سرنوشت بورس چه خواهد شد؟

به گزارش استدیو مرینا، مدت مدیدی است که شاخص کل بورس بین دو کانال یک میلیون و 100 تا یک میلیون و 200 هزار واحد در نوسان است. در حالی که از طرفی یک سری عوامل جلوی ریزش بیشتر بازار سرمایه را می گیرند، از طرف دیگر عواملی هستند که به این نزول دامن می زنند.

سرنوشت بورس چه خواهد شد؟

به گزارش خبرنگاران، بازار سرمایه در هفته جاری هم همانند چند هفته گذشته پرنوسان و شاخص کل این بازار باز هم بین کانال یک میلیون و 100 هزار واحد تا یک میلیون و 200 هزار واحد در حرکت بود؛ به طوریکه شاخص کل در روز شنبه با 37 هزار و 621 واحد کاهش در رقم یک میلیون و 135 هزار واحد ایستاد و از روز یکشنبه ورق بورس برگشت و چراغ سبز این بازار بعد از مدت ها روشن شد. در روز یکشنبه شاخص کل بورس 35 هزار و 152 واحد صعود کرد و تا رقم یک میلیون و 170 هزار واحد پیش رفت. دامنه این صعود به روزهای دوشنبه و سه شنبه نیز رسید و شاخص در روز دوشنبه با 22 هزار و 302 واحد صعود و در روز سه شنبه با 21 هزار و 626 واحد صعود، به ترتیب در رقم های یک میلیون و 192 هزار واحد و یک میلیون و 214 هزار واحد ایستاد.

این نوسان درحالی ادامه دارد که ابهاماتی مانند قیمت دلار، شرایط مذاکره بین ایران و آمریکا، احتمال قیمت گذاری دستوری در صنایع مختلف از جمله خودرو و... باعث عقب نشینی سهامداران بورسی و منتظر نشستن آنان شده است. همواره ابهام باعث حرکت بازار به سمت نزول بوده و این روزهای بازار نیز از این قاعده مستثنی نیست. البته مهمتر از همه موارد ذکر شده، از بین رفتن اعتماد سهامداران به بازار سرمایه است. سهامدارانی که در ماه های ابتدایی سال جاری با تشویق دولتمردان سرمایه های خود را به بورس سپردند اما با گذشت چند ماه و به دلیل برخی اتفاقات شاهد از بین رفتن سرمایه های خود در این بازار بودند.

روی دیگر این سکه اما بکارگیری و تغییر برخی قوانین از سوی سیاست گذاران برای سوق دادن بورس به سمت صعود است. برای مثال برای نخستین مرتبه در تاریخ بازار سرمایه ایران، قرار است از روز شنبه دامنه نوسان از حالت متقارن خارج شده و به حالت نامتقارن تغییر پیدا کند و منفی 2 و مثبت 6 شود.

از دیگر تغییرات اعمال شده در قوانین بورسی می توان به این اشاره کرد که تغییرات حجم مبنا در اختیار سازمان بورس قرار گرفته تا متناسب با شرایط بازار تغییراتی اعمال شود. همچنین این اختیار به سازمان بورس و اوراق بهادار داده شد که انتشار اوراق اختیار فروش تبعی را به ناشران و سهامداران عمده الزام کند. اعتبار خرید کارگزاری ها نیز به 60 درصد تغییر پیدا کرد.

باید منتظر ماند و دید آیا قوانین جدید می تواند جلوی از بین رفتن سرمایه های مردم در این بازار را بیش از این بگیرد یا خیر.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 19 اسفند 1399 بروزرسانی: 19 اسفند 1399 گردآورنده: studiomerina.ir شناسه مطلب: 1444

به "سرنوشت بورس چه خواهد شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرنوشت بورس چه خواهد شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید