احتمال افزایش قیمت ناگهانی مسکن در سال 93 وجود دارد

به گزارش استدیو مرینا، خبرنگاران: دولت پیش پروژه ها را در اشلی بزرگ شروع کرد و نتیجه این شد که دیدیم ظرف شش سال گذشته وعده هایی که در خصوص ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال می دادند در کل به 100 هزار واحد مسکونی رسیده است.

احتمال افزایش قیمت ناگهانی مسکن در سال 93 وجود دارد

جهت دریافت خدمات بازسازی آپارتمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

به گزارش گروه رسانه های دیگر خبرنگاران،رکود فعلی در بازار مسکن در کنار کاهش قیمت های محسوس تحلیل گران و متقاضیان خرید خانه را به این تحلیل رسانده که سال آینده بازار مسکن شرایط سفید را پشت سر می گذارد و دیگر از افزایش قیمت های نجومی و سرسام آور خبری نخواهد بود. با این وجود این تحلیل و اعتقاد هنوز پایه های سستی دارد و بیشتر با نگرانی توام است تا اطمینان خاطر! چرا که هنوز هم گفته می گردد که بازار مسکن در حال حرکت بر لبه تیغ است و محتمل است در سال 93 با موج جدیدی از افزایش قیمت های ناگهانی روبه رو باشیم. درخصوص شرایط بازار مسکن در سال 93 با بیت الله ستاریان کارشناس بازار مسکن گفت وگو کردیم. او معتقد است که تحلیل های ساده اندیشانه درخصوص آرامش بازار مسکن در سال 93 حقیقت ندارد و احتمالا بار دیگر در سال 93 با افزایش قیمت مسکن روبه رو خواهیم بود.

آقای ستاریان، گفته می گردد که شرایط بازار مسکن نسبت به سال پیش بهتر است و همین موضوع نوید آرامش در بازار مسکن برای سال 93 را می دهد، آیا شما با این تحلیل موافقید؟

به نظر می آید که این تحلیل ها آنچنان پایه های قوی و مستدلی ندارد. چرا که بازار مسکن کشور هنوز بر خط بحران حرکت می نماید و شرایط در این حوزه وخیم و غیرقابل قبول است. دولت می گوید که برای بازار مسکن برنامه های مدونی دارد و همچنین اقداماتی برای کاهش تورم در بخش مسکن انجام داده است. از سوی دیگر افزایش ناچیز وام خرید مسکن را عاملی برای ایجاد رونق، البته بدون افزایش قیمت، اعلام می نمایند که به نظر درست نمی آید. از همین رو پیش بینی می گردد با وجود همه این برنامه ها قیمت مسکن با افزایشی ناگهانی روبرو گردد و بار دیگر کار برای متقاضیان خرید و یا اجاره مسکن سخت گردد.

حتی روزنه امیدی هم برای تاثیرگذاری برنامه های دولت و عدم افزایش قیمت مسکن وجود ندارد؟

اگر بخواهیم نظام عرضه و تقاضا در بازار مسکن را آنالیز کنیم می بینیم که آنچنان اتفاق خاصی نیافتاده است. به بیان بهتر زمانی که عرضه و تقاضای ما به یک هم خوانی و هم ترازی برسند می توان امیدوار بود که بازار مسکن در یک ریل مناسب قرار گیرد. تا زمانی که شاهد چنین اتفاقی در بازار مسکن نباشیم نمی توان به آینده آنچنان امیدوار بود. باید توجه داشت که شکاف عرضه و تقاضا بسیار عمیق است و از سال 1387 تا به امروز این شکاف عمیق تر هم شده است. به نظر می رسد میزان فراوری مسکن از سال 1387 تا کنون در پایین ترین حد خود بوده و ما با نازل ترین درصد در فراوری مسکن روبه رو هستیم. ایران سالانه به حدود یک میلیون و 400 هزار دستگاه مسکن احتیاج دارد حال آنکه میزان فراوری در سال یک سوم این عدد هم نیست.

اگر نگاهی هم به مسکن مهر بیاندازیم می توانیم آنرا در تحلیل های خود جای داده و بگوییم این طرح کمی در مقابل افزایش قیمت مسکن ضربه گیر بود؟

از مشاهدات قیمتی در طولی یکی دو سال گذشته می توان به این تحلیل رسید که مسکن مهر نتوانست حتی ذره ای از افزایش قیمت مسکن در تهران و حتی دیگر شهرها جلوگیری کند. مکان یابی نادرست، بی کیفیتی خانه و سپس نارضایتی مردم از این نوع شهرسازی به خوبی نشان می دهد که این طرح به اهداف خود نرسید. دولت پیش پروژه ها را در اشلی بزرگ شروع کرد و نتیجه این شد که دیدیم ظرف شش سال گذشته وعده هایی که در خصوص ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال می دادند در کل به 100 هزار واحد مسکونی رسیده است. همین موضوع به خوبی نشان می دهد که ما چقدر با وعده هایی که داده شد فاصله داریم.

به تازگی مجلس بر خانه های خالی مالیات گذاشت. گفته می گردد که این طرح می تواند موجب عدم افزایش قیمت خانه گردد. باید توجه داشت که دولت هم به نوعی از این طرح یا قانون حمایت می نماید. آیا حقیقتا این طرح می تواند تاثیری بر عدم افزایش قیمت مسکن داشته باشد؟

به نظر می آید که دولت در این میان دچار خطای تحلیل شده است.نباید فراموش کرد که خانه های خالی در تهران به اندازه همه کلان شهرهای دیگر است و ما در کشورمان خانه خالی به آن شکلی که عنوان می گردد نداریم.باید توجه داشت که خالی بودن خانه ها هم به صورت دایمی نیست چرا که مسکن کالایی احتکارپذیر نیست. به بیان بهتر ورود این مقدار از خانه های خالی به گردونه بازار آنقدر نیست که بتواند از تکانه های قیمتی جلوگیری کند. بنابراین به نظر می اید در این میان خطای تحلیلی اجرا شده باشد.

منبع:شفاف

خبرنگاران: انتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه ای بازنشر می گردد.

منبع: تسنیم
انتشار: 14 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 29 شهریور 1400 گردآورنده: studiomerina.ir شناسه مطلب: 817

به "احتمال افزایش قیمت ناگهانی مسکن در سال 93 وجود دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتمال افزایش قیمت ناگهانی مسکن در سال 93 وجود دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید