پاسپورت سلامت و سفری دوباره

به گزارش استدیو مرینا، ترسی به دل مردم انداخته که کسی دیگر نمی تواند پایش را جایی بگذارد. این که ویروس کرونا بیش از آن که یک ویروس همه گیر باشد، دروازه ای به روی تمدنی جدید است. چه بخواهیم چه نخواهیم، وارد عرصه جدیدی از زندگی شده ایم و هر قدم که بر می داریم متفاوت از قدم های پیشا کرونایی مان است. یکی از همین قدم برداشتن ها و شروع حرکت، برنامه های سفرمان با هواپیما است. برای راحت تر سفر کردن در زمان کرونا و کنار آمدن با حضور این ویروس، اخیرا، هواپیمایی ها اقدام به صدور پاسپورت سلامت برای مسافران نموده اند. در مجله خبرنگاران به معرفی پاسپورت سلامت و سفرهای بعد از صدور این اجازه نامه خواهیم پرداخت.

پاسپورت سلامت و سفری دوباره

بهترین تجربه سفر را به کانادا تجربه کنید و با مجری مستقیم تورهای کانادا بهترین برنامه سفر را برای خود انتخاب کنید.

پاسپورت سلامت چیست؟

یکی از راه های اعتماد ملل و دولت ها برای ورود مسافران از کشورهای دیگر به مرزهای خودشان، گواهی سلامتی است که ثابت کند مسافر مبتلا به ویروس کوید 19 نیست. پاسپورت سلامت، پاسپورتی دیجیتال است که بر اساس آزمایش های تعیین، معلوم می نماید که مسافر مبتلا به ویروس کرونا هست یا خیر. این که مسافران به غیر از پاسپورت های معمول خود از اضافه شدن پاسپورت سلامت هم استقبال نموده اند یک طرف، از طرف دیگر این کار باعث شده تا صنایع هواپیمایی و ایرلاین های دنیا را یک قدم به بازگشایی مجدد خطوط بین المللی و روابط هوایی میان کشورها نزدیک می نماید. هر روز که از شروع طرح پاسپورت سلامت می گذرد، کشورهای بیش تری به صف کشورهای خواستار پاسپورت سلامت می پیوندند تا شاید روزنه امیدی برای شروع فعالیت ها و سفرهای هوایی گردد. با تمام سخت گیری ها و ترسی که کشورهای مختلف از جمله کشورهای مهاجر پذیر از حضور مسافران جدید در مرزهای خود دارند اما در طی هفته های گذشته با اضافه شدن کشورهایی حتی مانند یونان، اعتماد بیش تری به پاسپورت سلامت به وجود آمده است. کشورهای اروپایی مانند آلمان، فرانسه و انگلستان در حال برنامه ریزی های گسترده برای هر چه ممکن تر کردن صدور پاسپورت سلامت هستند و بسیاری از شهرها و کشورهای جهانگرد پذیر مانند ساردینیا، ایسکیا، بالئاری و کاپری نیز از نقاطی هستند که پاسپورت دیجیتالی سلامت که جواب کوید 19 مسافر را منفی نشان دهد را می پذیرند. گردشگران بین المللی و تجاری که از 75 روز پیش به دلیل ممنوعیت سفر و قرنطینه های پی در پی در یک سر در گمی بی سرانجام به سر می بردند، در حال حاضر کافی است تا با دادن تست و دریافت پاسپورت دیجیتال سلامت، سفر خود را به مقصد موردنظرشان دوباره شروع نمایند.

همین حالا برای رزرو آنلاین هتل اقدام کنید

نگرانی ها و کارآمدی ها

گویا کشور چین که خود مبدا این بیماری استف یک قدم جلوتر از باقی کشورها برای کنترل و شناخت این بیماری عمل می نماید. کیو آر رنگی (Coloured-coded QR Health System) یکی از راه هایی است که کشور چین با آن می تواند متوجه گردد که آیا فرد موردنظر در معرض خطر ابتلا هست یا خیر. البته ناگفته نماند که پاسپورت های سلامت نیز با انجام تست های پادزهرهای مختلف کوید 19 به این نتیجه می رسند که آیا مسافری که در حال حاضر جواب تست کرونایش منفی است، قبلا به این ویروس مبتلا بوده است یا خیر. اما با همه این تدابیر، همچنان نمی گردد به اطمینان کامل رسید. اطمینان کامل از این که آیا فردی که بعد از کرونا بهبود پیدا نموده و بدن او پادزهر لازم را برای جلوگیری از کوید 19 فراوری نموده، باعث می گردد که مسافر بار دیگر به این ویروس مبتلا گردد یا خیر؟ همچنان جواب قطعی برای این سوال وجود ندارد. تا به امروز هیچ گواهی برای تایید این موضوع وجود ندارد. قرار بر این است که تست پاسپورت سلامت در ایرلاین ها به طور مستمر و در جایگاهی تعیین انجام گردد. هواپیمایی امارات از پیشگامان انجام تست کرونا در ایرلاین هایش بوده است و کمابیش پیروز تر از هر نهاد دیگری در برابر این بیماری عمل نموده است. اما این طور که پیش می رود، بهتر است قرار بر این باشد که قبل از مهر تایید کارآمد بودن پاسپورت های دیجیتال سلامت، اول از کارآمد بودن صد در صدی آن مطمئن شد و بعد به آن به عنوان یکی از گواهی های مورد اعتماد استفاده کرد. آزمایشات پاسپورت سلامت شامل انجام تست خون است که جوابش از بعد از ده دقیقه، مبتلا بودن و یا مصون بودن فرد را نشان می دهد. البته باز با این فرایند، می توان امیدوار بود که در آینده ای نه چندان دور، پاسپورت سلامت بتواند، نقطه امنی برای سفرهای هوایی برای تمام سنین و اقشار فراهم کند.

منبع: الی گشت
انتشار: 20 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: studiomerina.ir شناسه مطلب: 962

به "پاسپورت سلامت و سفری دوباره" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پاسپورت سلامت و سفری دوباره"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید