تور ارزان گرجستان: حقایق جالب درباره صومعه گلاتی؛ گرجستان

به گزارش استدیو مرینا، صومعه گلاتی واقع در گرجستان، یکی از آثار بسیار قدیمی این کشور و جزو میراث جهانی یونسکو است. رازهای بسیاری در سینه این کلیسا نهفته است.

تور ارزان گرجستان: حقایق جالب درباره صومعه گلاتی؛ گرجستان

با ما سفر کنید و با تور ارزان گرجستان از زیباترین کشور اروپا دیدن کنید و شهر زیبای تفلیس را ببینید.

صومعه گلاتی یک مجموعه مذهبی متعلق به قرون وسطی است که در نزدیکی کوتائیسی، مرکز ایمرتی (غرب گرجستان) واقع شده است. این صومعه، که شاهکار عصر طلایی گرجستان است، در سال 1106 به دستور داویت چهارم ساخته شد و امروز یکی از میراث جهانی یونسکوبه شمار می رود. در ادامه به حقایق مربوط به این کلیسا می پردازیم.

حقایق جالب درباره صومعه گلاتی

1. داخل صومعه ارتدکس گلاتی، مملو از مقبره ها و تصویرهای است که دورتادور فضای داخلی کلیسا را دربرگرفته اند.

2. این کلیسا یکی از اولین کلیساهای گرجستان است و به فرهنگ و زیبایی کشور ارزش بسیار بالایی بخشیده است.

3. کلیسای گلاتی، با نام مستعار عصر طلایی گرجستان، در دوران امپراتوری بیزانس ساخته شد که بخاطر استفاده از طلا در ساختمان و نقاشی ها بسیار مشهور است.

4. علت ساخت این بنا، نشان دادن توسعه مسیحیت در تمام گرجستان، حتی در قله کوهستان های بلند بود.

5. گلاتی، از لحاظ تاریخی، یکی از اصلی ترین مراکز فرهنگی و روشنفکری در گرجستان به شمار می رفت. این صومعه دارای یک آکادامی بود که بعضی از مشهورترین دانشمندان، خداشناسان، فیلسوفان و بسیاری دیگر که پیش از آن در کلیساهای ارتدکس خارج از کشور قعالیت داشتند را استخدام می کرد.

6. به علت فعالیت های گسترده آموزشگاه گلاتی، آن را یونان نو یا آتوس دوم می نامیدند.

7. صومعه گلاتی پر از مقبره ها و نقاشی هایی است که قدمت آن ها به قرن های 12 تا 17 بازمی گردند. این مقبره ها متعلق به پادشاهان و افراد مشهور است.

8. تمثال khakhuli triptych (یک سه لتی مسی از مریم مقدس) در این کلیسا تقدیس شد و تا زمان دزدیده شدنش در سال 1859 در این مکان قرار داشت.

9. کلیسای گلاتی محل دفن سازنده آن و یکی از بزرگ ترین شاهان گرجستان، داویت چهارم است. در نزدیکی قبر داویت چهارم، دروازه های شهر گنجه واقع شده است که شاه دمتریوس اول در سال 1138، به عنوان غنیمت با خود به همراه آورد.

10. کلیسای گلاتی روی یک تپه سرسبز، قرار گرفته و مشرف به شهر قدیمی کوتائیسی است. علت ساختش روی تپه این بود که به خدا نزدیک تر باشد.

11. کلیسای گلاتی زمانی ساخته شد که مسیحیت، مذهب اصلی در تمام امپراتوری بود. این صومعه به نام کلیسای مریم مقدس نیز مشهور است؛ به این معنا که این کلیسا به مریم مقدس و قدرت الهی او تقدیم شده است.

12. این کلیسا همچنان مشرف بر تمام گرجستان و یکی از کلیساهای دایر است. گردشگران از سرتاسر جهان برای تماشا آن به این کشور می آیند. تمام قسمت های اصلی کلیسا همچنان دست نخورده، سالم و قابل استفاده به جای مانده است.

13. کلیسای گلاتی بزگ ترین اثر موزائیک در تمام گرجستان را دارد. تمام دیوارها پوشیده از کاشی هایی است که نشان می دهد بیزانسی ها چطور خدا و مسیح را ستایش می کردند. پیش از بازسازی، آ ن ها در شرایط بدی قرار داشتند و تصویر نامعلومی را نشان می دادند، اما پس از بازسازی آرمان های عبادت کنندگان تعیین شد.

14. نماد طلایی مریم مقدس که مسیح نوزاد را در آغوش دارد، شاهکار اصلی کلیسا است که درست بالای محراب واقع شده است و گردشگران هنگام ورود با آن روبرو می شوند

15. صومعه گلاتی با راهروهای طاق مانند و سنگ های صاف، نمایانگر سبک بیزانسی است. کلیسای اصلی به گونه ای ساخته شد که به شکل صلیب باشد؛ صلیبی که نماد مصلوب ساختن مسیح و مسیحیت است. دیوارها از سنگ های صاف و صیقلی ساخته شد تا نور آفتاب را از بالای تپه منعکس کند. تمام راهرو ها حتی راهروی منتهی به برج ناقوس و ساختمان کوچک روبه روی کلیسا، همه طاقی شکل هستند.

موقعیت

برای سفر به گرجستان و بازدید از جاهای تماشای گرجستان، تور گرجستان را در خبرنگاران جستجو کنید و مناسب ترین تور را با پایین ترین قیمت از فروشنده های معتبر همکار بخرید.

تور گرجستان با کمترین قیمت

منبع: کجارو / en.wikipedia.org
انتشار: 7 بهمن 1400 بروزرسانی: 7 بهمن 1400 گردآورنده: studiomerina.ir شناسه مطلب: 1895

به "تور ارزان گرجستان: حقایق جالب درباره صومعه گلاتی؛ گرجستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور ارزان گرجستان: حقایق جالب درباره صومعه گلاتی؛ گرجستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید