اگر تابه حال بختتان باز نشده، این مطلب را بخوانید ، بخت گشایی به روش علمی

به گزارش استدیو مرینا، تابه حال برایتان خواستگار آمده؟ اصلاً شده یکی از همکارنتان یا مردهای فامیل از شما بپرسند که قصد ازدواج دارید؟ اگر جوابتان به این سؤال ها منفی است، تابه حال به این فکر کرده اید که چرا با وجود همه توانایی هایتان، هیچ وقت موقعیتی جدی برای ازدواج کردن سراغ شما نیامده؟

اگر تابه حال بختتان باز نشده، این مطلب را بخوانید ، بخت گشایی به روش علمی

دکتر حسن عسگری فر، روانشناس می گوید اگر با گارد بسته با آدم ها روبه رو شوید و درهای ارتباط را ببندید، به این زودی از دنیای مجردها بیرون نخواهید آمد. از نظر او، برای ساختن یک زندگی پیروز، قبل از هر چیز باید خودتان را بشناسید و در قدم بعد باید خود را با برداشتن گام های مناسب به آدم ها معرفی کنید.

خیال باف هستید؟

اصلی ترین مسئله ای که باعث می شود تنها بمانید، منتظر نشستن برای آمدن یک مورد ویژه است. شمایی که به هیچ خواستگاری فکر نمی کنید تا مرد رؤیایی که از نظرتان هیچ وقت با او دچار مشکل نخواهید شد از راه برسد، شانس های زیادی برای شناختن آدم ها را از دست می دهید.

اگر آن قدر منتظر این مورد آرمانی هستید که هیچ خواستگاری را نمی پذیرید، بعید نیست که تنهایی تان از این هم طولانی تر شود. در چنین شرایطی شما فرصت آشنایی با کسانی که می توانند همراه خوبی برایتان باشند را تنها به خاطر در نظر گرفتن معیارهای ظاهری از دست می دهید.

وقتی در همان نگاه اول حکم می دهید که این مرد قطعاً به درد من نمی خورد و چشم هایتان را روی واقعیت های دیگری که می توانند تصمیمتان را تغییر دهند می بندید، زمینه را برای طولانی شدن تنهاییتان فراهم می کنید. اگر نمی خواهید گرفتار تنهایی همیشگی شوید و شریکی را برای زندگیتان پیدا کنید، از چنین پیش داوری هایی دست بردارید و فرصت بررسی بیشتر را از خودتان دریغ نکنید.

ریسک نمی کنید؟

شمایی که مدام می گویید این خواستگار بد نبود اما به دلم هم ننشست، خودتان را از فرصت بیشتر شناختن شخصیت حقیقی اش محروم می کنید. اگر گزینه هایی را که فکر می کنید ویژگی های مثبتی دارند، به خاطر کامل و بی عیب نبودن رد نکنید، قطعاً زودتر همراهی را که در کنارش آرامش داشته باشید، پیدا خواهید کرد.

واقعیت این است که تکیه بر ویژگی های ظاهری، نمی تواند چیزهای زیادی را در مورد شخصیت آدم ها با شما در میان بگذارد. اگر احساس می کنید فرد مقابلتان بخشی از معیارهایی را که در فکرتان بوده دارد، می توانید نشست های خانوادگی برگزار کنید، با هم بیرون بروید و صحبت کنید و در چند جلسه، برای شناخت بیشتر شخصیتش تلاش کنید.

اگر در جلسه اول هیچ سنخیتی میان خودتان و او نمی بینید، قطعاً دلیلی برای بیشتر کردن ارتباط وجود ندارد؛ اما در صورتی که حداقل هایی را در وجودش می بینید، باید فرصت آزمون وخطا را به وجود بیاورید و این گزینه را بیشتر بررسی کنید. شاید با شناخت بیشتر او، ایرادهایی که در ظاهر دلسردتان کرده بود، در نظرتان کمرنگ شود و احساس کنید این مرد همان کسی است که می توانید در کنارش خوشبخت شوید.

از شکست نترسید

تصور نکنید که اولین فردی که فرصت آشنا شدن با او را به خودتان می دهید، باید آخرین مرد زندگی تان باشد. شما قرار نیست در همان نگاه اول به خواستگاری او جواب مثبت یا منفی دهید. بلکه باید به درخواستش برای آشنایی بیشتر پاسخ دهید و در صورتی که جوابتان بله بود، با برگزار کردن نشست های خانوادگی بیشتر و نشستن پشت میز گفت وگو، آینده این رابطه را موردبررسی قرار دهید.

در هر حال باید بپذیرید که قرار نیست کسی که برای شناختنش قدم برمی دارید، همان فردی باشد که یک عمر می خواهید در کنارش زندگی کنید. از اینکه بعد از چند روز یا چند هفته گفت وگو، احساس کنید این فرد به دردتان نمی خورد واهمه ای نداشته باشید و از این فرصت برای بیشتر کردن تجربیات و مهارت های ارتباطیتان استفاده کنید. شاید فردی که چند جلسه با او گفت وگو کرده اید، گزینه خوبی برای ازدواج نباشد، اما در جریان همین گفت وگوها، هم خودتان را بیشتر شناخته اید و هم معیارهای دقیق تری را برای بررسی گزینه های بعدی پیدا کرده اید.

خودتان را نمی شناسید؟

یکی از مسائل اصلی که باعث ناکامی در روابط می شود، پایین بودن مهارت های فردی است. زن و مردی که گمان می کنند باید همه ابزارهای آسایششان فراهم باشد تا تصمیم به ازدواج بگیرند، فرصت های زیادی را از دست می دهند. اگر شما تصور می کنید با کامل تر شدن و دست یافتن به موقعیت اجتماعی و مالی بهتر، با گزینه های بهتری برای ازدواج روبه رو می شوید، در اشتباهید.

شما قبل از گرفتن هر تصمیمی، باید خودتان را بشناسید و بدانید که نه با رسیدن به پیروزیت هایی که در فکر دارید، بلکه در صورت بالا بودن مهارت های ارتباطیتان، می توانید با فردی از هر طبقه دیگری ازدواج کنید؛ اما پیش شرط این اتفاق، واقع بین بودنتان است.

زنی که با وجود پایین بودن مهارت های ارتباطی، به خاطر زیبایی اش هواداران فراوانی دارد، به اشتباه تصور می کند که با هر کسی و در هر طبقه ای می تواند ازدواج کند؛ اما واقعیت این است که همه آن هواداران، در پی ازدواج نیستند و کسی که قصد ازدواج کردن با او را دارد، وقتی از نزدیک با این فرد آشنا می شود و مهارت های ارتباطی اش را پایین می بیند، نظرش را تغییر می دهد؛ پس خودتان را بشناسید، از نقطه ضعف هایتان باخبر شوید و برای کمرنگ کردنشان تلاش کنید.

چراغ ها را روشن کنید

وقتی در روابط اجتماعی قرار می گیرید، تنها مهم نیست که شما احساس کنید یک نفر می تواند گزینه خوبی برای آشنایی باشد. اینکه شما بتوانید این احساس را به او هم منتقل کنید، اهمیت بیشتری دارد. نگران نباشید! قرار نیست از هنجارها و چارچوب هایی که به آن ها باور دارید فاصله بگیرید؛ اما باید پیش داوری های و فکریت های منفی خود را کنار بگذارید و با نشانه هایی به دیگران ثابت کنید که نظر منفی در مورد ازدواج ندارید. کم نیستند کسانی که می گویند هیچ کس از آن ها خواستگاری نکرده و تا به حال هیچ موردی برای ازدواج سراغشان نیامده است.

تفاوت آن ها با آدم هایی که همیشه گزینه هایی برای بررسی کردن دارند، چیست؟ به نظر می رسد تفاوت در برخوردهای اجتماعی این دو گروه است. آدم هایی که پیش فرضشان این است که در روابط عاطفی قرار است آسیب ببینند یا اینکه تصور می کنند لایق پذیرفته شدن نیستند، ناخودآگاه با گارد بسته به روابط اجتماعی وارد می شوند و این پیام را به دیگران می دهند که سراغ من نیایید؛ جواب من به شما منفی است.

کمک بگیرید

اگر شما هم یکی از کسانی هستید که ناخودآگاه پیام های منفی به دیگران می فرستید و به خاطر همین تا امروز تنها مانده اید، چاره ای جز مراجعه به روان شناس و تحلیل باورهای و شخصیتتان ندارید. روان شناس باید به شما بگوید چطور آدمی هستید و با اطلاعاتی که از او می گیرید، به خودشناسی دست پیدا می کنید.

شاید با این تحلیل ها، مشخص شود که فرد ذاتاً مضطربی هستید که میان خودتان و دیگران دیوار می کشید. شاید هم از آدم هایی باشید که سخت اعتماد می کنند اما وقتی به فردی بله می گویند به سرعت همه اطلاعات شخصی و خانوادگی شان را در اختیارش قرار می دهند. آدم هایی که نمی توانند اعتماد کنند و آدم هایی که بیش از اندازه زود اعتماد می کنند، همیشه در معرض آسیب های عاطفی هستند.

یادتان نرود که ایجاد ارتباط قدم اول است و در طول یک رابطه، شما با نوسان های خلقی، رفتاری و هیجانی زیادی روبه رو خواهید شد و با مشاهده این نوسان ها و ارزیابی واکنش های فرد مقابل، به شناختی در مورد او دست خواهید یافت؛ اما این شناخت در طول یک رابطه حاصل می شود. پس تا آن زمان به جای اینکه همه اطلاعات با ارزش زندگی تان را به فرد مقابل بدهید، برای شناختنش و گرفتن اطلاعات از او تلاش کنید.

دوستم داره... دوستم نداره...

اگر دوستم داشته باشد، برایم گل می آورد، تولدم یادش می ماند و روزی چند بار شماره ام را می گیرد. شما چقدر با این جمله موافق هستید؟ شما هم معتقدید وقتی که پای عشق به میان می آید، صدای عمل بلندتر از حرف است و کسی که دوستتان دارد، با رفتارهایش می تواند این احساس را به شما نشان دهد؟

ما همیشه برای نشان دادن رفتارهای عاشقانه از قبل برنامه ریزی نمی کنیم. گاهی در همان لحظه فکری به سرمان می زند و برایش یک شاخه گل می خریم و گاهی در آینده نزدیک فکرمان را عملی می کنیم و فردا ظهر او را برای نهار به رستوران محبوبش می بریم؛ اما برخی رفتارهای عاشقانه هم در همان لحظه ای که به فکر می رسند انجام نمی شوند. برای مثال، ما برنامه می ریزیم که کارهای خانه را همراه هم انجام دهیم و با این همکاری برنامه ریزی شده، عشقمان را نشان دهیم یا اینکه ماه ها به این فکر می کنیم که برای تولد امسالش، ساعتی را که دوست دارد، برایش بخریم و خوشحالش کنیم.

از نظر محققان اگر می خواهید بفهمید که عاشقتان هست یا نه، بیشتر باید به رفتارهای پیش بینی نشده و خودجوشش توجه کنید. اینکه او در یک لحظه و بدون برنامه ریزی قبلی چطور عشقش را نثار شما می کند، به نظر محققان، این کار نسبت به هدیه ای که با ماه ها برنامه ریزی برای تولدتان می خرد، رفتار عاشقانه تری است و احساس حقیقی و عمیق او به شما را نشان می دهد.

با این وجود اگر رفتارهای پیش بینی شده ای مثل خرید هدیه یا کمک کردن در کارهای خانه برایتان مهم است، بیشتر از آنکه انتظار داشته باشید عشق، همسرتان را به انجامشان مجبور کند، باید با یادآوری کردن خواسته هایتان به او وارد عمل شوید. اگر در این موارد کاری از دست عشق برنیاید، قطعاً از شما و یادآوری هایی که می کنید، برمی آید.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 29 مرداد 1402 بروزرسانی: 29 مرداد 1402 گردآورنده: studiomerina.ir شناسه مطلب: 2239

به "اگر تابه حال بختتان باز نشده، این مطلب را بخوانید ، بخت گشایی به روش علمی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اگر تابه حال بختتان باز نشده، این مطلب را بخوانید ، بخت گشایی به روش علمی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید