آخرین وضعیت تفکیک معاونت جوانان از وزارت ورزش

به گزارش استدیو مرینا، محمد مهدی تندگویان معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان در تبادل نظر با خبرنگاران، در مورد علل تغییر بازه سن جوانی گفت: پس از آنالیز هایی که با همکاری بعضی دستگاه ها ازجمله هلال احمر، وزارت بهداشت و وزارت کار انجام دادیم، همگی به یک نتیجه واحد رسیدیم که برای ارائه تسهیلات در حوزه های مختلف ازجمله ازدواج، اشتغال و غیره باید این بازه را تغییر دهیم تا بتوانیم طیف خدمات خود را به افراد بیشتری گسترش دهیم.

آخرین وضعیت تفکیک معاونت جوانان از وزارت ورزش

تندگویان اضافه نمود: پیش تر بازه سن جوانی 15 تا 29 بود اما به دلیل پایین بودن این بازه نمی توانستیم خدمات خود را به جوانان ارائه دهیم. زیرا افراد 15 ساله امکان فعالیت مالی و حقوقی ندارند در نتیجه نمی توان برای آن ها خدمات مختص جوانان را اجرا کرد.

وی با بیان اینکه به همین منظور درخواست افزایش کف سن جوانی به 18 سال را مطرح کردیم، مطرح نمود: افراد از 18 سالگی می توانند وارد بازار کار شوند در نتیجه ما می توانیم در حوزه اشتغال برای آن ها تسهیلات لازم را اجرا و طرح های خود در این زمینه برای آن ها اجرا کنیم. به طور طبیعی یک جوان پس از سرانجام تحصیل و سربازی حدود سن 26 الی 27 وارد بازار کار می گردد و وقتی سن جوانی تا 29 باشد، بسیاری از امتیازات حمایتی از جوانان شامل حال وی نشده و فرصت استفاده از آن را پیدا نمی کند.

معاون امور جوانان وزارت ورزش توضیح داد: با تغییر بازه جوانی به 18 تا 35، تعداد افراد در گستره جوانی بیشتر نشده و از لحاظ جمعیتی در تعداد جوانان تغییری نخواهیم داشت. تنها با افزایش سن ما می توانیم خدمات خود را بهتر و به افرادی که بتوانند از آن استفاده نمایند ارائه کنیم.

تندگویان با بیان اینکه تغییر سن جوانی در شورای عالی جوانان مصوب شد، گفت: با توجه به سن امید به زندگی در کشور و سن شروع به اشتغال، افزایش این بازه زمانی می تواند موجب بهبود وضعیت شغلی جوانان و دریافت تسهیلات ازدواج گردد. زیرا با این تغییر امکان به کارگیری جوانان در دستگاه های اجرایی افزایش می یابد و ما نیز تسهیلات ازدواج را به کسانی که در سن جوانی هستند می توانیم ارائه دهیم. اما پیش تر برای افراد 15 ساله که نوجوانان محسوب می شوند نمی توانستیم خدمات شغلی و ازدواج ارائه دهیم.

تندگویان از امکان حضور مؤثر جوانان در سمن ها بر اثر افزایش بازه سنی جوانان سخن گفت و بیان نمود: یکی از مشکلاتی که در حوزه جوانان داشتیم، این بود که جوانان پس از چندین سال فعالیت در سمن ها و هنگام رونق بخشیدن به آن، از دایره سن جوانی خارج شده و در دریافت مجوز دچار مشکل می شدند.

وی ادامه داد: اما با افزایش این بازه، یک فرصت بیشتر و مضاعف به جوانان فعال در سمن ها داده می گردد و می توانند به راحتی مجوز فعالیت دریافت نمایند. به علاوه با این تغییر جوانان بیشتری می توانند در انتخابات سمن ها فعالیت نمایند.

وی در سرانجام افزایش بازه سن جوانی را عاملی برای بهبود شرایط اشتغال جوانان و مشمول شدن آن ها در طرح های حمایتی خواند.

تندگویان در مورد آخرین وضعیت تفکیک معاون جوانان از وزارت ورزش شرح داد: این طرح در کمیسیون بودجه که کمیسیون فرعی این طرح محسوب می گردد، رأی آورد و حال باید منتظر تصویب آن در کمیسیون اصلی و سپس راهیابی آن به صحن مجلس باشیم.

وی گفت: این بازه حدود 4 الی 5 ماه طول خواهد کشید و امیدواریم به نتیجه برسد. بر اساس آنچه به ما منعکس می گردد، حدود 60 الی 70 درصد نمایندگان با این طرح موافق هستند و امیدواریم این این طرح رأی آورد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 31 تیر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: studiomerina.ir شناسه مطلب: 184

به "آخرین وضعیت تفکیک معاونت جوانان از وزارت ورزش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آخرین وضعیت تفکیک معاونت جوانان از وزارت ورزش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید