7 اشتباه رایج که در تهیه شیک پروتئین مرتکب می شوید

به گزارش استدیو مرینا، پروتئین در تمام اندام های بدن، از عضلات گرفته تا استخوان ، پوست و مو یافت می شود و به همین دلیل مهم است که به اندازه کافی مصرف شود. راه های مختلفی برای دریافت پروتئین وجود دارد که یکی از آن ها استفاده از شیک پروتئین است. شیک پروتئین از ترکیب پودر پروتئین با آب یا سایر مایعات تهیه می شود. البته با توجه به هدف و ذائقه می توان مواد دیگری هم به آن اضافه کرد.

7 اشتباه رایج که در تهیه شیک پروتئین مرتکب می شوید

بیشتر مردم برای تأمین پروتئین مورد نیاز خود به شیک پروتئین نیاز ندارند، اما اگر به غذاهای پرپروتئین دسترسی ندارید یا رژیم غذایی به تنهایی نمی تواند نیاز شما را برآورده کند، می توانید به سراغ شیک های پروتئین بروید. استفاده از شیک پروتئین به کنترل وزن و عضله سازی کمک می کند، اما بین شیک های سالمی که شما را سیر نگه می دارند و شیک های ناسالمی که مملو از قند هستند، مرز باریکی وجود دارد.

برای اینکه یک شیک پروتئین سالم داشته باشید و بیشترین بهره را از آن ببرید، این مقاله از خبرنگاران مگ را تا خاتمه بخوانید. در این مطلب قصد داریم شما را با هفت اشتباه رایج که بعضی افراد هنگام تهیه شیک پروتئین مرتکب می شوند، آشنا کنیم.

1. شیک پروتئین شما به مقدار کافی سیرکننده نیست

شیک پروتئین نباید جایگزین وعده اصلی غذا شود، اما باید به مقدار کافی سیرکننده باشد، به طوری که مصرف آن بتواند تا وعده غذایی بعدی از گرسنه شدن شما جلوگیری کند. شما نباید بعد از مصرف شیک پروتئین همچنان احساس گرسنگی داشته باشید. در غیر این صورت، احتمالاً در وعده غذایی بعدی پرخوری می خورید یا در میان وعده ای که پس از نوشیدن شیک پروتئین می خورید، کالری زیادی به شکل قند و چربی دریافت می کنید.

نحوه اصلاح این اشتباه

در شیک پروتئین باید بین چربی، کربوهیدرات و پروتئین تعادل وجود داشته باشد تا برای مدت طولانی سیر بمانید. توصیه می شود با اضافه کردن میوه و سبزی مثل اسفناج یا حتی گل کلم فیبر نوشیدنی خود را افزایش دهید. با استفاده از ماست یونانی و پودر پروتئین می توانید مقدار پروتئین شیک را بالا ببرید و با افزودن چربی های سالم مانند کره ی آجیل، دانه چیا یا دانه بزرک آن را به یک نوشیدنی سیرکننده تبدیل کنید.

2. از پودر به عنوان تنها منبع پروتئین استفاده می کنید

وقتی به تهیه شیک پروتئین و اجزای تشکیل دهنده آن فکر می کنید، احتمالاً پودر پروتئین اولین چیزی است که به فکر تان خطور می کند. اما استفاده از پودر تنها راه افزایش دریافت پروتئین نیست. حتی مجبور نیستید که حتماً از این محصولات برای تهیه شیک استفاده کنید.

غذاهای سالم مانند آجیل، جو دوسر، توفو و… بدون اینکه تأثیر منفی روی طعم نوشیدنی داشته باشند، می توانند مقدار پروتئین شیک را افزایش دهند. این غذاها اغلب در مقایسه با پودرهای پروتئین از نظر هزینه مقرون به صرفه تر هستند. علاوه بر این، نسبت به پودرها ویتامین و مواد معدنی بیشتری در اختیار بدن شما قرار می دهند.

نحوه اصلاح این اشتباه

منابع پروتئینی سالم، از جمله ماست یونانی، کره بادام زمینی و دانه ها را به نوشیدنی خود اضافه کنید.

3. شیک پروتئین را جایگزین وعده اصلی غذا می کنید

بسکمک از کارشناسان استفاده از شیک پروتئین را به عنوان وعده اصلی غذا توصیه نمی کنند. چون این کار شما را از مصرف غذاهای کامل و غنی از مواد مغذی محروم می کند. شیک پروتئین ویژگی های یک وعده اصلی را ندارد و علاوه بر این اگر تعادل پروتئین، چربی و کربوهیدرات در تهیه آن رعایت نشده باشد، نمی تواند شما را برای مدت طولانی سیر نگه دارد.

نحوه اصلاح این اشتباه

از خوردن شیک پروتئین در بین وعده های غذایی لذت ببرید، اما آن را جایگزین وعده اصلی نکنید. اگر شیک پروتئین به مقدار کافی سیرکننده باشد، تا وقتی که زمان صرف وعده اصلی فرا برسد، گرسنگی شما را کنترل می کند.

4. پودر پروتئین را به درستی انتخاب نمی کنید

اگر تصمیم دارید برای تهیه شیک از پودر پروتئین استفاده کنید، باید اهداف تغذیه ای، ترجیحات شخصی و شرایط سلامتی خود را در نظر بگیرید. به خاطر داشته باشید که کارکرد غذاها و مکمل ها برای همه افراد یکسان نیست. این روزها محصولات متنوعی برای رفع نیازهای غذایی مختلف تولید می شود، به عنوان مثال، محصولات پرکالری، بدون گلوتن یا مناسب افراد وگان.

علاوه بر این، برای افراد مبتلا به حساسیت غذایی هم محصولات مناسبی وجود دارد. در صورتی که به تخم مرغ حساسیت دارید، باید از مصرف پودر پروتئین حاوی سفیده تخم مرغ خودداری کنید. اگر نسبت به لبنیات حساس هستید، مصرف پودرهای حاوی پروتئین وی (whey) می تواند باعث معده درد یا مسائل گوارشی شود.

نحوه اصلاح این اشتباه

همیشه اطلاعات تغذیه ای درج شده روی بسته بندی پودر پروتئین و شیک های آماده را بخوانید و از محصولاتی استفاده کنید که متناسب با نیازهای تغذیه ای شما باشند.

5. از شیرین کننده های مصنوعی استفاده می کنید

ممکن است استفاده از شیرین کننده های مصنوعی یا قندهای رژیمی را در تهیه شیک پروتئین یک راه حل عالی برای کاهش کالری دریافتی بدانید، اما این محصولات بیشتر از اینکه مفید باشند، مضرند. تحقیقات نشان می دهد که غالباً افراد در مصرف غذاهای حاوی شیرین کننده مصنوعی زیاده روی می کنند، چون آن را نسبت به قند گزینه سالم تری می دانند.

علاوه بر این، شیرین کننده های مصنوعی علیرغم شهرتی که در کاهش دریافت قند دارند، به جای کاهش وزن باعث افزایش وزن می شوند. یک پژوهش علمی نشان داده است که بین مصرف شیرین کننده هایی مانند آسپارتام و سوکرالوز با افزایش خطر چاقی، مسائل قلبی و دیابت نوع 2 ارتباط وجود دارد. حتی اگر هدف شما از نوشیدن شیک پروتئین کاهش وزن نیست، باید بدانید که راه های سالم تری برای شیرین کردن آن وجود دارد.

نحوه اصلاح این اشتباه

برای اینکه شیک پروتئین طعم بهتر و شیرین تری داشته باشید، به سراغ میوه ها و منابع طبیعی قند مثل موز، آناناس و عسل بروید.

6. از شیک های پروتئین آماده استفاده می کنید

شیک های پروتئینی آماده برای زمانی که وقت تان کم است مفید هستند، اما مراقب آن هایی که ادعاهای عجیب و غریب دارند، باشید. هیچ مدرکی برای بیشتر این ادعاها وجود ندارد. علاوه بر این، بیشتر این محصولات با مواد خوش طعمی تهیه می شوند که مزیت خاصی برای سلامتی ندارند.

نحوه اصلاح این اشتباه

اگر شیک پروتئینی خود را در خانه تهیه نمی کنید، حتماً اطلاعات تغذیه ای روی برچسب محصول را به دقت بخوانید و از مصرف شیک های حاوی شیرین کننده مصنوعی و افزودنی غذایی کاراگینان خودداری کنید. همچنین اگر نسبت به لبنیات حساس هستید، از مصرف محصولات حاوی لاکتوز (قند شیر) بپرهیزید.

7. کالری را دست کم می گیرید

حتی اگر برای تهیه شیک از بهترین پودر پروتئین و مجموعه ای از غذاهای سالم مثل میوه ها، سبزیجات و آجیل استفاده کنید، باز هم احتمال دارد با مصرف آن کالری اضافی دریافت کنید. هنگام درست کردن شیک ممکن است وسوسه شوید و بعضی از مواد را بیش از اندازه مورد نیاز به نوشیدنی خود اضافه کنید، به خصوص اینکه نوشیدنی ها و غذاهای مایع کمتر از غذاهای جامد باعث احساس سیری می شوند.

نحوه اصلاح این اشتباه

برای تهیه شیک پروتئین دقیقاً طبق رسپی و دستورالعمل رفتار کنید و مطمئن شوید که هر یک از مواد اولیه را به مقدار به آن اضافه می کنید.

کلام پایانی

افزایش دریافت پروتئین یک استراتژی عالی برای کاهش وزن و عضله سازی محسوب می شود. بیشتر افراد می توانند از طریق منابع غذایی و بدون مصرف شیک، پروتئین کافی دریافت کنند. اگر این کار برایتان امکان پذیر نیست، استفاده از شیک افزایش دریافت پروتئین را برای شما راحت تر می کند. چنانچه شیک پروتئین به درستی و با مواد سالم تهیه شود، به کنترل اشتها، افزایش متابولیسم و عضله سازی کمک می کند، اما زیاده روی در مصرف این نوشیدنی یا درست کردن آن با مواد ناسالم برای سلامتی مضر است.

این مطلب صرفا جنبه آموزش و اطلاع رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه های این مطلب حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه رفع مسؤولیت خبرنگاران مگ را بخوانید.

منبع: livestrong

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 10 مرداد 1401 بروزرسانی: 10 مرداد 1401 گردآورنده: studiomerina.ir شناسه مطلب: 2065

به "7 اشتباه رایج که در تهیه شیک پروتئین مرتکب می شوید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "7 اشتباه رایج که در تهیه شیک پروتئین مرتکب می شوید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید