پرفروش ترین سایزهای میلگرد و تیرآهن در بازار

به گزارش استدیو مرینا، میلگرد و تیرآهن، پرکاربردترین مقاطع فولادی در صنایع ساختمانی و عمرانی هستند؛ تقریباً هیچ سازه بشری را پیدا نمی کنید که اثری از این دو محصول در آن وجود نداشته باشد. این مقاطع در سایزها و انواع مختلفی در بازار موجود هستند که برخی از آن ها کاربرد بیشتری نسبت به بقیه نمونه ها دارند.

پرفروش ترین سایزهای میلگرد و تیرآهن در بازار

در این مقاله با بررسی پرفروش ترین و پراستفاده ترین انواع میلگرد و تیرآهن در ساختمان سازی همراه ما باشید.

منظور از سایز میلگرد و تیرآهن چیست؟

تیرآهن ها، از یک جان و دو بال عمود بر آن تشکیل شده اند. منظور از سایز تیرآهن، ارتفاع جان یا همان فاصله بین دو بال است که در شکل زیر با حرف h نشان داده شده است و با واحد سانتی متر محاسبه می شود. این محصولات عموماً در سایزهای 8 تا 100 سانتی متری و در شاخه های 12 متری تولید و عرضه می شوند.

سایز میلگرد، معرف مقدار قطر سطح مقطع آن است که برحسب میلی متر مقدار گیری می شود؛ به طورمثال، وقتی حرف از میلگرد سایز 18 است، یعنی مقطع دایره ای شکل محصول، قطری معادل 18 میلی متر خواهد داشت. البته سایز میلگرد با قطر واقعی مقدار کمی تفاوت دارد، مثلاً قطر واقعی میلگرد سایز 8 برابر 5/7 میلی متر و این مقدار در سایز 10 و 12 به ترتیب 3/9 و 11 میلی متر است. به همین ترتیب بهای این محصولات نیز متفاوت خواهد بود، مثلا قیمت میلگرد 18 بیشتر از سایزهای سبک تر است. میلگردها در سرتاسر دنیا در ضخامت های 6 تا 50 میلی متری تولید می شوند که عمده تولیدات کارخانه ها 8 تا 32 میلی متر است.

کدام سایز میلگرد برای ساختمان سازی مناسب تر است؟

میلگردهای استاندارد، دارای وزن و سایز مشخصی هستند؛ هر چه سایز میلگرد بیشتر شود، مقدار ضخامت، مقاومت تسلیم و در نتیجه قیمت آن نیز افزایش می یابد. پس می توان نتیجه گرفت که به طورمثال قیمت میلگرد 14 به دلایل ذکر شده بیشتر از سایزهای 8 و 10 است.

یک مهندس ناظر در مرحله اول یک پروژه، باید کنترل آرماتوربندی ستون ها، تیرها و فونداسیون یک سازه را با دقت بسیار زیادی انجام دهد که مستلزم محاسبه دقیق سایز میلگردهاست. به طورکلی، میلگردهای سایز 12، 14، 16 و 18 از پرمصرف ترین انواع میلگردها در صنایع ساختمان سازی بوده که سایزهای 12 و 14 در کارهای ساختمانی سبک تر و سایزهای 16 و 18 در پروژه های عمرانی سنگین تر مورد استفاده قرار می گیرند.

به همین جهت، بررسی و پیگیری نوسانات بهای محصولات پرمصرف مثل تغییرات نرخ میلگرد 14 و 16 برای فعالین در زمینه های عمرانی، بسیار حائز اهمیت است. مهم ترین کاربرد میلگرد سایز 16، افزایش مقاومت پی ساختمان در برابر نیروهای وارده است. کارخانه های متعددی در کشور، این محصول را به صورت آجدار و در گرید A3 تولید می نمایند که با توجه به کیفیت های مختلف، قیمت میلگرد 16 در بازار متغیر است.

پرکاربردترین سایزهای تیرآهن در ساختمان سازی و صنایع

تیرآهن ها، از مهم ترین مقاطع به کار برده شده در صنایع ساختمانی بوده که وظیفه اصلی تحمل بار سازه را بر عهده دارند؛ این کالای فولادی تحت تاثیر انواع فشارها و تنش های گوناگون قرار گرفته که به همین دلیل انتخاب و به کارگیری سایز مناسب در این امر بسیار حیاتی و مهم است.

این محصولات در انواع و سایزهای متنوعی تولید می شوند که سایزهای 14، 16 و 18 در صنعت ساختمان سازی کاربرد فراوانی دارند. تیرآهن سایز 14، که به عنوان یک مقطع فلزی نسبتا ً سبک شناخته می شود، بیشتر تحت استاندارد اروپایی IPE در ایران تولید می شوند و طبق جدول استاندارد اشتال وزنی معادل 8/154 کیلوگرم در شاخه های 12 متری دارد.

تیرآهن 16 نیز که طبق جدول اشتال در حدود 6/189 کیلوگرم وزن دارد، در ساخت ستون، نعل، خرپا، تیر در پوشش های سقفی و پل های زنبوری به کار برده می شوند. لازم به ذکر است که قیمت تیرآهن 16 در سال های اخیر به علت نوسانات ارزی، بسیار متغیر بوده است.

یکی از پرکاربردترین نمونه های این محصولات که به علت استحکام فوق العاده زیاد خود در ساخت ستون های اصلی سازه های بزرگ استفاده می شود، سایز 18 است. این محصول که تحت سه استاندارد IPE، INP و IPB تولید می شود، طبق جدول اشتال وزنی معادل 6/225 کیلوگرم دارد. قیمت تیرآهن 18 به علت ضخامت، وزن و مقاومت بالا در برابر نیروهای خمشی و کششی، از سایزهای 14 و 16 بالاتر است.

کاربرد میلگرد سبک در صنایع

میلگردها، از لحاظ وزنی به دو دسته سبک و سنگین تقسیم بندی می شوند. میلگردهای سنگین دارای قطر، ضخامت، مقاومت و وزن بیشتری نسبت به نوع سبک هستند. میلگردهای سبک باید تحت استاندارد وزنی مشخصی تولید شوند، به این معنا که در حد پایینی بازه وزنی استاندارد قرار داشته باشند؛ درصورت پایین بودن بیش از حد وزن و خارج بودن از مقدار استاندارد، میلگرد توانایی تحمل بارهای وارده را نداشته و باعث ایجاد ضررهای جبران ناپذیری به سازه می شود.

از لحاظ اقتصادی خرید میلگردهای سبک، به صرفه تر است؛ فروشنده این محصولات را به صورت کیلویی خریداری کرده و به شکل شاخه ای به فروش می رساند؛ همچنین به علت وزن پایین تر این نوع میلگرد، تعداد بیشتری از آن ها در بندیل ها موجود بوده، لذا فروش این محصولات برای فروشنده سود بیشتری خواهد داشت. از طرفی به علت وزن پایین این محصولات، مصرف نمایندگان می توانند تعداد بیشتری میلگرد را تهیه نمایند که همین موضوع باعث می شود تا خرید آن ها به صرفه تر از نوع سنگین، برای خریدار باشد.

از میلگردهای نوع سبک بیشتر به عنوان تقویت نماینده آهن در ساختمان ها استفاده می شود؛ همچنین این محصولات به عنوان محافظ و افزایش دهنده استحکام سازه نیز کاربرد دارند. کارشناسان توصیه می نمایند که به علت احتمال کاهش ایمنی، این نوع از میلگردها به عنوان تقویت نماینده در بتن ها به کار برده نشوند.

منبع: https://ahanonline.com/210462/پرفروش-سایز-میلگرد-تیرآهن-بازار/

در بازار از میلگردهای سایز 6، 8 و 10 به عنوان میلگردهای سبک نام برده می شود که قیمتی بالاتر از انواع سنگین دارند. به علت محبوبیت بالا، کاربرد فراوان و صرفه اقتصادی بیشتر، قیمت میلگرد 8 در بازار، بالاتر از انواع سنگین تر است. دو کارخانه فولاد ظفر بناب و فولاد راد همدان، از معروف ترین تولیدنمایندگان میلگردهای سبک در داخل کشور هستند. در مورد تفاوت وزنی آن ها با سایر محصولات مشابه مجتمع های دیگر، می توان به میلگرد سایز 14 ذوب آهن اصفهان اشاره کرد که وزنی معادل 5/14 کیلوگرم داشته ولی همان نمونه در کارخانه راد همدان، برابر 5/13 کیلوگرم وزن دارد.

سخن پایانی

مجموعه آهن آنلاین، با در اختیار قراردادن قیمت روزانه انواع میلگرد و تیرآهن پرمصرف بازار، سعی دارد تا به عنوان یک مرجع معتبر در کشور، خدمات شایانی را به علاقمندان در این زمینه ارائه کرده تا با خیالی آسوده و دیدی بازتر برای خرید این محصولات در بازار از طریق این مجموعه اقدام نمایند.

منبع: اتاق
انتشار: 15 مهر 1401 بروزرسانی: 15 مهر 1401 گردآورنده: studiomerina.ir شناسه مطلب: 2106

به "پرفروش ترین سایزهای میلگرد و تیرآهن در بازار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرفروش ترین سایزهای میلگرد و تیرآهن در بازار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید