گره کور در پرونده آتش سوزی مرگ بار

به گزارش استدیو مرینا، پرونده سه متهمی که در پی آتش سوزی مرگ بار در یک ساختمان مسکونی تشکیل شده است، برای بار دوم مورد رسیدگی قرار گرفت.

گره کور در پرونده آتش سوزی مرگ بار

به گزارش شرق، این سه متهم یک بار پیش از این محاکمه شده بودند. آن ها مدیر ساختمان، دوست مدیر ساختمان و سرایدار بودند که پیش از این براساس مدارکی پای میز محاکمه رفتند. براساس محتویات پرونده این افراد متهم هستند در پی اختلافی که با هم داشتند، آتش سوزی مرگ باری را رقم زده و باعث مرگ چهار نفر از اهالی ساختمان شده اند. هرچند اولیای دم به قصاص اصرار دارند، اما شواهدی که نشان دهد کدام یک از آن ها عامل این حادثه مرگ بار بوده، از سوی دادگاه به دست نیامده است.

سوم بهمن سال 93 وقوع یک آتش سوزی مهیب در ساختمان شش طبقه ای به آتش نشانی اعلام شد. مأموران آتش نشانی به مهار آتش پرداختند، اما در این حادثه یک زن میانسال به نام طلعت و نوه خردسالش به همراه دو مرد جوان به نام های احمد و داود جان سپردند.

در بررسی های پلیسی معین شد آتش سوزی عمدی رخ داده است. به این ترتیب پلیس به بررسی پرداخت. شواهد نشان می داد مدیر ساختمان به نام جمشید از مدتی قبل با سرایدار آنجا اختلاف شدید داشت و مرد سرایدار پس از اخراج تهدید کرده بود ساختمان را به آتش می کشد. با افشای این ماجرا سرایدار 27 ساله به نام سعید بعد از 112 روز در شهرستان محل زندگی اش ردیابی و بازداشت شد، اما اتهام آتش افروزی را گردن نگرفت.

وی گفت: من چندین ماه در آن ساختمان به عنوان سرایدار کار می کردم، اما جمشید حقوقم را نمی داد. او مرا اخراج کرد و به همین خاطر آن روز قبل از آتش سوزی مقابل خانه رفتم و از او خواستم تا حق و حقوقم را بدهد، اما قبول نکرد. ما با هم درگیر شدیم و من او را تهدید کردم، اما هرگز تهدیدم را عملی نکردم و ساختمان را به آتش نکشیدم.

در ادامه تحقیقات معین شد مدیر ساختمان با یکی از دوستانش به نام نیما اختلاف داشته است. وقتی یکی از همسایه ها گفت چند ساعت قبل از آتش سوزی مهیب، نیما را درحالی که بنزین خرید بود، دیده است، نیما ردیابی و بازداشت شد. وی گفت: من هیچ اختلافی با مدیر ساختمان نداشتم. آن روز وانت جمشید خراب شده بود و از من خواست تا برایش بنزین بخرم. به همین خاطر به پمپ بنزین رفتم و 20 لیتر بنزین خریدم و آن را به صاحبخانه دادم؛ اما هرگز دست به آتش افروزی نزدم.

در ادامه بررسی ها اولیای دم از مدیر ساختمان شکایت کرده و او را به عنوان مظنون معرفی کردند؛ اما این متهم نیز منکر آتش سوزی عمدی شد. به این ترتیب و درحالی که گره کور این ماجرا باز نشده بود، سه متهم با قرار وثیقه سنگین آزاد شدند و برای هر سه به اتهام تسبیب در قتل، کیفرخواست صادر و پرونده به دادگاه کیفری یک استان تهران فرستاده شد.

در نخستین جلسه دادگاه که برگزار شد، سرایدار ساختمان و نیما حاضر نبودند و فقط مدیر ساختمان حضور داشت. در ابتدای جلسه اولیای دم در جایگاه ویژه ایستادند. یکی از آن ها گفت: ما از سرایدار ساختمان هیچ شکایتی نداریم. او آن شب مقابل در خانه آمده بود تا طلبش را بگیرد، اما بعد از این ماجرا به خانه دوستش رفته و صبح روز بعد به شهرستان محل زندگی اش برگشته بود. او دستی در آتش سوزی نداشته است؛ اما مدیر ساختمان عامل این آتش سوزی مرگ بار است و برای او تقاضای قصاص داریم.

سپس جمشید روبه روی قضات ایستاد. وی اتهامش را منکر شد و گفت: من بی گناه هستم و دستی در این ماجرا نداشتم. با پایان اظهارات این متهم قضات دادگاه پرونده را به دادسرا برگرداندند تا با تکمیل تحقیقات روشن شود عامل اصلی جنایت آتشین کدام یک از متهمان است. با رفع نواقص پرونده، متهمان بار دیگر در شعبه دوم دادگاه کیفری یک استان تهران از خود دفاع کردند.

در دومین جلسه بار دیگر اولیای دم درخواست اشد مجازات را مطرح کردند. سپس سه متهم که همگی با قرار وثیقه آزاد بودند، یک به یک به دفاع پرداختند. نیما گفت: شبی که آتش سوزی مرگ بار رخ داد، من در خانه دوستم میهمان بودم. حتی چند شاهد دارم که می توانم آن ها را به دادگاه معرفی کنم. من هیچ دستی در این ماجرا نداشتم.

سپس جمشید 56 ساله روبه روی قضات ایستاد و گفت: من مهندس الکترونیک هستم و چندین سال است که ساخت و ساز انجام می دهم؛ اما مدتی است معتاد شده ام و به همین خاطر هم به عنوان مظنون بازداشت شدم. من در جشن تولد پسر دوستم شرکت و کمی در مصرف مواد زیاده روی کرده بودم. به همین دلیل بازداشت شدم و شبی که آتش سوزی رخ داد، در بازداشتگاه کلانتری بودم. من نمی دانم چه کسی ساختمان را به آتش کشیده است. من با کسی در ساختمان اختلافی نداشتم که بخواهم چنین کاری بکنم.

قاضی پرسید: دوستانت گفته اند شبی که سوار ماشینت شدند، از داخل ماشین بوی شدید بنزین به مشام می رسید. چه دفاعی داری؟ متهم پاسخ داد: من آن روز بنزین زده بودم و بوی بنزین به خاطر سوخت گیری بود. او سپس گفت: حالا به خاطر آوردم که در صندوق عقب ماشینم یک پیت بنزین داشتم و احتمالا بوی بنزین به دلیل وجود پیت در صندوق عقب بوده است. من به خاطر اینکه مواد مصرف می کنم چندان حافظه درستی ندارم. اگر این موضوع در یادم مانده بود، زودتر بیان می کردم. سرایدار جوان نیز به عنوان آخرین متهم منکر اتهامش شد و گفت از ماجرا اطلاعی ندارد. در پایان جلسه قضات وارد شور شدند و رأی به قسامه صادر کردند.

منبع: فرارو
انتشار: 1 خرداد 1400 بروزرسانی: 1 خرداد 1400 گردآورنده: studiomerina.ir شناسه مطلب: 1582

به "گره کور در پرونده آتش سوزی مرگ بار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گره کور در پرونده آتش سوزی مرگ بار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید