دستورالعمل تازه سازمان حج و زیارت درباره واکسیناسیون حاجی ها

به گزارش استدیو مرینا، ایسنا/ این خبر پیرامون دستورالعمل تازه سازمان حج و زیارت درباره واکسیناسیون حاجی ها برای شما نگارش شد.

دستورالعمل تازه سازمان حج و زیارت درباره واکسیناسیون حاجی ها

فایزر/ مدرنا/ جانسون/ آسترازنکا، چهار واکسنی است که وزارت بهداشت عربستان برای ورود مسافران و زائران خارجی به این کشور تایید نموده است. عربستان با همین مقررات، عمره را پس از یک سال وقفه با حضور زائران خارجی برگزار نموده است. البته در مقررات سفر به این کشور آمده است مسافران و زائرانی که دو دز واکسن سینوفارم یا سینوواک را کامل تزریق نموده باشند، در صورت دریافت دز اضافی از بین یکی از چهار نوع واکسنی که در عربستان تایید شده است می توانند به این کشور سفر نمایند.

چندی پیش نیز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در ایران اطلاعیه ای صادر کرد که بر آن اساس، به افرادی که به علت اضطرار سفر و عدم قبول نوع واکسن دریافتی به وسیله کشور مقصد دچار مشکل شده اند، مجوز تزریق یک یا دو نوبت واکسن آسترازنکا به عنوان نوبت دوم یا سوم به صورت موردی و بعد از بیان هشدارهای لازم در مورد عوارض احتمالی و اخذ تاییدیه رضایت آگاهانه از فرد را داده است.

سپس شرکت ها و کارگزاران زیارتی اطلاعیه ای را از سازمان و اداره های حج و زیارت دریافت کردند که به زائران توصیه می نماید مقررات دولت عربستان را که ورود به این کشور را به تزریق دز یادآور از بین واکسن های مورد تایید وزارت بهداشت خود منوط نموده است، در زمان تزریق واکسن به ویژه دز سوم یا همان یادآور مدنظر داشته باشند.

اکبر رضایی، معاون حج و عمره سازمان حج و زیارت پیرامون دستورالعمل تازه سازمان حج و زیارت درباره واکسیناسیون حاجی ها اظهار کرد: پیرو دستورالعمل وزارت بهداشت درباره تزریق واکسن افرادی که قصد سفر به خارج از کشور را دارند، سازمان حج و زیارت نیز اعلام نمود به توجه به اینکه هنوز شرایط حج و بعلاوه تاریخ مذاکرات حج ایران و عربستان معین نشده است، اداره های استانی و کارگزاران زیارتی به افرادی که قبلا برای حج ثبت نام نموده اند و در نوبت تشرف هستند و از طرفی، مشمول فراخوان وزارت بهداشت می شوند، برای دز سوم یا همان یادآور از واکسنی استفاده نمایند که مورد تایید وزارت بهداشت عربستان است.

او بعلاوه گفت: با توجه به اعلام قبلی سازمان حج و زیارت، در حج آینده اولویت با افرادی است که سال 1399 قرار بود راهی حج شوند، اما با همه گیری کرونا و محدودیت عربستان این فرصت را از دست دادند. این افراد هزینه سفر حج را پرداخته اند، اما از آنجا که سهمیه حج آینده هنوز معلوم نیست و ما نمی دانیم چه تعداد از آن افراد قرار است به حج اعزام شوند، بنابراین توصیه کردیم حالا که تزریق دز سوم در کشور برای یکسری از گروه های سنی شروع شده است، در زمان تزریق دز سوم واکسن کووید حتما قوانین کشور میزبان را مدنظر قرار دهند.

رضایی اضافه نمود: برای افرادی هم که به لحاظ زمانی هنوز امکان دریافت دز سوم را ندارند، با هماهنگی وزارت بهداشت در آینده برنامه ریزی می کنیم.

در دستورالعملی که به دست کارگزاران و آژانس های زیارتی رسیده، آمد: از آنجا که برنامه ریزی عملیات حج تمتع 1401 در دستور کار سازمان حج و زیارت است و یکی از مواردی که بطور ویژه مدنظر است، موضوع واکسیناسیون کرونا آن هم با درنظر گرفتن قوانین کشور عربستان است و براساس قوانین فعلی، ورود اتباع کشورهای مختف برای انجام مناسک حج تمتع یا عمره مفرده مشروط به تزریق دو دز واکسن از واکسن های مورد تایید وزارت بهداشت این کشور است و از آنجا که بسیاری از مردم کشورهای مختلف از جمله ایران در برنامه واکسیناسیون سراسری خود از برندهای مختلف استفاده می نمایند، بر همین اساس دولت عربستان ورود به این کشور را برای این دسته از افراد به تزریق دز یادآور از واکسن های مورد تایید وزارت بهداشت خود منوط نموده است.

نظر به اینکه از واکسن های مورد تایید وزارت بهداشت کشور میزبان، تنها واکسن آسترازنکا، در سبد واکسیناسیون کشورمان است؛ لذا موارد زیر برای اقدام لازم و آگاهی بخشی شایسته به ثبت نام شدگان و متقاضیان سفر حج ابلاغ می گردد:

افرادی که در برنامه واکسیناسیون کشوری هر دو دز واکسن خود را از واکسن آسترازنکا تزریق نموده اند، به اقدام خاصی احتیاج ندارند و مطابق دستورالعملی که در این خصوص ابلاغ خواهد شد، اقدام می نمایند.

به افرادی که دو دز واکسن خود را از سایر واکسن ها دریافت نموده اند و در حال حاضر جز گروهی هستند که در فراخوان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در گروه های مشمول دریافت دز یادآور هستند، توصیه می گردد تا دز یادآور را از واکسن آسترازنکا مطابق با شرایط اعلام شده از سوی وزارت بهداشت تزریق نمایند.

به منظور پیش بینی تأمین واکسن مورد احتیاج برای افرادی که تا فروردین 1401 مشمول دریافت دز یادآور نمی شوند با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مکاتبه شده تا این دسته از افراد بتوانند در فروردین سال آینده دز سوم واکسن خود را از واکسن آسترازنکا تزریق نمایند.

اداره های حج و زیارت بعلاوه از دفاتر زیارتی و کارگزاران حج خواسته اند از هم اکنون نسبت به اطلاع رسانی به متقاضیان حج تمتع 1401 اقدام نمایند تا با درنظر گرفتن شرایط اعلام شده و در فرصت مناسب به ایمن سازی خود در مقابل بیماری کووید اقدام نمایند.

در این دستورالعمل بعلاوه یادآور شد: اعزام متقاضیان حج تمتع در سال آینده به امضای تفاهم نامه بین سازمان حج و زیارت و وزارت حج و عمره عربستان و به مقدار سهمیه مورد توافق و مطابق تعلیمات ابلاغی از سوی وزارت حج و عمره این کشور منوط خواهد بود.

رضایی، معاون حج و زیارت درباره زمان مذاکره با وزارت حج عربستان گفت: تاریخ مذاکرات حج ایران و عربستان هنوز معین نشده و معمولا در ماه ربیع الاول دعوتنامه را به کشورها می فرستند و بعد به ترتیب، ملاقات و مذاکره با کشورها را شروع می نمایند.

او اضافه نمود: درباره حج آینده و تصمیم عربستان هنوز اظهارنظری نشده است.

رضایی درباره حضور ایران در عمره با توجه به پذیرش زائران خارجی در عربستان نیز اظهار کرد: لازمه ازسرگیری عمره، حمایت کنسولی از زائران ایرانی است، به محض اینکه این موضوع بین دو کشور به انتها برسد، ما آمادگی حضور در عمره را خواهیم داشت.

بنابر اعلام سازمان حج و زیارت در سال 98، حدود 74 هزار و 800 زائر برای حج 99 ثبت نام نموده و هزینه این سفر را کامل پرداخته اند که حضور آنها در مراسم آن سال و حتی سال بعد تحت تاثیر همه گیری کرونا و بسته شدن مرزهای عربستان به روی همه مسافران خارجی نهاده شد. سازمان حج و زیارت اعلام نمود با از سرگیری سفر حج، مطابق با سهمیه ایران، اولویت اعزام با این افراد خواهد بود.

عربستان در دو سال گذشته، حج را به صورت محدود با حضور زائران مقیم این کشور و بدون زائران خارجی برگزار نموده است، اما برای مراسم عمره مجوز حضور به زائران خارجی را که یکی از آن چهار نوع واکسن کووید را تزریق نموده اند، داده است. ایران اگرچه فرصت حضور در عمره سال جاری را با توجه به حل نشدن مسائل دیپلماتیک و کنسولی بین دو کشور از دست داد، اما انتظار و امید دارد در حج 1401 حضور داشته باشد.

منبع: همگردی
انتشار: 23 فروردین 1401 بروزرسانی: 23 فروردین 1401 گردآورنده: studiomerina.ir شناسه مطلب: 1965

به "دستورالعمل تازه سازمان حج و زیارت درباره واکسیناسیون حاجی ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستورالعمل تازه سازمان حج و زیارت درباره واکسیناسیون حاجی ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید