معرفی سه موزه عروسک و اسباب بازی ایران

به گزارش استدیو مرینا، با نگاهی گذرا به نقشه های گردشگری درمی یابیم که حتی جغرافیاهای کوچکی هم مثل شهرها، محله ها و… برای نشان دادن بخشی از هویت خود، موزه هایی راه اندازی نموده اند. در این میان، موزه هایی هستند که نه تنها گذشته فرهنگی و اجتماعی ملت یا مردم سرزمینی را نشان می دهند، بلکه یادآور کودکی و تجربه های آن دوران هستند و ضمن سفر به گذشته، بازدیدکنندگان خودشان را به دوران کودکی شان نیز می برند و تجربه خوش ای از بازدید موزه برای آن ها به ارمغان می آورند. از این موزه ها با چنین کارکردی می گردد به موزه اسباب بازی و عروسک هایی اشاره نمود که این روزها، روزبه روز بیشتر می شوند تا به عنوان دفترچه خاطرات، یادگاری های یک نسل یا سرزمینی را برای درامان ماندن از فراموشی، در خود نگه دارند. ما در این نوشتار، به طور مختصر به معرفی سه موزه اسباب بازی و عروسک در ایران پرداخته ایم.

معرفی سه موزه عروسک و اسباب بازی ایران

موزه اسباب بازی و عروسک خیمه شب بازی؛ کاشان

قطعاً تماشای عروسک ها و اسباب بازی در دلِ خانه ای با پَستوهای تودرتو و پرده های رنگارنگی که نشانی از تاریخ و دوره قاجار دارد، لذتی چندبرابر به ارمغان می آورد.

موزه اسباب بازی و عروسک خیمه شب بازی کاشان چنین موزه ای است که با همت امیر سهرابی، کارشناس و پژوهشگر تئاتر، در دل خانه ای تاریخی، یعنی خانه جعفر علامه فیضی، روحانی و شاعر اواخر دوره قاجار، تأسیس شده است. این موزه بخش های مختلفی برای تماشا دارد؛ بخش هایی همانند قدیمی ترین عروسک های خیمه شب بازی مربوط به دوره قاجار؛ عروسک های شهرهای مختلف ایران؛ اسباب بازی های چوبی، سنگی، سفالی و پارچه ای نزدیک به 100 سال پیش تا به امروز؛ نمونه هایی از عروسک های کشورهای دیگر؛ اولین اسباب بازی های فلزی و پلاستیکیِ کارخانه ای و… .

نشانی: کاشان، خانه های تاریخی، روبه روی خانه طباطبایی، کوچه علامه، شماره 43.

موزه عروسک های ملل؛ تهران

اگر بخواهیم برای عروسک ها خانه ای متصور شویم، قطعاً موزه عروسک های ملل یکی از این خانه هاست. موزه عروسک های ملل، همان طور که از نامش معین است، از مهرِ سال 1393 همزمان با روز جهانی صلح کار خودش را شروع کرد و خانه عروسک هایی شد که احتمالا همه ما با تماشایشان به دوران شیرین کودکی و معصومیت آن روزگار سفر می کنیم.

در این موزه هر مشتاقِ علاقه مندی می تواند 540 عروسک فرهنگی از 53 کشور جهان از نزدیک ببیند و از چشم های آن ها قصه های شیرینی را بخواند. قطعاً تماشای عروسک های روسی ماترویشکا، عروسک های ارمنی، اتریشی، چند نخی، افغان، تاجیکی، عثمانی، کورن دال و غصه در چنین نمایشگاهی تجربه بی نظیری از تماشا زیبایی و اشیای نوستالژیکی است که مشابه آن را در مکان های دیگر کمتر می توان تجربه کرد.

آدرس: تهران، مترو دروازه دولت، ابتدای خیابان سعدی شمالی، کوچه فیات، پلاک 2

موزه عروسک و فرهنگ ایران؛ تهران

همراهی قصه و عروسک؛ این چیزی است که هر بازدیدکننده ای را به وجد می آورد و لحظه های او را چنان به دوران کودکی گره می زند که برای لحظه ای دغدغه ها و دل مشغولی هایی را که بیرون از این موزه در انتظارش است، به کلی فراموش می نماید.

موزه عروسک و فرهنگ ملل که در دل خود میزبان هزار عروسک ایرانی از اقوام های مختلف است، به عنوان موزه ای خصوصی با مجوز رسمی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ایران و با همت و کوشش علی گلشن و مسعود ناصری در مرداد سال 1396 تأسیس شد. هدف از تأسیس این موزه آشنایی بچه ها و بزرگسالان با عروسک ها به عنوان نمایندگانی از فرهنگ و آداب ورسوم اقوام و سرزمین های مختلف ایران است.

در اصل، این موزه پایگاهی به منظور و با هدف ترویج قصه ها، افسانه ها و روایت های مردم سرزمین مان است که هرکدام شان می توانند روایتگر بخشی از تاریخ باشند. موزه عروسک و فرهنگ ایران علاوه بر نمایش عروسک ها، دفترچه ای از خاطرات و روایت های شفاهی مردمان ایران است که هر کدام در دل خود، هزاران قصه و در دستان خود، عروسک ها و اسباب بازی هایی دارند که هر کدام از آن ها، از پدربزرگ ها و مادربزرگ هایمان به یادگار مانده اند.

آدرس تازه: تهران، مترو دروازه دولت، ابتدای خیابان سعدی شمالی، کوچه فیات، پلاک 2

منبع:چطـور

منبع: دیجیاتور
انتشار: 14 مرداد 1401 بروزرسانی: 14 مرداد 1401 گردآورنده: studiomerina.ir شناسه مطلب: 2070

به "معرفی سه موزه عروسک و اسباب بازی ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی سه موزه عروسک و اسباب بازی ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید