اپلیکیشن ایرانی محله های کرونایی را معین می کند

به گزارش استدیو مرینا، دکتر علی شریفی زارچی عضو هیئت علمی دانشگاه مهندسی کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف و مجری طرح اپلیکیشن ماسک در گفتگو با خبرنگاران اظهار کرد: با شیوع بیماری کرونا در کشور در صدد برآمدیم تا اپلیکیشنی طراحی کنیم که باعث حفظ سلامت افراد سالم و جلوگیری از شیوع هر چه بیشتر کرونا در میان افراد شود.

اپلیکیشن ایرانی محله های کرونایی را معین می کند

وی در خصوص اپلیکیشن ماسک که تا به امروز یک میلیون نفر آن را روی تلفن های همراه خود نصب کرده اند، گفت: با نصب این نرم افزار، رفت و آمدهای فرد تحت کنترل قرار می گیرد به طوری که کمک می کند بهتر از سلامتی خود محافظت کنیم و رفت و آمد در یک منطقه و افراد بیمار را تحت نظر و کنترل داشته باشیم.

شریفی با تاکید بر اینکه محلی که فرد بیمار رفته باشد با استفاده از این اپلیکیشن، تعیین می شود، مطرح نمود: اگر فردی این اپلیکیشن را نصب کند و بعد مبتلا به ویروس کرونا شود، اماکنی که از آنها عبور کرده تعیین می شود و افراد دیگری که سالم هستند می توانند از این اماکن مطلع شوند.

تشخیص احتمال گسترش کرونا در یک منطقه

وی خاطر نشان کرد: در واقع تعیین شدن اماکن آلوده در یک منطقه یا محل زندگی فرد خیلی مهم است؛ طبق برآوردهایی که داشتیم مشاهده کردیم مناطقی که رفت و آمد بالا بوده میزان شیوع بیماری هم افزایش یافته است.

تعیین علائم بالینی بدن در نرم افزار ماسک

شریفی با بیان اینکه در این نرم افزار 11 پارامتر از علائم بیماری در بدن فرد تعیین شده، گفت: پارامترهایی همچون دمای بدن، سرفه، گلودرد، احساس ضعف و بی حالی، تعداد تنفس در دقیقه، میزان حبس نفس و … در این اپلیکیشن تعیین شده است که از این طریق به کاربر میزان مخاطره بیماری را اطلاع می دهد.

وی با تاکید براینکه تعداد این پارامترها نسبت به سایر اپلیکیشن ها بیشتر و کامل تر است، بیان نمود: با شدت یافتن علائم فرد، اپلیکیشن پیشنهاد می دهد که فرد به مراکز درمانی مراجعه کند؛ در واقع اطلاع رسانی به کاربر در خصوص علائمش هدفمند می شود.

مجری طرح با بیان اینکه موضوع توسعه نرم افزار درباره کرونا در ایران به عنوان سومین کشور دنیا شروع شده است، بیان نمود: کشورهای چین و کره جنوبی پیش از ما شروع کردند آن هم به این دلیل بوده که شیوع بیماری کرونا در این کشورها زودتر از کشور ما بوده است.

پوشش بیش از یک میلیون جمعیت توسط نرم افزار

به گفته شریفی، در حال حاضر هم این اپلیکیشن که توسط تیمی از داوطلبان دانشگاه شریف طراحی شده با تعامل وزارت بهداشت، به مردم ارائه شده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف با تاکید بر اینکه نزدیک به یک میلیون نفر این نرم افزار را نصب کردند، بیان نمود: یک فرد می تواند اطلاعات اعضای خانواده خود را نیز در این اپلیکیشن وارد کند و با توجه به این موضوع اطلاعات بیش از یک میلیون نفر توسط نرم افزار پوشش داده شده است.

ضرورت نصب اپلیکیشن

شریفی با اشاره به ضرورت نصب این اپلیکیشن گفت: با توجه به اینکه اگر فردی مبتلا به کرونا باشد ولی هنوز این بیماری در فرد هویدا نشده ولی ناقل بیماری است، نیاز است که این اپلیکیشن نصب شود زیرا می تواند مانع از انتقال بیماری به صدها هزار نفر شود.

به گفته مجری طرح، وقتی فردی مبتلا به بیماری شود آن منطقه یا محل بدون اینکه تعیین شود چه کسی مبتلا به کرونا شده، تعیین می شود تا افراد ساکن آن منطقه مطلع شوند.

حفظ حریم خصوصی افراد

شریفی با بیان اینکه در استفاده از این اپلیکیشن نیازی به آنلاین بودن نیست، بیان نمود: این اپلیکیشن با اخذ اجازه از کاربر اطلاعات را ثبت می کند؛ در هر مرحله نیاز به کسب اجازه از کاربر وجود دارد.

وی با بیان اینکه برخی اماکن مانند شهرداری در این اپلیکیشن تعیین شده اند، گفت: کاربر می تواند هم به صورت آنلاین و هم بعد از آنلاین شدن، اطلاعات مکان هایی که در طول روز حضور داشته را به نرم افزار بدهد.

عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف تاکید کرد: البته نیازی نیست که مدام کاربر به اپلیکیشن مراجعه کند تا مراجعه به مکان ها را تعیین کند؛ این گزینه ها برای کاربر وجود دارد که آنلاین تعیین شود یا اطلاعات وارد شود.

به گفته مجری طرح، وقتی که کاربر به اینترنت وصل نباشد به محض وصل شدن، مکان ها را با حفظ حریم خصوصی کاربر به دیتا بیس منتقل می کند.

امکان ثبت اطلاعات ارتباط با افراد با بلوتوث

شریفی خاطر نشان کرد: ما جز کشورهایی بودیم که بحث بلوتوث را در این اپلیکیشن شروع کردیم زمانی که ما به این موضوع پرداختیم، چین و کره جنوبی بلوتوث را اسکن نمی کردند.

عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف با اشاره به استفاده از بلوتوث در این اپلیکیشن گفت: بلوتوث تماس های نزدیک و در فاصله کمتر از 10 متر را با افرادی که کاربر ملاقات داشته تعیین می کند. در واقع موارد و ملاقات های نزدیک با بلوتوث در اپلیکیشن ثبت می شوند.

به گفته وی، کشورهای دیگر همچون سنگاپور بعد از ما شروع به توسعه بلوتوث در این زمینه کردند.

تقاضاهای کشورهای خارجی برای نصب اپلیکیشن ایرانی

وی با بیان اینکه در حال حاضر انگلستان، کانادا و امریکا در حال توسعه این اپلیکیشن هستند، مطرح نمود: در حال حاضر نامه هایی از چندین متخصص کشورهای مختلف داشتیم که علاقمند هستند از این اپلیکیشن استفاده کنند و آن را در کشورهای عربی و انگلیسی توسعه دهند.

شریفی تاکید کرد: اولویت ما کشور خودمان است ولی اگر کشوری متقاضی باشد به خاطر مسئولیت انسانی قطعاً با آنها همکاری خواهیم کرد.

انجام کار تیمی و کاملاً داوطلبانه

شریفی با تاکید بر اینکه این کار کار دانشگاهی و مردمی بوده، گفت: ما به عنوانی بخشی از بدنه مهندسی دوش به دوش بقیه مردم که در این بحران داوطلبانه وارد شدند این اپلیکیشن را توسعه دادیم.

وی با بیان اینکه معاونت علمی و فناوری و صندوق نوآوری و شکوفایی در ابتدای کار تمایل به تقبل هزینه های توسعه این اپلیکیشن داشتند، بیان نمود: اما تیم ما داوطلبانه این کار را انجام داد و مبلغی برای این کار قبول نکردیم.

عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف ادامه داد: اما حمایت های معاونت علمی به صورت معنوی بود به صورتیکه هماهنگی با دستگاه های اجرایی و جلب اعتماد دستگاه های ذیربط همچون وزارت بهداشت و صداوسیما و… را انجام داده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 30 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: studiomerina.ir شناسه مطلب: 921

به "اپلیکیشن ایرانی محله های کرونایی را معین می کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اپلیکیشن ایرانی محله های کرونایی را معین می کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید