یادداشت، نطق سالانه ترامپ؛ نمایش واقعی بی اخلاقی آمریکایی

به گزارش استدیو مرینا، سخنرانی شب گذشته ترامپ در خطابه سالانه در کنگره آمریکا شاهد صحنه هایی بود که نمای واقعی از خوی اصلی صاحبان کرسی در کنگره و رئیس این کشور را به نمایش گذاشت.

یادداشت، نطق سالانه ترامپ؛ نمایش واقعی بی اخلاقی آمریکایی

به گزارش گروه بین الملل استدیو مرینا، سخنرانی دیشب دونالد ترامپ در خطابه سالانه ای موسوم به سخنرانی شرایط کشور در کنگره حاوی صحنه هایی بود که به جای آنکه صرفاً روایت رئیس جمهور آمریکا از شرایط این کشور در یک سال گذشته را به نمایش بگذارد، به آیینه ای تمام نما از روحیه آمریکایی نه فقط در یک سال و چند سال، بلکه در تمام طول تاریخ تبدیل شد.

در جلسه دیشب، ابتدا ترامپ از دست دادن به نانسی پلوسی به عنوان یکی از اصلی ترین مخالفانش در مجلس نمایندگان خودداری کرد و در ادامه پلوسی هم که پشت سر ترامپ ایستاده بود نسخه ای از متن سخنرانی وی را مقابل اعضای کنگره و دوربین های تلویزیونی پاره کرد.

محل وقوع این جدال میان رئیس جمهور و رئیس مجلس نمایندگان، حائز اهمیت خاصی بود؛ هیئت حاکمه آمریکا معمولاً سخنرانی شرایط را یکی از جلوه های دموکراسی آمریکا می دانند که در خلال آن سران هر سه قوه مقننه، مجریه و قضائیه زیر یک سقف گرد هم می آیند و برای حفظ ظاهر کار با تشویق های منظم و تمام قد ایستادن به جملات رئیس جمهور واکنش نشان می دهند.

با این حال، اتفاق دیشب در مجلس کنگره نشان داد تبلیغ و ترویج روحیه استثناگرایی از سوی هیئت حاکمه آمریکا تا چه حد فرهنگ تحمل عقیده مخالف را در میان مقام های این کشور از میان برده است.

با آنکه جاناتان تارلی، استاد حقوق دانشگاه واشنگتن اقدام نانسی پلوسی را در حکم تخریب سنت چند دهه ای فرهنگ دموکراتیک آمریکا توصیف نموده با در نظر دریافت بعضی واقعیت های تاریخی مبنی بر اینکه آمریکایی ها با کشتار بومیان این سرزمین و غصب سرزمین های آنها و سرکوب آنها شکل گرفته این اتفاق را بایستی یادآور سنت های دیرینه ای که این کشور با آنها شکل گرفته دانست.

تنها تفاوت اتفاق دیشب با نمایش های ادوار گذشته را شاید باید در این دانست که دونالد ترامپ بر خلاف اسلاف پیشینش، ابایی از نشان دادن روحیه سلطه جو، استثمارگر و خوی وحشی خود ندارد و نوع واکنش پلوسی نیز نشان می دهد که بین دموکرات ها و جمهوریخواه در ماهیت عدم تحمل مخالف و بروز احساسات وحشیگرایانه تفاوتی وجود ندارد.

البته باید بار دیگر بر امر توضیح داد که ترامپ خود عامل این بربریت نیست که بخواهیم این نوع واکنش ها را از فرد دیگری که در راس آمریکا قرار می گیرد، انتظار نداشته باشیم. بعضی تحلیل ها که ترامپ را علّت و بانی تجلّی بربریسم در آمریکا عنوان می نمایند، در بهترین حالت جهل مرکب است. به نظر می رسد ترامپ، نه علّت، بلکه معلول بازگشت به بربریسم در آمریکاست. چرا که او دقیقاً با همین شعارها و رفتار نژادپرستانه که مهمترین تجلی آن در شعار اصلی انتخاباتی ترامپ یعنی آمریکا اول(American First) ظهور و بروز داشت با اقبال مردمی در آمریکا روبرو شد.

ترامپ صرفاً ویترین و صورتی است که بیشتر از گذشتگانش سیرت درونی آمریکا را نمایش می دهد. البته بر اساس رابطه دیالکتیک نماد و ارزش، طبیعی است که با روی کارآمدن چنین نمادی در چنان فضایی، آن فضای خشونت آمیز هم نسبت به قبل تقویت گردد؛ اما ترامپ، این فضا را از عدم خلق ننموده، بلکه بر بستر آن رشد نموده و خود نیز به گسترش آن یاری می نماید.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 4 فروردین 1399 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: studiomerina.ir شناسه مطلب: 751

به "یادداشت، نطق سالانه ترامپ؛ نمایش واقعی بی اخلاقی آمریکایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یادداشت، نطق سالانه ترامپ؛ نمایش واقعی بی اخلاقی آمریکایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید