آیا ردیابی گوشی خاموش ممکن است؟

به گزارش استدیو مرینا، صرفا حالت خاموش و یا از دسترس خارج کردن گوشی راه کافی برای جلوگیری از ردیابی گوشی خاموش نمی باشد. با چند روش ساده می توان ردیابی کرد.

آیا ردیابی گوشی خاموش ممکن است؟

خبرنگاران | سرویس تکنولوژی - حتما در فیلم های پلیسی و سیاسی دیده اید که مجرمان به هنگام فرار و جلوگیری از ردیابی شدن موقعیت مکانی گوشی همراه خود را دور می اندازند و یا از گوشی و سیم کارت دیگر استفاده می کنند.در واقع صرفا حالت خاموش و یا فلایت که آنتن گوشی را از دسترس خارج می کند راه کافی برای جلوگیری از ردیابی نمی باشد .

درست است که با گذاشتن گوشی روی فلایت مد یا خارج کردن سیم کارت ارتباط شما با شبکه موبایل قطع می شود، اما ساده لوحانه است اگر فکر کنید با این کار دیگر ردیابی نمی شوید. گوشی شما چه آیفون باشد، چه اندرویدی و چه هر چیز دیگری، سیستم عامل دومی به نام فریمور مودم دارد که همیشه در حال فعالیت است. این فریمور کار شناسایی دکل های موبایل و تشخیص اتصال به هر یک را در پس زمینه انجام می دهد. فعالیت این بخش حتی با خارج کردن سیم کارت متوقف نمی شود و می تواند بفهمد که در هر لحظه کدام دکل های موبایل در موقعیت شما وجود دارند .

فرض می کنیم شما هیچ برنامه ردیابی روی گوشی خود نصب نکرده اید، مسئله ای نیست، بسکمک از افراد فضای گوشی خود را برای نصب این گونه برنامه ها هدر نمی دهند چون انتظار ندارند که گوشی آنها گم شود یا به سرقت برود. اکنون چند راه را به شما معرفی می کنیم که بتوانید گوشی خود را موقعیت یابی کنید و اگر خوش شانس باشید در صورت گم شدن، ردیابی گوشی خاموش را انجام دهید .

ردیابی گوشی خاموش (اندروید، آیفون)

اندروید

گوگل دارای یک ردیاب در سیستم عامل اندروید است که از پیش نصب شده است به این معنی که شما مجبور نیستید یک اپلیکیشن جدا را دانلود کنید. برای استفاده از آن باید ADM مدیریت (دستگاه اندروید) روشن باشد (در تنظیمات پیش فرض) و اگر آن را فعال کنید به آن اجازه می دهید گوشی شما را قفل کرده یا اطلاعات آن را پاک کند. (در حالت پیش فرض غیر فعال است). و در آخر نیاز است که گوشی شما با اکانت گوگلتان همگام سازی شده باشد و به اینترنت متصل باشد و اگر سارق گوشی، هر کدام از این دو را غیر فعال کرده باشد، شانس شما در یافتن گوشیتان پایین می آید .

برای استفاده از ردیاب در یک کامپیوتر شخصی از طریق اکانت گوگل خود وارد Android Device Manager شوید و از لیست کشویی، دستگاه مورد نظر را انتخاب کنید که به صورت اتوماتیک ردیابی گوشی شما آغاز می شود و شما می توانید با کلیک روی گزینه زنگ زدن، زنگ گوشی خود را به صدا در آوردید ،گوشی خود را قفل کنید یا تمامی اطلاعات آن را پاک کنید .

اگر به کامپیوتر دسترسی ندارید، گوشی دوست خود را قرض بگیرید و از طریق حالت مهمان به اکانت گوگل خود وارد شوید و برنامه Android Device Manager را باز کنید. شما می توانید از این طریق گوشی خود را در حال حرکت ردیابی کنید. اگر شما نتوانستید گوشی خود را ردیابی کنید، تلاش کنید و امیدوار باشید که گوشی شما موقتاً خاموش است یا ارتباط آن با اینترنت قطع شده است .

آیفون یا آیپد

اگر شما آیفون یا آیپد خود را گم کرده اید، فرایند کار به همین صورت است. با وجود برنامه Find My iPhone در Itunes شما در واقع نیازی به نصب آن برای ردیابی موبایل خود ندارید. تمام چیزی که نیاز دارید یک مرورگر (یا برنامه نصب شده روی دستگاه اپل دیگر) و اطلاعات ورودیتان است.

فقط کافی است وارد سایت icloud.com شوید و با اطلاعات اپل آی دی خود لاگین کنید. دکمه Find My iPhone را کلیک کنید و دستگاهی که می خواهید آن را ردیابی کنید انتخاب کنید. این مرحله ممکن است کمی طول بکشد پس صبور باشید. زمانی که موقعیت دستگاه شما روی نقشه نشان داده شد، شما گزینه ای دارید که می توانید به کمک آن زنگ گوشی را به صدا در آورید. این در صورتی است که شما گوشی خود را در اطراف منزل یا محل کارتان گم کرده باشید. می توانید حالت گمشده (Lost Mode) را فعال کنید یا اطلاعات گوشی خود را حذف کنید. اما این نکته را در نظر داشته باشید که بعد از پاک کردن اطلاعات، دیگر برنامه Find My iPhone کار نخواهد کرد.

فعال کردن حالت گمشده (Lost Mode) به شما اجازه می دهد گوشی را قفل کنید و یک پیام سفارشی با یک شماره موبایل نمایش دهید و به این ترتیب به شخصی که گوشی شما را یافته این شانس را می دهید تا با شما تماس بگیرد و ان را بازگرداند. حالت گمشده همچنین به شما اجازه می دهد سرویس ردیابی را در صورتی که غیر فعال شده باشد دوباره فعال کنید .

نکته مهم این است که در صورتی که شما از ios7 یا بالاتر استفاده کنید، سارق نمی تواند ارتباط گوشی شما را با سرویس icloud قطع کند، برنامه Find My iPhone را خاموش کند یا اطلاعات شما را پاک کند. این به لطف قفل فعال سازی است که تنها به شما اجازه می دهد تمام آن کارها را انجام دهید در صورتی که پسورد اپل آی دی خود را وارد کنید. هر چند سارقین می توانند داده یا WiFi شما را خاموش کنند و در نتیجه سرویس ردیابی را از کار بیاندازند .

اما باز هم تا زمانی که انها نتوانند اطلاعات را پاک کنند یا سرویس ردیابی را خاموش کنند شما می توانید از اپل درخواست کنید تا زمانی که انها آنلاین شدند شما را آگاه کند (که البته حتما آنلاین خواهند شد چون به هر حال آنها یک گوشی هوشمند را سارقیده اند) بنابراین نیازی نیست تمام روز Find My iPhone را باز نگه دارید .

اما در مواردی این روش ها موثر نیستند و راه های دیگری وجود دارد که بتوانید انها را امتحان کنید و گوشی خود را ردیابی کنید.

تاریخچه مکانی نقشه های گوگل

شما می توانید از نقشه گوگل (google maps) برای ردیابی گوشی خود در مواردی که گوشی شما خاموش است یا به اینترنت متصل نباشد، استفاده کنید. تمام چیزی که نیاز دارید داشتن گزارش مکانی و تاریخچه مکانی فعال شده روی گوشی شماست. تاریخچه مکانی گوگل را اینجا ببینید.

از اکانت گوگل خود از طریق مرورگر وب برای دسترسی به ویژگی تاریخچه مکانی استفاده کنید. مطمئن شوید که قالب زمانی جاری انتخاب شده باشد و شما بتوانید آخرین موقعیت گوشی خود را مشاهده کنید. اگر گوشی خاموش است یا به اینترنت متصل نیست، نتیجه ای با زمان واقعی را نشان نخواهد داد. این روش همچنین برای اطلاع یافتن از مسیرهای طی شده مفید است که می توانید خانه یا محل کار سارق را شناسایی کنید.

Find My Mobile سامسونگ

روش مهم دیگر، برنامه Find My Mobile رسمی سامسونگ است. به این منظور لازم است که گوشی شما به اینترنت متصل باشد و با اکانت سامسونگ ثبت نام کرده باشید و همچنین باید فایل نصبی Find My Mobile را داشته باشید.

برای مکان یابی گوشی خود به وب سایت findmymobile.samsung.com بروید و وارد شوید. نوار ستون سمت چپ را چک کنید تا مطمئن شوید گوشی شما ثبت شده است و گزینهLocate my device را انتخاب کنید. اگر گوشی شما به اینترنت متصل باشد، به شما یک موقعیت نسبی از گوشی نشان داده خواهد شد و شما می توانید زنگ گوشی خود را به صدا درآورید، یک پیام به گوشی بفرستید یا اطلاعاتتان را پاک کنید.

Dropbox

اگر اتفاقی برنامه dropbox را نصب کرده باشید، می توانید از dropbox برای ردیابی گوشی خود استفاده کنید. برای انجام این کار لازم است گوشی شما آنلاین باشد و شما تنظیمات آپلود دوربین را در برنامه روشن کرده باشید.

اکنون این روش خاص بدون خطا و شکست نیست اما مواقعی وجود دارد که ممکن است بهترین گزینه ممکن باشد. زمانی که آپلود دوربین را در dropbox فعال کرده باشید، هر عکسی که سارق بگیرد به پوشه dropbox شما آپلود می شود و به شما اجازه می دهد تا سارق را مشخص هویت کنید و احتمالاً موقعیت او را بر اساس پس زمینه عکس تشخیص دهید .

اگر شما کمی سمج باشید، عکس را روی فیس بوک، توییتر یا یک وبلاگ قرار دهید و شاید اینگونه بتوانید گوشی خود را پس بگیرید. زیرا ممکن است بعضی افراد، سارق را شناسایی کنند .

منبع: setare.com
انتشار: 12 اسفند 1399 بروزرسانی: 12 اسفند 1399 گردآورنده: studiomerina.ir شناسه مطلب: 1429

به "آیا ردیابی گوشی خاموش ممکن است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا ردیابی گوشی خاموش ممکن است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید