دوستان پناهیان و طبری کجا هستند؟

به گزارش استدیو مرینا، دوستانی خوبی که از نان شب واجب ترند! پاسخ علیرضا پناهیان، واعظ معروف صداوسیما و صاحب تریبون، به جای اینکه مشکل را حل نماید، هزاران پرسش جدید ایجاد کرد. کاربران شبکه های اجتماعی، پاسخ او را با اظهارات طبری مقایسه نموده اند. چندی پیش سندی رو شد که نشان از شراکت او با مالک تک ماکارون در یک ساختمان چندمیلیاردی می داد؛ حالا او گفته فقط یک طبقه از این ساختمان به او تعلق دارد و بعد هم مدعی شده هرچه دارد، هبه و بخشش دوستان است و زندگی اش از راه هدایای دوستان می گذرد.

دوستان پناهیان و طبری کجا هستند؟

شرق در ادامه نوشت: سؤالی که برای کاربران شبکه های اجتماعی و مردم ایجاد شده، این است که چرا آن ها از این دوستان ندارند؟ یا چرا چنین بذل و بخشش هایی میان دوستان معمول و جاری نیست؟ این دوستان را چطور و کجا می توان پیدا کرد؟

پناهیان اصولا سخنرانی جنجالی است؛ اظهاراتش در ماجرای عدالت یا حمله اش به استاندار خوزستان نیز واکنش برانگیز بوده است. او در خوزستان گفته بود باید استاندار را به گاری بست؛ استانداری هم در واکنش او را به عوام فریبی متهم نموده که قصد فرافکنی و لاپوشانی دارد. گفته شده او با بعضی اصولگرایان مشهور به عدالت خواه هم به مشکل خورده است.

او اخیرا گفته بود: سال جاری دوستان گفتند نمی خواهید درباره عدالت گرایی صحبت کنید؟ دوران عدالت خواهی گذشته؛ عدالت خواهی معمولا معطوف به این است که کسی سارقی نکند، آنکه ماشاءالله قوه قضائیه فعال شده ان شاءالله سارق ها را هم می گیرد و بیشتر هم می گیرد و سارقی جمع می گردد از مملکت؛ بالاتر از سارقی، امتحان دیگری داریم که مواسات است.

سخنانش، اما بین خود اصولگرایان هم واکنش برانگیز بود؛ تا جایی که خبرگزاری تسنیم به دنبال بعضی چهره ها رفت تا این ادعای پناهیان را رد و تصحیح نمایند. عماد افروغ گفته بود ما کی واقعا عدالت را اجرا کردیم که حالا دوره آن گذشته باشد! یا دیگران خرده گرفتند که دوگانه سازی عدالت با ولایت یا مواسات، جعلی است یا تأکید کردند که وظیفه حاکمیت عدالت است. سه سال قبل هم طلبه ای فاش کرد که پناهیان اعمال سلیقه می نماید و سؤالات را گزینش می نماید.

هشتگ معروفی به نقل از جمله ای از پناهیان آن موقع از سوی فعالان اصولگرای توییتری باب شد و انتقاد های تند و صریحی به پناهیان شد. سایت رجا نیوز مدعی شد آن طلبه درست ماجرا را نقل ننموده است. اخیرا هم ویدئویی از سخنان زائری، روحانی معروف و همچنین جعفریان، رئیس کتابخانه دانشگاه تهران و از تاریخ دانان برجسته دنیا اسلام، رسانه ای شده که به شدت منتقد رفتار پناهیان هستند.

زائری گفته چند سال پیش در نماز آدینه شرکت نموده که روحانی معروفی که در صداوسیما او را همه استاد خطاب می نمایند، به ریشخند و کنایه از او پرسیده تو هم به نماز آدینه می آیی و زائری هم در پاسخ گفته خوبه شما خدا نیستید، وگرنه به ما اجازه نفس کشیدن هم نمی دادید حاج آقا و پناهیان هم پاسخ داده که اگر خدا بودم، می دانستم با شما چه کنم. زائری در ادامه با عصبانیت می گوید که امثال این افراد در همه سطوح قدرت هستند که فکر می نمایند حق دارند با زور چوب، مردم را به بهشت ببرند.

رسول جعفریان، 10 سال قبل در گفت وگویی با بازتاب، نسبت به انحرافات فکری پناهیان انتقاد صریحی کرد که با قدردانی مراجع تقلید و علمای حوزه روبرو شد.

انتخاب، گزیده آن مصاحبه را این طور روایت نموده است: متأسفانه به جای آنکه متفکران و اندیشمندان از روحانی و دانشگاهی رشته فکر را در دست گرفته و باب اندیشه و اندیشیدن را باز نگه دارند، نوعی انحطاط فکری کشور را فرا گرفته است؛ اینکه کسانی در همه فنون و علوم اظهار نظر نموده، کشور را با لاطائلات خود که هیچ سنخیتی با افکار اصیل شیعی ندارد و مراجع دینی هم آن ها را تأیید نمی نمایند، پر نموده اند و سیما هم به آن ها میدان داده، همه این ها نشان می دهد ما در حال فرو رفتن در باتلاقی از انحطاط فکری هستیم که به سادگی از آن بیرون نخواهیم آمد.

داستان تفکر طوری است که جامعه دیر و در یک تدریج طولانی وارد آن می گردد، اما وقتی در جامعه جاگیر شد، عوارض و تبعاتش تا دیرهنگام حتی تا قرن ها خواهد بود و جامعه را از جاده علم، دانش، پیشرفت و نوعی تمدن اسلامی به روز باز می دارد. با این حرف ها که نمی گردد برای کشور راهبرد درست کرد و آینده نگری کرد.

این ها مشتی بافتنی است که به درد اداره مملکت نمی خورد. این قبیل افکار درباره ظهور که برای آن قاعده درست می نمایند و نمودار می کشند و وقت ظهور معین می نمایند و هشدار باش آمادگی برای همین نزدیکی ها می دهند، در حالی که نه علم غیب دارند و نه دانش درست دینی و نه شرایط عالم را می شناسند، به راحتی می تواند زمینه ظهور فرقه هایی شبیه بابیت را در ایران فراهم کند.

در این باره شک نباید کرد و بدون مجامله باید گفت محتمل است که در وقت خطر، گروهی از کسانی که در حال حاضر با پول های بادآورده علیه جریان های سیاسی و افرادی فعال هستند، یک مرتبه تحت راهنمایی یکی از این افراد که خیلی هم مجهول نیستند، راهشان را کج نموده، بدعتی در شیعه بگذارند که قابل جبران نباشد. اگر چنین شد، مسئولیت آن با افرادی است که الان سکوت نموده یا حتی به این قبیل افراد میدان می دهند.

افرادی مثل پناهیان به راحتی فرصت می یابند که مدام در سیما مطالب و افکار و اندیشه های بی اساسشان منتشر گردد. این شخص در کجا درس خوانده؟ چقدر فقه می داند؟ چقدر با مبانی فلسفی اسلام آشناست؟ چقدر تاریخ اسلام خوانده؟ کجا تحصیل نموده که در هر بابی نظر می دهد؟ آیا واقعا قرار است هر کس خوش صحبت است و چند جمله را به هم وصل می نماید و حرف های درشت و تازه می زند که هیچ کدام محک خود را نزد علما پس نداده، بتواند از وقت سیما که متعلق به تمام مردم است، استفاده کند؟

بیم آن می رود تا مدتی دیگر، آن قدر این حرف ها زده گردد که جزء مسلمات گردد و دیگر کسی نتواند از آن ها انتقاد کند. البته اینکه این افراد در محضر رهبری این مطالب را می گویند، معنایش این نیست که آن مطالب از نظر ایشان درست است. بار ها شده که رهبری بعد از سخنرانی از آن ها انتقاد نموده اند.

پناهیان در واکنش گفته بود: بنده 20 سال است سخنرانی می کنم، در 20 هزار سخنرانی یک بار هم از کلمه ظهور صغری استفاده ننموده ام. نور و صدا و تصویر آن هم هست. مورخ این مملکت آن را به من نسبت می دهد و به من فحش می دهد. آقا شما تاریخ زمان خودت را بلد نیستی بگویی، من چطور به تاریخ اسلام 1400 سال پیش که نوشته ای، اطمینان کنم؟ آدم نباید عصبی باشد و اگر از کسی خوشش نمی آید، دروغ بگوید.

می گویم ان شاء الله ظهور نزدیک است، نه به سال و ماه و روز، این نه به سال و ماه را می گذارد کنار، می گوید آدم می تواند پیش بینی کند. با تاریخ هم تو همین کار را می کنی؟ پدر تاریخ در می آید این جوری. زمان خودت را تحویل بگیر، حالا بعدا برو تاریخ را آنالیز کن. بر اساس مطالعاتی که روی اسناد برج مراقبت داشتم، خدا این انقلاب را در دستگاه امتحانش اجازه داد، بلکه یاری کرد تا قومی مقدمه ساز ظهور امام زمان باشند.

علیرضا پناهیان متولد 1344 است. سال 1389 در سمت های نایب رئیس قرارگاه عمار و عضو هیئت امنای دانشگاه هنر انتخاب شد. معاونت فرهنگی نهاد رهبری در دانشگاه ها و مسئول نهاد رهبری دانشگاه هنر از دیگر مسئولیت های وی بوده اند. مواضع سیاسی و اظهارات او بار ها در محافل خبری داخلی ایران جنجال آفرین بوده است.

در یکی از نظرهایش به عنوان سخنران پیش از خطبه نماز آدینه تهران، درباره انتخابات گفت: مُرِّ حقّ؛ یعنی شورای نگهبان بتواند وسط انتخابات مثل یک داور کارت قرمز نشان دهد؛ بگوید آقا! شما دروغ گفتید که پیاده رو ها را می خواهند دیوار بکشند!

منبع: فرارو
انتشار: 3 آبان 1399 بروزرسانی: 3 آبان 1399 گردآورنده: studiomerina.ir شناسه مطلب: 1169

به "دوستان پناهیان و طبری کجا هستند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دوستان پناهیان و طبری کجا هستند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید