همتی به عراق سفر کرد، منابع ارزی ایران در عراق آزاد می گردد؟

به گزارش استدیو مرینا، رئیس کل بانک مرکزی درحالی صبح امروز به عراق سفر کرد که پیش از این طی سفرهایی به منظور پیگیری آزادسازی منابع ایران به این کشور داشت؛ احتمال آزادسازی منابع ایران در عراق بالاست.

همتی به عراق سفر کرد، منابع ارزی ایران در عراق آزاد می گردد؟

برای سفر با تور ترکیبی پوکت بهار 1400 همراه ما باشید. هیچ جا بهتر از سواحل زیبای تایلند نمیتواند خستگی را از تن شما بدر کند و تجربه آرامش را به شما بدهد.

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرگزاری تسنیم، عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی برای مذاکره با مقامات بانکی و مالی عراق صبح امروز در رأس یک هیات بانکی و تجاری راهی بغداد شد.

طی ماه گذشته، رئیس کل بانک مرکزی عراق و مدیرعامل بانک تجارت عراق (TBI) تغییر کردند؛ این دو تغییر مهم می تواند مقدمه ای باشد برای بازگشت منابع ارزی ایران که در کشور عراق مسدود شده است.

مصطفی غالب مخیف رئیس بانک مرکزی و سالم چلبی مدیرعامل بانک تجارت عراق TBI شدند؛ منابع بانکی معتقدند تغییرات اخیر در بدنه بانکی کشور عراق می تواند در وصول منابع بسیار زیاد بانک مرکزی در عراق مؤثر باشد.

در طول سال های گذشته و به خصوص دوره اخیر بانک مرکزی، مقامات ایرانی رایزنی هایی را با کشور عراق برای بازگشت منابع ارزی و وصول بدهی عراق به ایران انجام داده اند و در مقاطعی نیز موفقیت هایی را به دست آورده اند.

آن طور که عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی قبلاً اعلام نموده بود: ارزش صادرات گاز و برق ایران به عراق سالیانه، چندین میلیارد دلار است، ضمن اینکه، میلیاردها دلار از منابع بانک مرکزی نیز در این کشور است که درمورد نحوه استفاده از آن براساس تفاهمنامه سال گذشته به توافق رسیدیم.

همتی همچنین پیش از این و پس از سفر به عراق اعلام نموده بود: از منابعی که در کشور عراق داریم برای خرید کالاهای غیرتحریمی و اساسی استفاده کنیم.

این درحالی است که بر اساس قرارداد ایران و عراق، عراقی ها موظف هستند پول گاز را با یورو و پول برق را با دلار به ایران پرداخت نمایند اما با شروع فرایند جدید تحریم ها عراقی ها اعلام کردند امکان پرداخت دلار را ندارند و پیشنهاد پرداخت با دینار را مطرح کردند و حالا مسئله دینار هم مطرح نیست و ایران قرار است کالای اساسی بخرد.

اما این موضوعات در توافقات با رئیس قبلی بانک مرکزی بوده و باید دید رئیس جدید بانک مرکزی می تواند گامی برای بازپرداخت بدهی به ایران و بازگشت منابع ارزی کشورمان بردارد یا خیر.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 24 آبان 1399 بروزرسانی: 24 آبان 1399 گردآورنده: studiomerina.ir شناسه مطلب: 1216

به "همتی به عراق سفر کرد، منابع ارزی ایران در عراق آزاد می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همتی به عراق سفر کرد، منابع ارزی ایران در عراق آزاد می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید