گام تازه ابوظبی در یمن، نیروهای متحد امارات وزارت خارجه به راه انداختند

به گزارش استدیو مرینا، نیروهای موسوم به شورای انتقالی جنوب در جدیدترین اقدام خود برای کنار زدن دولت مستعفی در یمن از تأسیس وزارت خارجه و معین نماینده در کشورهای مختلف خبر داده اند.

گام تازه ابوظبی در یمن، نیروهای متحد امارات وزارت خارجه به راه انداختند

با تور دبی ارزان در زیباترین سواحل خلیج فارس استراحت کنید و شهری پر زرق و برق، بین‌المللی و پیشرفته را سیاحت کنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، رقابت میان نیروهای متحد امارات در یمن موسوم به المجلس الانتقالی الجنوبی (شورای انتقالی جنوب) و دولت مستعفی یمن برای نفوذ هر چه بیشتر همچنان ادامه دارد.

در همین زمینه وب سایت الخبر الیمنی گزارش داد، شورای انتقالی جنوب گام جدیدی در راستا کودتا علیه دولت مستعفی برداشته و از تأسیس وزارت خارجه و مشخص نماینده در کشورهای مختلف خبر داده است.

در ادامه این گزارش آمده، شورای انتقالی جنوب بر روی این وزارتخانه نام اداره کل امور خارجی شورای انتقالی جنوب را نهاده و تصمیمات این گروه شامل مشخص نماینده برای این اداره در آمریکا، سازمان ملل، اتیوپی، اتحادیه آفریقا، فرانسه، کانادا و کویت است.

الخبر الیمنی اضافه نمود، این اقدام در سایه حمایت امارات از نهادهای وفادار به خود در یمن به منظور حضور سیاسی بیشتر و کنار زدن دولت مستعفی صورت می گیرد. پیش تر طارق صالح از فرماندهان گروه های وابسته به امارات از تأسیس دفتر سیاسی در ساحل غربی یمن و تحرکات خارجی خبر داده بود و هدف وی از این اقدام کسب حمایت و مشروعیت بود.

چند روز پیش بود که شورای انتقالی جنوب یمن خاطرنشان کرد که در واکنش به سرکوبگری های شبه نظامیان دولت مستعفی منصور هادی در جنوب یمن هرگونه تماس و ارتباط خود با این دولت را برای ادامه اجرای توافق ریاض قطع نموده است. (جزئیات بیشتر)

دولت مستعفی یمن و شورای انتقالی جنوب در پنجم نوامبر 2019 پس از درگیری های خونبار میان دو طرف در آگوست همان سال که ده ها کشته و زخمی برجای گذاشت و در پی آن دولت موقت، عدن را ترک کرد، با وساطت سعودی ها یک توافق آشتی موسوم به توافق ریاض را منعقد کردند که هنوز هم اجرایی نشده است.

رقابت و درگیری میان دولت مستعفی (همپیمان عربستان سعودی) و شورای انتقالی جنوب (همسو با امارات) به یکی از پیچیدگی های بحران یمن تبدیل شده و کارشناسان این مسأله را به جنگ نیابتی میان ریاض و ابوظبی بر سر تسلط بر منابع یمن تفسیر می نمایند.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 26 تیر 1400 بروزرسانی: 26 تیر 1400 گردآورنده: studiomerina.ir شناسه مطلب: 1672

به "گام تازه ابوظبی در یمن، نیروهای متحد امارات وزارت خارجه به راه انداختند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گام تازه ابوظبی در یمن، نیروهای متحد امارات وزارت خارجه به راه انداختند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید