تکنولوژی فعلی صنعت غذایی کشور باید بومی سازی گردد

به گزارش استدیو مرینا، به گزارش خبرنگاران به نقل از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دکتر سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری و دکتر سیروس وطن خواه رئیس مرکز همکاری های تحول و پیشرفت ریاست جمهوری صبح امروز سه شنبه 9 دی ماه 99 از دستاوردهای طرح جامع سلامت ملی در مرکز تحقیقات سلامت غذا دانشگاه بازدید کردند.

تکنولوژی فعلی صنعت غذایی کشور باید بومی سازی گردد

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در این بازدید، بحث اهمیت صنعت غذا در کشور را همچنان مغفول دانست و گفت: دستاوردهای این حوزه باید تجاری سازی گردد تا موثر باشد. در کشور فرهنگ غذایی متنوعی حاکم است که نباید با گسترش واردات، این فرهنگ مغفول بماند.

وی گفت: باید از ظرفیت محققین و شرکت های دانش بنیان در راستای پایبندی به فرهنگ غذایی کشور استفاده گردد و شرکت ها باید تکنولوژی فعلی این صنعت را بومی سازی نمایند.

ستاری کاهش نوآوری ها و کیفیت در حوزه غذا را ناشی از حمایت های بیش از حد در حوزه واردات دانست و اضافه نمود: نتیجه این امر افزایش سموم در مواد غذایی و به خطر افتادن سلامت مردم است. تایید امنیت غذا باید به صورت جدی دنبال گردد.

وی با اشاره به حجم 3.5 میلیارد دلاری واردات در صنعت مرغ، تاکید نمود: این اقدام سالانه، واردات حجم بالایی از کنجاله و ذرت را به کشور تحمیل می نماید که احتیاج به بازنگری جدی دارد.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری توجه به امنیت غذا از اهداف اصلی این معاونت برشمرد و گفت: یکی از مهمترین مباحث امنیت غذا شناسایی و تشخیص اصالت و کیفیت مواد غذایی است.

وی گفت: قبل از راه اندازی مرکز تحقیقات سلامت غذا دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و گسترش آزمایشگاه ها، قابلیت تشخیص کمتر از 30 سم وجود داشت اما اکنون بیش از 430 نوع سم قابل شناسایی هستند.

ستاری با تاکید بر تاثیر اجرای برنامه جامع سلامت ملی بر ایجاد بازار در کشور، اضافه نمود: به عنوان مثال تشخیص ژلاتین حلال در مبادی ورودی می تواند بازار عظیمی برای صنایع غذایی در کشور ایجاد کند. این پروژه های کوتاه مدتی که روی زمین است را باید به سرعت به نتیجه برسانیم.

وی با اشاره به یکی از دستاوردهای این طرح مبنی بر تشخیص حلال بودن یا نبودن ذبح انواع گوشت تاکید نمود: این بحث بسیار جدی است و باید به صورت پروژه و برند در سطح بین المللی معرفی گردد. باید از ظرفیت موجود در کشور و محققین برجسته نهایت استفاده را ببریم.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 15 بهمن 1399 بروزرسانی: 15 بهمن 1399 گردآورنده: studiomerina.ir شناسه مطلب: 1377

به "تکنولوژی فعلی صنعت غذایی کشور باید بومی سازی گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تکنولوژی فعلی صنعت غذایی کشور باید بومی سازی گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید