واکسن استنشاقی کرونا چین در آستانه کسب مجوز

به گزارش استدیو مرینا، اولین واکسن استنشاقی کرونا حامل آدنوویروس تایپ 5 جهان موسوم به Ad 5-nCoV ساخت چین در آستانه کسب مجوز استفاده اضطراری است و انتظار می رود بزودی به نام دُز بوستر و تقویت کننده، مورد استفاده گسترده قرار گیرد.

واکسن استنشاقی کرونا چین در آستانه کسب مجوز

به گزارش ایرنا از شینهوا، این واکسن استنشاقی قابلیت تولید یک واکنش ایمنی سلولی قوی را دارد و همان سطح از ایمنی بدست آمده حاصل از تزریق های عضلانی سنتی در 14 روز را حفظ می کند. علاوه براین، افزایش آنتی بادی های IgG پس از استنشاق واکسن Ad 5-nCoV به نام یک تقویت کننده، هفت تا هشت برابر سطح آنتی بادی های IgG حاصل از تزریق یک واکسن غیرفعال کننده به نام دُز بوستر است.

این واکسن به صورت مشترک از طریق کانسینو بایولاجیکس و محققان موسسه پزشکی نظامی تحت نظارت آکادمی علوم نظامی به سرپرستی چن وی (Chen Wei) تولید شده و آزمایش های بالینی بیشتر روی آن در جریان است.

کارشناسان کاربرد واکسن استنشاقی کرونا را به نام یک کاندیدای امیدوار کننده جهت استفاده به نام تزریق بوستر و تقویت کننده واکسن های غیر فعال کننده کرونا توصیه می کنند.

فاز اول آزمایش های بالینی اجرا شده روی این واکسن استنشاقی ثابت کرده است واکسیناسیون با استفاده از بوستر استنشاقی، 28 روز بعد از اولین تزریق عضلانی واکسن کرونا، باعث ایجاد IgG قوی و پاسخ های آنتی بادی خنثی کننده می شود. این آزمایش ها در عین حال نشان داد که بدن دریافت دو دُز از فرم استنشاقی (آئروسل) واکسن Ad 5-nCoV را به خوبی و بدون عوارض جانبی جدی تحمل می کند.

ثابت شده است که ترکیب واکسن های غیر فعال کننده کرونا با واکسن استنشاقی Ad 5-nCoV، باعث ایجاد آنتی بادی های خنثی کننده بسیار قوی علیه الگوی اولیه ویروس کرونا و همچنین واریانت های آلفا، بتا، گاما و سویه های دلتای عامل ابتلا به بیماری کووید - 19 می شود.

مطالعات حیوانی هم تاثیر تقویت کننده واکسن استنشاقی فوق به نام یک بوستر پس از دریافت دو دُز واکسن غیر فعال کننده را ثابت کرده، این در حالی است که اثر واکسن کرونای تولید شده مبتنی بر فناوری پیام رسان آر ان ای به نام دُز تقویت کننده در جایگاه دوم بعد از استنشاق واکسن Ad 5-nCoV قرار گرفته است.

اثربخشی واکسن های غیر فعال کننده و یا زیر واحد به نام بوستر، به طرز قابل توجهی در مقایسه با واکسن Ad 5-nCoV و یا واکسن های مبتنی بر فناوری پیام رسان RNA کمتر است و تفاوت آن ها در ایجاد سطوح آنتی بادی حدود 10 برابر برآورد شده است.

واکسن Ad 5-nCoV در صورتی که مجوز استفاده اضطراری بگیرد، اولین واکسن جهان است که ایمنی سه گانه هومورال، سلولی و مخاطی را ایجاد می کند. این واکسن استنشاقی این قابلیت را دارد که به تحریک پاسخ ایمنی در غشای مخاطی دستگاه تنفسی فرد بپردازد و به این ترتیب دسترسی به آن آسان تر و درد آن در افراد آسیب پذیر کمتر است.

علاوه براین، از آنجایی که واکسن های استنشاقی ضد کرونا تنها به یک پنجم حجم دُز تزریقی نیاز دارند، به این ترتیب، دُزهای بیشتری باقی می مانند و فشار تولید کاهش پیدا می کند.

منبع: فرارو
انتشار: 16 مهر 1400 بروزرسانی: 16 مهر 1400 گردآورنده: studiomerina.ir شناسه مطلب: 1778

به "واکسن استنشاقی کرونا چین در آستانه کسب مجوز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکسن استنشاقی کرونا چین در آستانه کسب مجوز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید