حقایقی جالب و عجیب درباره جهان که احتمالاً چیزی از آن ها نشنیده اید

به گزارش استدیو مرینا، چرا آهو های ماده به صدای گریه نوزاد انسان عکس العمل نشان می دهند؟ چرا گاهی اوقات یادمان می رود کجا می خواستیم برویم و چه می خواستیم بکنیم؟ چرا فرعون مصر پاسپورت لازم دارد؟ سؤال برای پرسیدن زیاد است و خوشبختانه جواب همه شان را داریم.

حقایقی جالب و عجیب درباره جهان که احتمالاً چیزی از آن ها نشنیده اید

با چند حقیقت جالب و عجیب درباره جهان همراه باشید.

1- هر کسی، مرده یا زنده، برای سفر به فرانسه باید پاسپورت داشته باشد

به همین خاطر دولت مصر مجبور شد برای رامسس دوم، فرعون مصر پاسپورت بگیرد تا بتوانند پیکرش را برای بازسازی به فرانسه ببرند. علاوه بر این، وقتی هواپیمای حامل پیکر رامسس دوم در پاریس بر زمین نشست، با احترام به استقبال آن رفتند.

2- ناف هر کس منحصر به خود او است

نزدیک به 2،400 گونه باکتری در ناف ما زندگی می نماید و بیش از نیمی از آن ها ممکن است هنوز ناشناخته باشد؛ و ترکیب همین باکتری ها است که ناف ما را منحصر به فرد می نماید. حتی یک بار دانشمندان در ناف یک شخص باکتری ای کشف کردند که فقط در خاک کشور ژاپن وجود دارد و این در حالی بود که آن شخص نه هرگز به این کشور سفر نموده بود و نه ارتباطی با آن داشت.

3- آهو های ماده با شنیدن صدای گریه نوزاد انسان به طور غریزی فوراً به یاری می فرایند

علت این مسأله آن است که صدای گریه نوزاد انسان در همان محدوده فرکانس صدای گریه بچه آهو ها قرار گرفته است. این مسأله در خصوص بسیاری از پستانداران از جمله انسان صدق می نماید. ما انسان ها وقتی صدای گریه یک نوزاد، بچه گربه یا توله سگ را می شنویم، بخشی از مغزمان که مسئولیت واکنش به آن را دارد، فعال می شود و ما را وا می دارد فوراً به یاری آن موجود کوچک برویم.

جالب آنکه صدای آژیر آمبولانس یا ماشین پلیس هم همان فراکانس را دارد و به همین خاطر در افراد حس مسئولیت پذیری ایجاد می نماید و آن ها را به یاری وامی دارد.

4- بی دلیل نیست که تا وارد اتاق می شویم یادمان می رود برای چه کاری به آنجا آمده ایم

به گفته روانشناسان، عبور از درگاه باعث فعال شدن چیزی به نام اثر درگاه می شود - مکانیسمی که به تقسیم یک گروه از خاطرات از یکدیگر یاری می نماید.

به محض گذشتن از درگاه یک اتاق، مغز افکاری که در اتاق قبلی داشتیم را بایگانی می نماید و برای افکار و خاطرات اتاق جدید جا باز می نماید. به لطف این اثر است که می توانیم به راحتی از کاری به کاری دیگر برویم و اطلاعاتی که مغز دریافت نموده را سامان دهیم.

5- زاغ ها از ما انسان ها بیشتر از عدالت سردرمی آورند

زاغ ها تقریباً همواره باهم کار می نمایند و غذایی که به دست می آورند را به طور مساوی با یکدیگر تقسیم می نمایند. اگر یکی از زاغ ها غذای بیشتری برای خود بردارد، بقیه زاغ ها فوراً اعتمادشان را به پرنده متقلب از دست می دهند و همکاری خود را با آن قطع می نمایند.

6- یک بار هنگام عبور ژولیوس سزار از دریای اژه، دزدان دریایی او را گرفتند و در ازای آزادی اش 600 کیلوگرم نقره طلب کردند

طبق اسناد و مدارک، سزار وقتی خواسته آن ها را شنید بسیار عصبانی شد، چون به نظرش ارزشش بیشتر از این ها بود و آن ها را وادار کرد قیمت را بالا ببرند و 1،500 کیلوگرم نقره بخواهند.

در زمانی که رومی ها مشغول تهیه این پول بودند، سزار با دزدان دریایی شطرنج بازی می کرد، برایشان شعر و آواز می خواند و با آن ها مثل رعیتش رفتار می کرد. با وجود این رفتار محبت آمیز، سزار به آن ها هشدار داد به محض آزاد شدن برمی شود و آن ها را به سزای عمل شان می رساند. از قرار معلوم دزدان دریایی حرف هایش را باور نکردند، اما سزار سر حرفش ماند. وقتی در ازای دریافت پول آزادش کردند، ناوگان دریایی اش را جمع کرد و به جزیره ای که در آن زندانی اش نموده بودند برگشت، دزدان دریایی را اعدام کرد و نقره های خود و گنجینه های دیگر دزدان دریایی را هم با خود برد.

7- در فیلیپین یک جزیره در جزیره وجود دارد

در کشور فیلیپین یک دریاچه هست که آن را یکی از منحصر به فرد ترین نقاط کره زمین می دانند. دریاچه Taal بر روی جزیره Luzon خود یک جزیره آتشفشانی دارد که در آنجا هم یک دریاچه به نام Vulcan Point قرار گرفته است. در واقع Vulcan Point یک دریاچه است که روی یک جزیره درون دریاچه ای بر روی یک جزیره دیگر واقع شده است.

8- در فرانسه نوعی غذا هست که باید آن را با یک دستمال سفره روی سرتان بخورید

این غذا از یک پرنده کوچک آوازه خوان به نام زرده پره زیتونی تهیه می شود. اول به مدت یک ماه به پرنده انجیر می خورانند. بعد آن را در نوعی شربت مخصوص غرق می نمایند و چند دقیقه به صورت درسته روی شعله زیاد سرخ می نمایند. هنگام خوردن این غذا توصیه می شود سر را با یک دستمال سفره بپوشانید.

برخی می گویند وجود دستمال سفره یاری می نماید لذت بوی غذا را ببرید و برخی هم می گویند این کار را می نمایند تا به خاطر خوردن چنین موجود فوق العاده ای خود را از چشم خداوند پنهان نمایند.

9- دانشمندان ژاپنی یک دستگاه هشدار آتش مخصوص با بوی واسابی برای ناشنوایان درست نموده اند

یک شرکت ژاپنی یک دستگاه هشدار آتش ساخته است که به جای صدا با بوی واسابی یا ترب ژاپنی کار می نماید. با فعال شدن سنسور دستگاه می شود، از آن یک بخار متصاعد می شود که مثل یک هشدار عمل می نماید و باعث سوزش چشم ها نمی شود. این دستگاه یاری بزرگی است به کسانی که قادر به شنیدن صدای هشدار نیستند.

باشگاه خبرنگاران

منبع: گردشبان
انتشار: 17 آذر 1399 بروزرسانی: 17 آذر 1399 گردآورنده: studiomerina.ir شناسه مطلب: 1264

به "حقایقی جالب و عجیب درباره جهان که احتمالاً چیزی از آن ها نشنیده اید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حقایقی جالب و عجیب درباره جهان که احتمالاً چیزی از آن ها نشنیده اید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید