کووید 19؛ شایعترین علت بروز سینه پهلو در ماههای گذشته

به گزارش استدیو مرینا، سلامت نیوز/ فوق تخصص ریه بیمارستان دکتر مسیح دانشوری ویروس COVID-19را شایع ترین علت ایجاد سینه پهلو (پنومونی) در ماههای گذشته مطرح نمود که منجر به بروز موارد شدید بیماری، سندرم زجر تنفسی حاد و درنهایت مرگ بیمار می شود.

کووید 19؛ شایعترین علت بروز سینه پهلو در ماههای گذشته

دکتر مریم السادات میرعنایت فوق تخصص ریه بیمارستان دکتر مسیح دانشوری درباره این بیماری توضیح داد: این بیماری یک بیماری التهابی شدید ریوی است که هر سال منجر به مرگ تعداد زیادی از مردم می شود.

این استادیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ، پنومونی یا ذات الریه را یک بیماری شدید التهابی ریوی ذکر کرد که در بچه ها زیر پنج سال و افراد بالای 65 سال کشنده است. علامت شایع آن سرفه است و می تواند با خلط، درد قفسه سینه، تب و تنگی نفس نیز همراه باشد.

وی با بیان اینکه معمولا پنومونی به علت عفونت های باکتریال یا ویرال ایجاد می شود گفت: این روزها ویروس کرونا COVID-19شایع ترین علت پنومونی است که می تواند در مبتلایان باعث بروز موارد شدید پنومونی و سندرم زجر تنفسی حاد شود.

نحوه تشخیص بیماری پنومونی

دکتر میرعنایت در ادامه گفت: این بیماری بر آلوئل ها یا حبابچه های هوایی ریه ها اثر گذاشته و باعث می شود آلوئل ها پر از چرک یا مایع شوند که در نتیجه رسیدن اکسیژن به خون با مشکل روبرو می شود. درصورتی که اکسیژن خون کاهش یابد سلول های بدن نمی توانند به درستی کار خود را انجام دهند.

این استادیار دانشگاه با اشاره به این مطلب که تشخیص این بیماری اغلب براساس علائم بالینی و معاینه صورت می گیرد افزود: گرافی ساده ریه یا CXRayنیز در تشخیص کمک کننده است و از اسمیر و کشت خلط هم می توان برای تشخیص عامل بروز بیماری استفاده کرد.

این فوق تخصص ریه بیمارستان دکتر مسیح دانشوری گفت: در پنومونی ناشی از کووید 19 تشخیص براساس نمونه گیری PCRحلق بینی یا نازوفارنژیال برای یافتن ویروس صورت می گیرد. البته حدود 30 درصد موارد نتیجه تست ممکن است منفی کاذب باشد.

به گفته این استادیار دانشگاه در گرافی ریه مبتلایان ضایعات متعددی(ضخیم شدن دیواره های بینابینی، تیرگی، ادغام و..) دیده می شود که می تواند به صورت محیطی یا پریفرال، دو طرفه و یا منقطع باشد.

انواع پنومونی ناشی از کووید19

دکتر میرعنایت با اشاره به تقسیم بندی پنومونی براساس علایم بالینی گفت: براساس علائم بالینی، پنومونی کووید19 به چهار دسته خفیف، متوسط، شدید و بحرانی تقسیم می شود.

نوع خفیف

وی گفت: در انواع خفیف علائم بیماری به صورت تب خفیف، لرز، گلو درد، بدن درد، سردرد، علائم گوارشی نظیر اسهال، از دست دادن حس چشایی و بویایی، ضعف و خستگی مفرط بروز می کند.

نوع متوسط؛ تنگی نفس

به گفته وی در نوع متوسط (Moderate) علائم به صورت درگیری تنفسی یا تنگی نفس، درد فشاری قفسه سینه بروز کند که می تواند همراه با تب باشد در این بیماران SaO2 یا اکسیژن خون شریانی بین 90 تا 93درصد است.

نوع شدید؛ تنگی نفس شدید

دکتر میرعنایت با اشاره به علایم نوع شدید بیماری (Severe) گفت: در مبتلایان به پنومونی نوع شدید شاهد پیشرفت سریع علائم تنفسی هستیم که شامل تنگی نفس شدید، افزایش تعداد یا rateتنفس بالاتر از 30 نفس در دقیقه و افت میزان اکسیژن خون شریانی یا SaO2به پایین تر از 90 می شود.

نوع بحرانی؛ نارسایی تنفسی، افت اکسیژن شریانی

به گفته این متخصص عفونی دانشگاه در نوع بحرانی یا Criticalبیماری پنومونی علیرغم درمان با اکسیژن غیرتهاجمی علایم به صورت نارسایی تنفسی بروز می کند و میزان اکسیژن خون شریانی یا SaO2در بیمار کمتر از 88 درصد است. در این شرایط بیمار ممکن است در حالت شوک و دچار نارسائی چند ارگان باشد.

چه کسانی در معرض خطر ابتلا به ذات الریه هستند؟

دکتر میرعنایت درخصوص افراد در معرض خطر ابتلا به پنومونی گفت: افراد مبتلا به بیماری های زمینه ای بیشتر در معرض ابتلا به پنومونی قرار دارند که مبتلایان به دیابت، آسم، CFیا کیستیک فیبروزیس، نارسایی های حاد تنفسی COPD، آنمی سلول های داسی شکل و ضعف سیستم ایمنی از آن جمله هستند.

دکتر میرعنایت سیگار کشیدن، کاهش توانایی سرفه مثلا در مبتلایان به CVA(سکته مغزی) را از دیگر ریسک فاکتورهای مهم ابتلا به پنومونی ذکر کرد.

رعایت پروتکل های بهداشتی کرونایی؛ مهمترین راه پیشگیری از پنومونی

وی با توجه به این که پنومونی یکی از عوارض بیماری کووید 19 است عدم ابتلا به این بیماری را بهترین راه پیشگیری از پنومونی برشمرد و توصیه کرد که با رعایت پروتکل های بهداشتی، زدن ماسک، فاصله گذاری و در خانه ماندن افراد در معرض خطر می توان از ابتلا به این بیماری خطرناک پیشگیری کرد.

این فوق تخصص ریه بیمارستان دکتر مسیح دانشوری واکسیناسیون را از دیگر روش های پیشگیری پنومونی ذکر کرد که می تواند در مقابل ابتلا به پنومونی باکتریال و ویرال فرد را محافظت کند.

دکتر میرعنایت همچنین تزریق سالانه واکسن آنفلوانزا را باعث کاهش ریسک عفونت افراد ذکر کرد و یادآور شد که واکسن پنوموکک نیز می تواند علیه استرپتوکک پنومونید موثر باشد.

درمان بیماری؛ موارد متوسط و شدید بستری می شوند

استادیار دانشگاه درخصوص درمان بیماران گفت: درمان بیماران در موارد خفیف به صورت سرپایی صورت می گیرد که در موارد باکتریال از آنتی بیوتیک استفاده می شود.

دکتر میرعنایت در پایان گفت: در موارد متوسط و شدید بیمار در مراکز درمانی و بیمارستان بستری شده و داروهای مورد نیاز به صورت درمان تزریقی به کار می رود؛ همچنین در صورت پایین بودن سطح اکسیژن خون بیمار از اکسیژن تراپی استفاده می شود.

منبع: همگردی
انتشار: 26 آذر 1399 بروزرسانی: 26 آذر 1399 گردآورنده: studiomerina.ir شناسه مطلب: 1283

به "کووید 19؛ شایعترین علت بروز سینه پهلو در ماههای گذشته" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کووید 19؛ شایعترین علت بروز سینه پهلو در ماههای گذشته"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید