اسپیس اکس؛ بالاخره راهی فضا شد

به گزارش استدیو مرینا، طرح حضور هزاران ماهواره استارلینک در مدار پایینی زمین باعث نگرانی بعضی از فضاشناسان شده است که می گویند این ماهواره ها باعث اختلال در دید آن ها خواهد شد و سرعت پیشرفت های علمی را کاهش خواهد داد.

اسپیس اکس؛ بالاخره راهی فضا شد

پرتاب ماهواره استارلینک از پایگاه فضایی کیپ کاناورال آمریکا

شرکت اسپیس اکس جدیدترین گروه از ماهواره های استارلینک را با موفقیت به فضا فرستاد. ارسال ماهواره ها در روز یکشنبه از کیپ کاناورال در ایالت فلوریدا انجام شد و تعداد کل ماهواره های استارلینک در مدار پایینی زمین را به بیش از 800 رساند؛ مجموعه ای که به اندازه کافی عظیم است تا اینترنتی پرسرعت را به زمین بتاباند.

ایلان ماسک، مدیرعامل اسپیس اکس، گفت این شرکت بنا دارد طی چند سال آینده ده ها هزار ماهواره استارلینک را به مدار پایینی زمین بفرستد و شبکه ای ایجاد کند که قادر است اینترنت پرسرعت با پهنای باند اختصاصی را برای 99 درصد از مناطق مسکونی زمین فراهم آورد.

تارنمای این شرکت نوشت: با عملکردی که فاصله بسیاری با اینترنت ماهواره های سابق دارد، به اضافه بهره جویی از شبکه ای دنیای که به ساختار های روی زمین محدود نیست، استارلینک اینترنت پرسرعت با پهنای باند اختصاصی را برای مناطقی که دسترسی نامطمئن یا گران قیمتی دارند یا کلا به اینترنت دسترسی ندارند، فراهم می آورد.

این شبکه همینک نیز در نقاطی از کانادا و شمال ایالات متحده در دسترس است و تعدادی از کاربران آن را آزمایش نموده اند.

امدادگران اضطراری ایالت واشنگتن، هات اسپات های اینترنت وای فای را با استفاده از شبکه استارلینک برای ساکنان شهر مالدن فراهم آوردند، چرا که بیشتر این شهر طی آتش سوزی های ماه سپتامبر سوخت و ویران شد.

یک قبیله دورافتاده از بومیان امریکایی نیز با استفاده از اینترنت استارلینک توانستند به آموزش از راه دور دست یابند و در دوران شیوع بیماری دنیا گستر ویروس کرونا دیدار هایی مجازی با پزشکان داشته باشند. پیش تر در ماه جاری میلادی، ایلان ماسک، مدیرعامل اسپیس اکس، گفت بعد از ارسال ماهواره ها در ماه اکتبر، مناطق گسترده تری امکان استفاده آزمایشی از این اینترنت خواهند داشت.

او توییت کرد: وقتی این ماهواره ها در موقعیت تعیین خود قرار بگیرند، قادر خواهیم بود امکان استفاده آزمایشی را در مناطق گسترده ای در شمال ایالات متحده و جنوب کانادا فراهم آوریم. کشور های دیگر هم، به محض آن که مجوز های قانونی دولت های آن ها را دریافت کنیم، به زودی به این فهرست اضافه خواهند شد.

طرح حضور هزاران ماهواره استارلینک در مدار پایینی زمین باعث نگرانی بعضی از فضاشناسان شده است که می گویند این ماهواره ها باعث اختلال در دید آن ها خواهد شد و سرعت پیشرفت های علمی را کاهش خواهد داد.

اسپیس اکس اکنون مشغول همکاری با رصدخانه ها و سازمان های فضاشناسی است تا راه هایی را برای کاهش تاثیر منفی ماهواره های خود پیدا کند. راه چاره های احتمالی شامل رنگ آمیزی پایین ماهواره ها به رنگ مشکی و کج کردن سلول های خورشیدی نصب شده بر روی آن است که تا انعکاس نور خورشید را به حداقل رساند.

در ماه اوت، صد ها فضاشناس زیر گزارش کارگاه مجموعه اول ماهواره ها را امضا کردند که می گفت هیچ ترکیبی از اقدامات اتخاذ شده نمی تواند به طور کامل جلو تاثیر این مجموعه از ماهواره ها را بر برنامه های علمی نسل های آینده بگیرد.

این نگرانی ها باعث آهسته شدن فرایند ارسال ماهواره های استارلینک شده است، اما به هر حال گروه بعدی ماهواره ها قرار است در 21 اکتبر به فضا ارسال گردد.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 26 آبان 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: studiomerina.ir شناسه مطلب: 1222

به "اسپیس اکس؛ بالاخره راهی فضا شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اسپیس اکس؛ بالاخره راهی فضا شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید