احتمال اجرایی شدن مصوبه مالیات سفر

به گزارش استدیو مرینا، یک کارشناس مالی گفت: ممکن است استفاده از مصوبه مالیات سفر در آینده اجرایی گردد.

احتمال اجرایی شدن مصوبه مالیات سفر

اگر علاقمند به سفر با بهترین تور کانادا نوروز99 هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم تور کانادا از تورنتو، مونترال و ابشار نیاگارا دیدن کنید و بهترین تجربه سفر را داشته باشید.

وحید عزیزی کارشناس امور مالی، درباره مالیات بر سفرهای خروجی که توسط نمایندگان مجلس به تصویب رسیده و به گفته سازمان امور مالیاتی همان عوارضی است که از مسافران هنگام خروج از کشور دریافت می گردد، گفت: به نظر می رسد اصل موضوع مصوبه چیز جدیدی نبوده است. اما بستگی به این دارد که سازمان امور مالیاتی و مجلس در سال های آینده چه طور از این لایحه ای که تصویب شده استفاده نمایند.

آنچه تصویب شده در قالب مالیات بر ارزش افزوده است که در آن آمده دولت می تواند مالیات برای سفر وضع کند و یا اینکه چه کسانی از مالیات معاف خواهند شد.این مالیات باید در بودجه سالانه معین گردد. به این صورت، دست مجلس و سازمان امور مالیاتی باز شده تا مالیات وضع نمایند. حالا دیگر خودشان می دانند که همان نرخ و همان روش باشد یا اینکه نرخ سازوکار جدیدی برای آن وضع نمایند. البته معاون سازمان امور مالیاتی اعلام نموده این مالیات سفر، همان عوارض خروج از کشور است. منتها مواد قانونی یاری می نماید که زیرساخت های قانونی این تغییرات آماده باشد.

بعید است مالیات به شکل دیگری باشد. اکنون روی بلیت هواپیما و سیستم حمل ونقل هم 5 درصد گرفته می گردد. پس اتفاق جدیدی نیست. مگر اینکه اعلام نمایند بلیت های لوکس هزینه ای اضافه تر بپردازند. ولی باتوجه به شرایط عمومی و اعلام سازمان امور مالیاتی، بعید است الان چیزی به نام مالیات از سفرهای خروجی، به غیر از همان عوارض گرفته گردد. مالیات از جهاتی با عوارض متفاوت است. مالیات به خزانه می رود و محل مصرف عوارض شهرداری و یا دستگاه های دیگر است. به همین دلیل ممکن است تغییری که شاهد آن باشیم، این باشد که نام عوارض به مالیات تغییر کند و به خزانه دولت واریز گردد.

عزیزی گفت: ممکن است تصویب این مصوبه نیز از روی هوشمندی باشد و این احتمال هم وجود داشته باشد که در آینده از آن استفاده گردد. یا اینکه ممکن است بخشی از همان مبلغ را به عنوان مالیات و بخشی هم به عنوان عوارض در نظر بگیرند. جالب اینجاست که ما بعضی از هزینه ها را به عنوان عوارض پرداخت می کنیم اما از آن طرف می گوییم درآمد مالیاتی کشور کم است. با این وجود هنوز معین نیست جنس مالیات ذکر شده چیست. آیا مالیات بر مصرف است. مالیات بر درآمد و یا مالیات دارایی؟

منبع: دنیای سفر
انتشار: 22 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: studiomerina.ir شناسه مطلب: 640

به "احتمال اجرایی شدن مصوبه مالیات سفر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتمال اجرایی شدن مصوبه مالیات سفر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید