دعوای پدر و پسری دو فیلسوف فرانسوی با انتشار یک کتاب بالا گرفت

به گزارش استدیو مرینا، یک فیلسوف نامدار فرانسوی گفت پسرش را که او هم یک فیلسوف به همان اندازه معروف است، از خود رانده است؛ چرا که پسر با نوشتن یک کتاب قلب پدر را شکسته است.

دعوای پدر و پسری دو فیلسوف فرانسوی با انتشار یک کتاب بالا گرفت

به گزارش خبرنگاران به نقل از مهر، گاردین نوشته است فیلسوف ها سده هاست که درباره این سوال فکر می کنند که آیا دانستن چیزی ممکن است؟ حالا سوالی که در مورد دو متفکر مطرح فرانسوی پیش آمده این است که آیا دانستن بیش از حد ممکن است؟

ژان-پل انتهوون زمانی شریک زندگی کارلا برونی خواننده و سوپرمدل فرانسه بود، البته این پیوند پس از اینکه برونی او را به خاطر پسرش رافائل رها کرد، گسسته شد. حالا این پدر 71 ساله واکنش خشمگینانه ای نسبت به انتشار کتاب زندگینامه خودنوشت پسرش با عنوان زمان حفظ شده نشان داده است.

انتهوون پدر به لو فیگارو گفت: من دوست ندارم زندگی شخصی مردم اینطور در منظر عموم باز شود. چرا من و عزیزانم باید در معرض این رفتار بر پایه چشمان جستجوگر و ذلیل کننده قرار بگیریم. آیا کسی این حق را دارد که بدون اجازه و برای لذت خودش ماسکی را بدرد که هر یک از ما در طی زندگی مان به آن احتیاج داشته ایم؟ کامو، که پسرم خیلی دوست دارد از او نقل قول کند می گوید، یک مرد باید خوش را کنترل کند.

مجله شناخته شده گالا فرانسه این رمان جدید را فوق العاده، مانند گلوله ای در جمجمه توصیف کرده و می گوید این نویسنده جهنم دوران کودکی خود و آزاری که از پسر فلانی بودن برده را توصیف کرده است. لو فیگارو هم در نقد خود از این کتاب گفته در عین حال بامزه، آزاردهنده، نشان دهنده استعداد و حیرت انگیز است و اضافه کرده که این کتاب بین حامیان پدر و پسر جنگی به راه انداخته است.

ژان-پل انتهوون که خودش هم به تازگی رمانی منتشر کرده، می گوید پیغامی برای پسر 46 ساله اش رافائل فرستاده و گفته دیگر هیچ ارتباطی با او نخواهد داشت. رافائل یکی از چهره های ثابت تلویزیون، رادیو و رسانه های فرانسه است. انتهوون پدر گفت: در سوگواری هستم. قلبم شکسته است.

کتاب 500 صفحه ای انتهوون پسر نام خود را از شعار معروف پدرش قرض گرفته که می گوید زمان را حفظ کن، باید زمان حفظ کنی. مجموعه ای از چهره های شناخته شده پاریسی از جمله فیلسوف معروف برنار-آنری لوی هم در این کتاب حضور دارند و خاطراتی از آنها نقل شده است.

رافائل مدتی شوهر ژوستین، دختر لوی بود اما آن ها طلاق گرفتند و رافائل زندگی مشترکش با برونی را شروع کرد که پیش از آن با پدرش زندگی می کرد. رافائل و برونی بچه دار هم شدند و یک پسر دارند. برونی یکی از معدود شخصیت هایی است که در کتاب چهره خوبی از او به نمایش گذاشته شده و در حقیقت رافائل او را به عنوان زن ایده آل توصیف می کند. برونی بعدها با نیکولا سارکوزی رییس جمهور سابق فرانسه ازدواج کرد.

منتقدان فرانسوی این درگیری پدر و پسر را تا ریشه های یونانی اش ردیابی کرده اند و می گویند این نمایشی کلاسیک از عقده اُدیپ است: آن ها می گویند رافائل به صورت تمثیلی پدرش را کشته است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 29 مهر 1399 بروزرسانی: 29 مهر 1399 گردآورنده: studiomerina.ir شناسه مطلب: 1164

به "دعوای پدر و پسری دو فیلسوف فرانسوی با انتشار یک کتاب بالا گرفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دعوای پدر و پسری دو فیلسوف فرانسوی با انتشار یک کتاب بالا گرفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید