شرط عراق برای کاهش واردات گاز و برق ایران

به گزارش استدیو مرینا، معاون نخست وزیر عراق اخیرا اظهار کرده که این کشور اگر بتواند قراردادهای چند میلیارد دلاری که با شرکتهای آمریکایی امضا کرده را اجرایی کند و سرمایه گذاری سعودی را جذب کند، قادر خواهد بود واردات گاز و برق ایران را در سال آینده کاهش دهد.

شرط عراق برای کاهش واردات گاز و برق ایران

به گزارش خبرنگاران، عراق در جریان سفر هفته گذشته مصطفی الکاظمی، نخست وزیر این کشور به واشنگتن که نخستین دیدار دولتی وی از زمان به قدرت رسیدن در ماه مه بود، قراردادهای انرژی به ارزش هشت میلیارد دلار با شرکتهای آمریکایی امضا کرد. همزمان عراق در تلاش است سرمایه گذاریهای سعودی را جذب کرده و شبکه برق خود را از طریق عربستان سعودی و کویت به شبکه برق خلیج فارس متصل کند.

علی علاوی که وزیر دارایی عراق نیز است، در وبیناری که از سوی شورای آتلانتیک ترتیب داده شده بود، اظهار کرد: تصور من این است که واردات گاز و برق ایران در سال آینده کاهش قابل توجهی پیدا می کند اما تا آن زمان گزینه دیگری بجز واردات از ایران نداریم. بعید است بتوانیم گزینه کوتاه مدت دیگری پیدا کنیم اما تلاشهای میان مدت می تواند با متصل شدن عراق به شبکه برق خلیج فارس انجام گیرد. اینها پروژه هایی هستند که در آستانه تعریف شدن و طراحی و برگزاری مناقصه هستند.

عراق از سوی آمریکا تحت فشار واقع شده است تا واردات برق و گاز ایران که برای جبران کمبود برق و مشعل سوزی میادین نفتی خود به آن نیاز دارد را قطع کند. آمریکا که با هدف تحمیل فشار مضاعف روی ایران، از سال 2018 صادرات انرژی کشور را هدف تحریم قرار داده است، به عراق چندین دور معافیت صادر کرده تا بتواند به واردات برق از همسایه اش ادامه دهد. قطعی برق در ماه های داغ تابستان که میزان مصرف برق برای تهویه هوا به خصوص در مناطق جنوبی عراق بالا می رود، همواره اعتراضات مردم را به دنبال داشته است.

در راستای قراردادهای هشت میلیارد دلار امضا شده در جریان سفر الکاظمی به واشنگتن، شرکت هانی ول و وزارت نفت عراق توافق کردند توسعه پروژه گاز ار رتاوی را پیش ببرند. طبق بیانیه ای که در 19 اوت از سوی وزارت انرژی آمریکا منتشر شد، این پروژه عراق را قادر خواهد ساخت به جمع آوری، فرآوری و استفاده از منابع گازی خود و تامین تقاضای انرژی داخلی بپردازد.

علاوی اظهار کرد عراق به دنبال تامین اقتصادی از بانک صادرات-واردات آمریکا و سایر موسسات اقتصادی برای کمک به تامین اقتصادی این پروژه است.

همچنین شرکت بیکرهیوز برای همکاری بیشتر با عراق در زمینه کاهش مشعل سوزی در میادین این کشور و بکارگیری خدمات و تجهیزات میدان نفتی آمریکایی موافقت کرده است.

به گفته علاوی، شرکت آرامکوی سعودی و شرکت آب و برق ACWA Power که صندوق سرمایه دولتی عربستان 25 درصد در آن سهم دارد ممکن است از جمله بازیگران در بخش انرژی عراق باشند.

عراق مذاکراتی برای متصل شدن به شبکه برق شورای همکاری خلیج فارس داشته و قرار بود 500 مگاوات برق را در ماه مه وارد کند اما شرایط اقتصادی این کشور، پروژه مذکور را به تاخیر انداخت. عراق در سپتامبر سال 2019 توافقی را برای واردات 500 مگاوات برق از شورای همکاری خلیج فارس شامل کشورهای عربستان سعودی، عمان، بحرین، قطر، کویت و امارات متحده عربی امضا کرد.

بر اساس گزارش پلاتس، شرکت جنرال الکتریک در نخستین سفر نخست وزیر عراق به آمریکا، دو توافق جدید به ارزش بیش از 1.2 میلیارد دلار با وزارت برق عراق برای انجام برنامه های تعمیراتی در نیروگاههای برق این کشور و تقویت شبکه انتقال برق امضا کرد و از تلاش برای تامین فاینانس بیش از یک میلیارد دلار برای اجرای این توافقها خبر داد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 20 مهر 1399 بروزرسانی: 20 مهر 1399 گردآورنده: studiomerina.ir شناسه مطلب: 1145

به "شرط عراق برای کاهش واردات گاز و برق ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرط عراق برای کاهش واردات گاز و برق ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید