واکنش عجیب سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به توئیت ظریف

به گزارش استدیو مرینا، ایرنا نوشت: سخنگوی وزارت خارجه آمریکا که گویی پاسخی برای پیغام توئیتری مستدل و محکم ظریف نداشت، اقدام به تقلید بی منطق از اظهارات وزیر خارجه ایران کرد.

واکنش عجیب سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به توئیت ظریف

مورگان اورتاگوس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به طرزی ناشیانه پیغام توئیتری کنایه آمیز محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در واکنش به افشای تطمیع ناخدای نفتکش ایرانی توسط مقام های ایالات متحده را تقلید کرد.

نشریه انگلیسی فایننشال تایمز افشا کرد که برایان هوک مسئول گروه اقدام علیه ایران در وزارت خارجه آمریکا به ناخدای نفتکش آدریان دریا پیشنهاد داده در ازای چندین میلیون دلار این نفتکش را به آب های کشوری منتقل کند که امکان توقیف آن از سوی ایالات متحده را داشته باشد.

گزارش فایننشال تایمز فاش ساخت که آخیلش کومار ناخدای هندی این نفتکش به این دلیل تحریم شده که پیشنهاد هوک را نپذیرفته است.

ظریف نیز پس از انتشار این خبر در پیغامی توئیتری نوشت: پس از ناکامی در دزدی دریایی، ایالات متحده به باج گیری عریان متوسل شده است (و به کاپیتان نفتکش ایرانی گفته) نفت ایران را به ما تحویل بده و چند میلیون دلار بگیر، وگرنه تحریم خواهی شد. این کار بسیار شبیه دعوتی است که من چند هفته پیش (برای حضور در دفتر رئیس جمهور آمریکا) دریافت کردم. این در حال تبدیل به یک الگو است.

ظریف پیشتر در نشست خبری با استدیو مرینا با اشاره به پیشنهادرند پال سناتور جمهوریخواه برای دیدار با دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در کاخ سفید، گفت: در سفر به نیویورک به من گفته شد که ظرف دو هفته دیگر تحریم می شوم مگر آنکه آن پیشنهاد را بپذیرم که خوشبختانه قبول نکردم.

اما اورتاگوس که هیچ توجیهی برای افشای باج گیری و رشوه پردازی مقام ها و دولت متبوعش ندارد، در پیغامی با هم رسانی این توئیت ظریف نوشت: پس از ناکامی در دزدی دریایی، ایران به باج گیری عریان متوسل شده است 15 میلیارد دلار به ما بده، وگرنه ما توسعه هسته ای خود را پیش خواهیم برد. این کار بسیار شبیه تهدیدهایی است که ایران چند ماه پیش کرد. این در حال تبدیل به یک الگو است.

تقلید بچگانه سخنگوی وزارت خارجه آمریکا از توئیت ظریف در حالی است که تفاوتی اساسی میان آنچه وزیر خارجه ایران گفته با اورتاگوس وجود دارد؛ نخست آنکه بار 2 میلیون بشکه ای نفتکش آدریان دریا نفتی بوده که متعلق به ایران بوده و کشورمان براساس حق خود و قوانین بین المللی قصد فروش آن را دارد.

این در حالی است که واشنگتن با فریبکاری و با تعمیم قوانین داخلی خود به محیط بین المللی که خلاف اصول حقوق بین الملل است، قصد داشته با تطمیع ناخدای این نفتکش آن را به کشوری مطیع خود راهنمایی نموده و به بهانه تحریم های خود توقیف کند.

دوم آنکه 15 میلیارد دلاری که اورتاگوس می گوید پیشنهادی برای ایجاد خط اعتباری برای فعال کردن اینستکس است که توسط فرانسه پیشنهاد شده و ظاهرا مورد قبول دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا واقع شده بود که در کنفرانس مشترک با همتای فرانسوی خود نیز از آن سخن گفت.

نکته سوم این است که آنچه سخنگوی وزارت خارجه آمریکا آن را موضوع باج خواهی ایران می داند، حق مسلم ایران برای فعالیت هسته ای مسالمت آمیز است که پیمان منع گسترس هسته ای (NPT) به همه کشورهای امضاکننده آن اعطا نموده و ایران به واسطه توافق برجام به صورت داوطلبانه از بخشی از آن چشم پوشیده است تا تحریم های غیرقانونی ایالات متحده برطرف گردد.

310311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 12 مهر 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: studiomerina.ir شناسه مطلب: 299

به "واکنش عجیب سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به توئیت ظریف" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش عجیب سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به توئیت ظریف"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید