کیفیت فرش های دستباف ایرانی با فناوری نانو بهبود پیدا نموده است

به گزارش استدیو مرینا، استفاده از نخ های دارای نانوذرات نقره موجب ویژگی های جالب توجهی از جمله خواص آنتی باکتریال، ممانعت از بو گرفتگی در محیط های مرطوب و دوام بالا در یک فرش ایرانی شده است.

کیفیت فرش های دستباف ایرانی با فناوری نانو بهبود پیدا نموده است

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران، یک شرکت ایرانی با استفاده از فناوری نانو اقدام به فراوری فرش های دستباف با خواص ویژه نموده است. این شرکت با استفاده از نخ های دارای نانوذرات، فرش های دستبافی فراوری می نماید که دارای خواص آنتی باکتریال است.

میکروب ها، باکتری ها و میکروارگانیسم ها مانند کورینه باکتریوم گزروزیس، از دلایل اصلی ایجاد بیماری ها، عفونت ها و ایجاد بوی بد هستند. معمولا از مواد ضدعفونی کننده برای کاهش فعالیت این میکرواورگانیسم ها استفاده می گردد. شرکت فرش یادگار کهن جی برای حل این مشکل از نخ های حاوی نانوذرات نقره استفاده می نماید. محصولات آنتی باکتریال این شرکت در اثر تماس عرق بدن با سطح آن در مراکز پررفت و آمد مانند مساجد و نواحی مسکونی بو نمی گیرد.

محمد جعفری اصل، مدیرعامل شرکت فرش یادگار کهن جی می گوید: در فرش های دستباف به دلیل استفاده از نخ های طبیعی، پروتئین هایی وجود دارد که این پروتئین ها موجب تشکیل بید در فرش می گردد. در این فرش های دستباف به دلیل وجود خواص آنتی باکتریال بید تشکیل نمی گردد. همچنین این فرش ها عاری از بو های بد رایج در فرش های دستباف هستند. اگر فرش دستباف رایج در محیط های مرطوب قرار گیرد به سرعت بو می گیرد این در حالی است که در این فرش ها بوی بد ایجاد نمی گردد.

مهندس جعفری درباره نانوذرات مورد استفاده در این نخ ها می گوید: نوع فناوری به کار رفته در این نخ ها به شکلی است که نانوذرات از آن جدا نمی گردد، بنابراین با شستشو، تاکردن فرش، تکان دادن فرش و جارو کردن آن، نانوذرات جدا نشده و خواص فرش دستخوش تغییر نمی گردد.

مدیرعامل شرکت فرش یادگار کهن جی درباره بازار این محصولات می گوید: این فرش ها در حال حاضر به کشور های آمریکا و اسپانیا صادر می گردد و بخشی از آن نیز در داخل کشور به فروش می رسد.

این محصول علاوه بر دریافت گواهینامه نانو مقیاس از ستاد توسعه فناوری نانو، توانسته تاییدیه بهداشتی از وزارت بهداشت را نیز دریافت کند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 29 اسفند 1398 بروزرسانی: 29 اسفند 1398 گردآورنده: studiomerina.ir شناسه مطلب: 740

به "کیفیت فرش های دستباف ایرانی با فناوری نانو بهبود پیدا نموده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کیفیت فرش های دستباف ایرانی با فناوری نانو بهبود پیدا نموده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید