریزی سرمایه گذاری و تجارت استان آذربایجان شرقی در سال 1401، اضافه نمود: بسیاری از مسائل بخش خصوصی استان در سال 1400 به دلیل وجود برخی سخت گیری ها، کافی نبودن زیرساخت های انرژی و کم بودن منابع مالی در استان به وجود آمده درحالی که 4.8 درصد جمعیت کشور متعلق به استان آذربایجان شرقی است.

یونس ژائله ادامه داد: ظرفیت لازم در تیم مالی و بعلاوه بخش خصوصی استان برای بازگرداندن ثروت هایی که در فراوری آن ها غفلت شده است، وجود دارد.

او با اشاره مبلغ مشخص شده برای مالیات واحدهای بخش خصوصی استان در بودجه سال 1401، گفت: اعضای اتاق و فعالان بخش خصوصی استان آذربایجان شرقی در سال 1400 بالغ بر 6 هزار میلیارد تومان مالیات داده اند که این مبلغ در سال 1401 به 11 هزار میلیارد تومان افزایش یافته است؛ درحالی که مالیات شرکت مس که حدود 60 هزار میلیارد تومان عایدی دارد در شهر کرمان استفاده می گردد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تبریز اضافه نمود: یکی دیگر از مسائل بخش معدن خریداری و نام گذاری معادن از طریق افرادی است که وابسته به مسئولان هستند درحالی که هیچ اسمی از آن ها به ثبت نرسیده است.

او ادامه داد: باید از خام فروشی جدا شویم و عایدی معادن را که می تواند در بحث مالیات یاری حال بخش خصوصی گردد، محقق کنیم تا فشار بر روی بخش خصوصی کاهش یابد.

ژائله در بخش دیگری از سخنان خود یادآور شد: متأسفانه در گذشته در توهم تبریز شهر اولین ها بودیم درحالی که جایگاه ما همیشه پایین بوده است که برنامه محور بودن در بخش های مختلف مالی می تواند به ما امید ببخشد.

او با بیان اینکه در گذشته بخش دولتی و خصوصی از یکدیگر دور بودند، اضافه نمود: تنها از طریق سازمان صنعت، معدن و تجارت نمی گردد موانع فراوری را برداشت و باید دست در دست هم دهیم.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تبریز در مورد مسائل صادرات استان آذربایجان شرقی نیز گفت: مهم ترین مشکل ما در صادرات عدم فراوری محصول و کالای باکیفیت است؛ به طوری که اکنون حدود 600 هزار تن سیب فراوریی داریم که صادر نمی گردد چون برنامه ای برای ایجاد سردخانه های کنترل اتمسفر وجود ندارد و میوه ها تا رسیدن به مقصد خراب می گردد و ما از دانش فنی نگهداری میوه ها بهره مند نیستیم تا بتوانیم 600 هزار تن سیب را به یک میلیارد دلار سرمایه تبدیل کنیم.

او با بیان اینکه بخش خصوصی با تمام قدرت در کنار دولت واقع شده است و نباید دولت نگاهی از بالا به پایین داشته باشد، اضافه نمود: نباید در بحث فراوری و تأمین برق تنها به دولت امید داشته باشیم و اکنون بخش خصوصی برای فراوری نیروگاه در شهرک های صنعتی استان اعلام آمادگی نموده است اما باوجود تصویب این موضوع در شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی استان، برخی از دستگاه ها همکاری نمی نمایند؛ درحالی که این موضوعات با حضور نماینده دولت، نمایندگان مجلس و رئیس کل دادگستری استان به تصویب رسیده است و دستگاهی اگر حرف یا موردی دارد باید در جلسه شورای گفت وگو مطرح کند.

ژائله در بخش دیگری از سخنان خود در مورد مسائل آبی صنایع نیز گفت: 1.5 میلیارد مترمکعب آب در سد هشترود وجود دارد اما هیچ صنایعی در این منطقه نیست که از این ذخیره آبی استفاده کند که باید تشویق های لازم برای سرمایه گذاری در این منطقه انجام گردد.

او، شرایط فعلی بازار روسیه را فرصتی طلایی برای صادرنمایندگان استان بیان کرد و اضافه نمود: روسیه یک کشور واردنماینده است و اکنون بازار این کشور خالی از محصولات کشورهای اروپایی مانده است و شدیداً دنبال واردات کالا هستند اما متأسفانه به دلیل مسائل ترانزیتی تاجران ما قادر به استفاده از این فرصت طلایی نیستند.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تبریز در ادامه سخنان خود تأمین مواد اولیه، روغن، گندم و شکر، قیمت تمام شده محصولات و افزایش 57 درصدی حقوق کارگران را از دیگر مسائل واحدهای صنعتی استان برشمرد و ادامه داد: بر اساس برآورد ما 40 هزار میلیارد تومان پول باید تزریق گردد تا واحدهای صنعتی بتوانند افزایش 57 درصدی حقوق کارگران را پرداخت نمایند درحالی که بانک ها به دلیل پر شدن منابع، دیگر منبعی برای تخصیص ندارند.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 20 خرداد 1401 بروزرسانی: 20 خرداد 1401 گردآورنده: studiomerina.ir شناسه مطلب: 2018

به "مسائل حوزه حمل و نقل، مانع ورود تجار ایرانی به بازار روسیه است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسائل حوزه حمل و نقل، مانع ورود تجار ایرانی به بازار روسیه است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید