هتل ها پرخطر نیستند؟

به گزارش استدیو مرینا، وزارت بهداشت، هتل ها و اماکن اقامتی را در فهرست مشاغل پرخطر قرار داده است. اما اتاق اصناف ایران آن ها را از این فهرست خارج نموده است.

هتل ها پرخطر نیستند؟

ایسنا:نیروی انتظامی فعالیت این امکان را تنها در صورتی مجاز دانسته که از وزارت بهداشت مجوز بگیرند و تاکید نموده اگر از مصوبات ستاد کرونا عدول نمایند از فعالیت آنها جلوگیری می نماید اما وزارت گردشگری از فعالیت دوباره هتل ها البته با رعایت پروتکل های بهداشتی، حمایت نموده است.

این تناقض، هتل ها را سرگردان نموده و سایر اماکن اقامتی از جمله مهمانپذیرها، بومگردی ها و خانه مسافرها را بلاتکلیف نگه داشته است. با این حال ضررهای مالی ناشی از شیوع ویروس کرونا، هتل ها را مُصر بر این نموده که فعالیت خود را از سر بگیرند.

این درحالی است که کمیته اطلاع رسانی ستاد ملی مقابله با کرونا، در اطلاعیه طرح فاصله گذاری هوشمند مبتنی بر بازگشایی بخشی از واحدهای صنفی که در استان ها از تاریخ شنبه 23 فروردین و در استان تهران از تاریخ شنبه 30 فروردین به اجرا گذاشته شد، معینا در یک بند، واحدهای اقامتی و هتلها را در رسته مشاغل پرخطر قرار داده است.

هرچند که اتاق اصناف ایران در شیوه اجرای این طرح در واحدهای صنفی که مستند به بخشنامه های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و وزارت کشور بوده است، نام هتل ها و اماکن اقامتی را در بین مشاغل پرخطر از قلم انداخته است. در جدول دیگری منسوب به ستاد مبارزه با کرونا نیز هتل ها در ستون مشاغلی که با محدودیت می توانند فعالیت نمایند، قرار داده شده است.

پس از انتشار این اطلاعیه های متناقض، یکی از اعضای جامعه هتلداران گفت که هتل ها هیچ منعی برای فعالیت ندارند. شهرام شیروانی در مصاحبهای با پایگاه خبری وابسته به جامعه هتلداران ایران، اظهار کرد: تا کنون هیچ دستورالعملی مبنی بر ممنوعیت فعالیت هتل و مراکز اقامتی از سوی وزارت گردشگری، وزارت بهداشت و ستاد ملی مبارزه با کرونا صادر نشده است.

به اعتقاد نائب رییس جامعه هتلداران ایران، مبنای فعالیت هتلها، پروتکل های بهداشتی بازگشایی هتل ها و مراکز اقامتی است که از سوی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی صادر شده است و هتل ها مطابق آن میتوانند پذیرش مسافر داشته باشند.

این درحالی است که در دستورالعمل صادر شده از سوی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیز تاکید شده است: تمام واحدهای اقامتی برای بازگشایی، مراتب را به صورت کتبی به معاونت گردشگری استان اعلام و مجوز فعالیت دوباره دریافت نمایند. هیچ یک از واحدهای تعطیل شده حق بازگشایی خودسرانه و قبل از اعلام به معاونت گردشگری استان یا بخشنامه کشوری وزارت متبوع را نخواهند داشت.

شیروانی گفته بود: منظور از مشاغل پرخطر در اطلاعیه ستاد ملی کرونا، قسمت هایی از هتل مانند تالارهای پذیرایی، استخر، مجموعه های ورزشی و … است که احتمال اجتماع افراد وجود دارد.

اما 25 فروردین ماه، سرهنگ صادق رضادوست ـ رییس پلیس نظارت بر اماکن عمومی ناجا ـ در اظهارنظری که در وب سایت پلیس منتشر شد، تاکید نمود که براساس ابلاغیه وزارت بهداشت و درمان، کسب و کارهای پر ریسک مراکز گردشگری و اقامتی تا اعلام عادی شدن شرایط کشور همچنان تعطیل خواهند بود.

ولی تیموری ـ معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ نیز در سومین جلسه کمیته گردشگری و فضاهای ورزشی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا که 31 فروردین ماه خبر آن را روابط عمومی این وزارتخانه منتشر کرد، خروج هتل ها از فهرست مشاغل پرخطر را از ستاد ملی کرونا درخواست کرد. او گفته بود: وزارت گردشگری از مراجع ذی ربط خواسته فهرست مراکز کسب وکار پر خطر را بازبینی و تجدیدنظر نمایند و مراکز اقامتی دارای مجوز از این وزارتخانه از آن فهرست خارج گردد.

این اظهارنظرها برخلاف انکار بعضی هتل داران نشان می دهد که اماکن اقامتی همچنان جزو مشاغل پرخطر محسوب می شوند.

با این حال صنف هتلداران، نامه ای منسوب به معاون دادستانی کل کشور با امضای جواد جاویدنیا ـ سرپرست معاونت امور فضای مجازی دادستانی کل کشور و دبیر کارگروه معین مصادیق محتوای مجرمانه ـ به تاریخ 30 فروردین ماه را منتشر کرد که در آن نوشته شده است: نظر به مکاتبات متعدد فعالان کسب و کارهای اینترنتی مرتبط با حوزه گردشگری با این معاونت و درخواست معین تکلیف ممنوعیت فعالیت با عنایت به تصمیمات متخذه در جلسات ستاد ملی مدیریت کرونا، به اطلاع می رساند چنانچه هتل ها و اماکن اقامتی و گردشگری مجوز لازم برای شروع مجدد فعالیت و یا برطرف ممنوعیت و محدودیت های اعمال شده در چارچوب پروتکل های بهداشتی مبتنی بر مصوبات ستاد ملی مدیریت کرونا از وزارت بهداشت، دریافت نمایند، شرکت های واسط و یا همکار ارائه دهنده آگهی و انواع خدمات اینترنتی گردشگری در حوزه اجاره مسکن، سوئیت، هتل و … مجاز خواهند بود همکاری خود را با اماکن اقامتی دارای مجوز در چارچوب مجوزهای صادره از سرگیرند و البته ضرورت دارد در این زمینه همکاری لازم با دستگاه های نظارتی و به ویژه وزارت بهداشت به صورت مستمر برقرار باشد و تعهدات لازم از مکانهای اقامتی در مورد رعایت پروتکل های بهداشتی اخذ گردد و به محض سرانجام مدت مجوز یا ابطال آن، با ایجاد محدودیت های جدید در این خصوص مراتب را در سامانه های برخط اعمال و اطلاع رسانی لازم صورت پذیرد و تخلفات احتمالی نیز به مبادی ذی ربط گزارش گردد.

در فاصله ای کمتر از یک روز از انتشار این نامه، بعضی از سامانه های فروش و رزرو آنلاین مراکز اقامتی، فعالیت خود را از سر گرفتند.

یکی از سامانه های فروش آنلاین هتل با ارسال ایمیلی به مشتریان قدیمی خود با این محتوا خبر خوش! با هماهنگی صورت گرفته بین وزارت بهداشت و دادستانی کل کشور، هتل هایی که پروتکل بهداشتی وزارت بهداشت را رعایت نمایند می توانند اقدام به پذیرش مسافر نمایند… به استقبال پذیرش از مسافران رفت. در سامانه دیگری هم بدون آنکه اثری از مجوز وزارت بهداشت باشد، این جمله نوشته شده است: از امروز امکان رزرو اماکن اقامتی کشور با مجوز وزارت بهداشت مجددا فعال شد. در سامانه آنلاین پرفروش دیگری هم در بخشی با عنوان محدودیت رزرو هتل های داخلی و اقامتگاه ها با اشاره کلی به نامه دادستان، چنین جمله ای نوشته شده است: به دستور دادستانی کل کشور، بنابر تصمیم اتخاذ شده در ستاد ملی مدیریت کرونا، امکان رزرو و اجاره هتل و اقامتگاه تنها برای هتل ها و اقامتگاه های دارای مجوزهای بهداشتی از مراجع قانونی فراهم است.

اما در هیچ یک از این سامانه های رزرواسیون آنلاین نه مجوزهای مربوط به وزارت بهداشت و یا تایید دادستانی در معرض دید قرار داده شده و نه هتل های تبلیغ شده نشانی از دریافت مجوزهای مربوطه دارند. شرایط پذیرش مسافر در این سامانه ها نیز کاملا عادی، بدون معین پروتکل های سفر در زمان کرونا و همانند گذشته است.

این درحالی است که بیشتر سایت های رزوراسیون بین المللی هتل و پرواز نه تنها در صفحه اصلی، گزینه ای را با عنوان COVID-19 به منظور انتشار تازه ترین اطلاعات درباره این ویروس، اختصاص داده اند که کوشش دارند اطلاعاتی درباره سفر در این شرایط، معرفی مناطق و اماکن امن و آخرین پروتکل های سازمان های جهانی بهداشت و جهانگردی را در اختیار مسافران قرار دهند تا به نگرانی آن ها پاسخ داده و اعتماد بیشتری را جلب نمایند.

درحالی چگونگی رعایت پروتکل های بهداشتی در هتلها و سایر اماکن اقامتی کشور همچنان نقطه ای مبهم است و با این وجود، بعضی هتلداران پیگیر از سر گیری فعالیت خود هستند، سرهنگ صادق رضادوست ـ رییس پلیس نظارت بر اماکن عمومی ناجا ـ چهارم اردیبهشت ماه، زمانی که ترددهای بین استانی رو به افزایش رفت، در اظهارنظری که در خبرگزاری مهر منتشر شد، تاکید نمود: برابر مصوبه ستاد ملی مقابله با بیماری کرونا، فعالیت کسب و کارهای پر ریسک و پرخطر از قبیل مراکز اقامتی و پذیرایی (به جز مراکز تهیه غذای بیرون بر) تا اطلاع بعدی ممنوع بوده و در صورت عدول از مصوبات ستاد ملی مقابله با بیماری کرونا، از فعالیت آنها جلوگیری به عمل خواهد آمد.

نیروی انتظامی نیز همان روز در اطلاعیه ای به مناسبت ماه رمضان که در پایگاه خبری پلیس منتشر شد، با استناد به دستورالعمل ستاد مبارزه با کرونا همچنان بر پرخطر بودن اماکن اقامتی تاکید و در عین حال خاطرنشان کرد: در صورت صدور مجوز فعالیت مراکز اقامتی و پذیرایی و سایر کسب و کارهای پر ریسک (پرخطر) برابر پروتکل های بهداشتی ابلاغی از ستاد ملی مبارزه با بیماری کرونا، متصدیان مراکز پذیرایی بین راهی، پایانه های مسافربری، فرودگاه ها، ایستگاه های راه آهن و بیمارستان ها می توانند به منظور ارائه خدمات به مسافران و افرادی که دارای عذر شرعی هستند، با رعایت موازین بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی و اخذ مجوز از مراجع ذیربط و حفظ شئون اسلامی، ضمن استتار مکان به گونه ای که در ملاءعام تظاهر به روزه خواری نگردد، فعالیت نمایند.

ستاد مبارزه با کرونا هنوز درباره بازگشایی هتل ها و امکان اقامتی معینا اظهارنظری نداشته است. اما نظر ولی تیموری ـ معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ بر این است که هتل ها و مراکز اقامتی تحت نظارت این وزارتخانه اگر پروتکل های بهداشتی را رعایت نمایند می توانند به مردم خدمات دهند.

تیموری در پاسخ به این سوال ایسنا مبنی بر اینکه با توجه به تمایل بعضی از هتلداران برای از سرگیری فعالیت، نتیجه درخواست این وزارتخانه از ستاد ملی کرونا برای خروج این صنف از رسته مشاغل پرخطر چه بوده است، گفت: با ابلاغ شروع ترددهای بین استانی از اول اردیبهشت ماه، با مراجع ذی ربط صحبت شد؛ حالا که ترددها مجاز شده است ضرورت دارد یکسری اماکن مجاز برای تامین خدمات سفرهای ضروری، به تدریج بازگشایی شوند. نظر ما این است حالا که ترددها شروع شده بهتر است مسافر در هتل بماند و از آژانس بلیت بخرد.

او با اشاره به پیشنهاد طرح سفر هوشمند به ستاد ملی کرونا، اظهار کرد: لازم می دانیم همه پروتکل های بهداشتی و الزامات فاصله اجتماعی در تاسیسات گردشگری رعایت گردد، ما می خواهیم که فعالیت ها از سر گرفته گردد. شاید زود باشد که درباره سفرهای تفریحی و سیاحتی تصمیم بگیریم، هدف ما هم در همان حدی است که ستاد ملی کرونا اجازه داده و فقط سفرهای ضروری و کاری را مجاز نموده است.

آمارهای جامعه هتلداران ایران نشان می دهد علی رغم این که در بسیاری از استانها هتل ها و اماکن اقامتی به دستور استاندار تعطیل شده اند، بعضی واحدها بدون تعطیلی همچنان به فعالیت خود ادامه دادهاند، شیروانی ـ نائب رییس جامعه هتلداران ایران ـ گفته که این مدت 80 درصد هتل های کشور تعطیل بودهاند و از بین 20 درصد هتل باقی مانده سه درصد پذیرش مسافر داشتهاند.

ولی تیموری ـ معاون گردشگری ـ هم در ابن باره به ایسنا گفت: بعضی اماکن اقامتی برای یاری به مدیریت ویروس کرونا، تعطیل شدند و یک سری از هتلها هم برای تبدیل موقتی به نقاهتگاه اعلام آمادگی کردند. هتل هایی هم بودند که نمی توانستند پروتکل های بهداشتی را رعایت نمایند یا از نظر مالی متضرر می شدند، ترجیح دادند تعطیل شوند.

وی در پاسخ به این سوال که وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی حالا که از بازگشایی کسب و کارهای سفر حمایت می نماید، چه نظارتی بر هتل ها و نحوه اجرای پروتکل های بهداشتی دارد؟ گفت: ما تا به حال دو پروتکل بهداشتی برای تاسیسات گردشگری تهیه نموده ایم، پروتکل دیگری برای بازگشایی این تاسیسات تهیه شده که پس از تایید وزیر ابلاغ میگردد. این پروتکل معین می نماید اقامت مسافر در هتل چگونه باشد و یا تاسیسات گردشگری در چارچوب سفرهای کاری و ضروری چه وظایفی داشته باشند، یا نحوه پذیرش بازدیدنماینده در سایتها و موزهها چگونه باشد، این الزامات و وظایف، در آن پروتکل معین شده است.

تیموری در پاسخ به این پرسش که تنظیم این پروتکل چقدر مبتنی بر دستورالعمل های سازمان جهانی جهانگردی و سازمان جهانی بهداشت است؟ اظهار کرد: ما در همکاری و مشورت کامل با این سازمان ها هستیم، آنها تجارب سفر را برای ما می فرستند و ما آنها را بومی میکنیم.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 31 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: studiomerina.ir شناسه مطلب: 923

به "هتل ها پرخطر نیستند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هتل ها پرخطر نیستند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید